Новини культури

Книжковий форум – як бджолиний вулик

У Львові відбувся двадцятий ювілейний Форум видавців. У рамках форуму відбулися Львівський міжнародний літературний фестиваль, книжковий ярмарок, Всеукраїнський конкурс «Найкраща книга форуму», фестиваль і конкурс «Молода республіка поетів» та багато інших цікавих заходів.

Почесним гостем двадцятого Форуму видавців стала Польща. Польські поети і письменники, які з’їхалися до Львова, дискутували про літературні зв’язки між Польщею та Україною. Окрім поляків, до Львова завітали представники з Росії, Німеччини, Чехії, США, Канади, Білорусі, Великобританії, Франції, Данії, Латвії, Литви, Колумбії, Румунії, Сербії, Словаччини, Швеції, Швейцарії, Каталонії та Нової Зеландії. Зірковим гостем цьогорічного форуму став Зигмунт Бауман – всесвітньо відомий філософ та культуролог. «Жінка у світі, що змінюється» – ця тема стала центральною на цьогорічному форумі не випадково, адже в 2013 році відзначаємо 150 років з дня народження Ольги Кобилянської.

На Форумі видавців побувало й чимало сокальчан. Підходячи до палацу Потоцьких, на подвір’ї якого розкинувся книжковий ярмарок, на вулиці Коперника ми побачили людей, які обступили зелений «Запорожець». Це брати Капранови презентували свою нову книжку «Мальована історія Незалежності України». Люди жваво її купували, брали автографи у письменників, фотографувалися. Віталій та Дмитро поставили автографи і для «Голосу знад Бугу».

На книжковий Форум до Львова приїхало 362 автори та 220 видавців. Вони привезли для львів’ян та гостей міста понад 100000 книжок, з них понад 10000 – нові видання. На конкурс «Найкраща книга Форуму2013» було представлено 408 книжок від 85 видавництв. Цьогоріч перемогли книги: «П’ятикнижжя» Грицька Чубая, «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку та «Малевич» Жанa Клода Маркаде. Були і відзнаки від міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської ОДА Віктора Шемчука.

Все подвір’я перед палацом Потоцьких та палац мистецтв ім. Коперника були переповнені книжковими ятками. Полиці гнулися від щойно надрукованих книг, тут ще пахло папером і фарбою. Відвідувачі Форуму спішили придбати нові книги, шукали улюблених авторів, щоб взяти автограф на пам'ять. Цьогоріч на Форумі поети та письменники провели 250 автографсесій.

Своїми думками про Львівський форум видавців поділилися автори книг.

Мирослав ДОЧИНЕЦЬ,  письменник:

– Я не дуже публічна людина, люблю побути на самоті, але книги мене щороку витягують на свято книги до Львова. На Форумі виграють не лише письменники, видавці, які продають свої видання, а й книжки, бо тут вони живуть, тут витає їх дух. Для мене Форум – це великий вулик, до якого злітаються «бджоли» не лише з цілої України, а й з цілого світу. Тут надзвичайно доброзичлива, благодатна атмосфера, щороку знаходжу нових друзів. Приємно, коли приходять читачі, які читали мої попередні книги, і купують нові видання. На Форумі я презентую дві свої книги – «Світильник слова», з підзаголовком «Книга життя. Життя книги», та «В’язень замку Паланок». Сподіваюся, вони припадуть до душі моїм читачам.

Петро СОРОКА, письменник:

– До Львова приїхав з Тернополя. Для мене Форум це, насамперед, місце зустрічі, щасливий, що зустрів тут людей, яких не бачив цілий рік – Степана Процюка, Мирослава Дочинця, Євгена Барана та інших. Щороку на книжковому Форумі знаходжу нових друзів, приятелів і побратимів. Їздив на багато ярмарків, але так, як у Львові продається книжка, вона не продається більше ніде. Тут багато відвідувачів, які з задоволенням купують книжки. Я – автор денників, щороку видаю нові видання, і читачі приходять до мене їх придбати і взяти автограф. Прикро, але зараз Інтернет вбиває спілкування людини з живою книжкою, а у Львові нині я побачив велике відродження книжок і цьому радий.

Лариса ІВШИНА, головний редактор газети «День»:

– Книжки я люблю змалку, бо виросла в родині, де були лише шафа, диван і велика книжкова етажерка, і всі книги, які на ній стояли, були перечитані по кілька разів усією родиною. Люди тоді скромно жили, моя мама мала зарплату лише 60 карбованців, але і за ті мізерні гроші передплачувала три журнали. Тому я завжди, і в тому числі нині на Форумі, наголошую батькам: не обмежуйте дітей у книгах. Вони повинні супроводжувати людину від першого кроку до старості. Зараз Інтернет багатьом замінює живе спілкування з книгою, з часом, думаю, друковані видання значно подорожчають, але Інтернет не зможе їх витіснити. Газети і книги в майбутньому будуть ознакою аристократичності.

…Кожен, хто цьогоріч відвідав книжковий Форум, побував у світі нових книг. Одним припали до душі історичні книги, романи відомих авторів, інші купували детективи, новели сучасників, авторівпочатківців, але ніхто з присутніх на Форумі не був байдужим до книги. Львівський форум видавців закінчився, а ми читатимемо книги, які на ньому придбали.

Ольга ДИЛИН.

Фото Петра СОРОКИ та автора.
На знімках: вгорі – працівники редакції газети «Голос з-над Бугу» з письменником Мирославом Дочинцем; внизу – автограф від Віталія Капранова.

Голос Сокальщини на GoogleNews