Новини культури

На Львівщині відбудують музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича

Сьогодні, 6 лютого, депутати Львівської обласної ради обговорили та підтримали рішення «Про відбудову Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича та забезпечення захисту музейних установ і місць національної пам’яті Львівщини в умовах воєнного стану».

Як розповів директор Львівського історичного музею, сектором якого є музей Шухевича, Роман Чмелик, напрацьовано кілька варіантів відбудови і розвитку музею. За його словами, різні пропозиції обговорювалися на профільній комісії обласної ради, у департаменті культури військової адміністрації, а також на зустрічі з представниками обласної та міської влади, благодійниками, які готові фінансово долучитися, родини, експертного кола.

«За побажаннями родини Шухевича, мешканців Білогорщі є ідея відбудувати точну копію садиби Романа Шухевича. Можна також у перспективі розбудувати цю музейну установу і спорудити навпроти сучасний комплекс, оголосивши міжнародний конкурс, про постать Романа Шухевича з оновленими експозиціями, залученням сучасних технологій, які пристосовані для людей з інклюзивними потребами», – зазначив Роман Чмелик.

Голова комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета повідомив, що комісійно депутати відвідали місце атаки на музей у Білогорщі та наголосив: «Це був цільовий удар країни-агресора по місцю останнього бою Романа Шухевича. Ми маємо зробити усе для того, аби відбудувати музей, щоб про постать Шухевича та історію його родини знали в усьому світі. Тут має постати місце пам’яті про нашу національно-визвольну боротьбу».

Відповідно до рішення обласної ради військова адміністрація спільно з Львівським історичним музеєм, обласною та міською радами мають напрацювати концепцію відбудови та вжити заходів для відновлення та збереження Музею генерал-хорунжого Романа Шухевича, розробити план розвитку музейно-меморіального простору.

Також депутати звертаються до військової адміністрації вжити заходів щодо забезпечення захисту музейних установ та місць національної пам’яті Львівщини від терористичних ударів країни-агресора.

Нагадаємо

1 січня 2024 року російські шахеди влучили у два об’єкти національної памʼяті у Львові: університет в Дублянах, де 100 років тому вчився Степан Бандера, та музей Романа Шухевича на Білогорщі. Окрім університету та музею, постраждали і сусідні будівлі. У Дублянах ударною хвилею вибило вікна у гуртожитках, лікарні, каплиці та житлових будинках. А на Білогорщі постраждало кілька приватних будівель.

музей Шухевича, розбомблений росіянами
музей Шухевича, розбомблений росіянами

За словами міського голови Львова Андрія Садового, ще до повномасштабної війни було зроблено сканування експонатів музею і стала можливою віртуальна екскурсія. Нині це неабияк допоможе у подальшому відновленні об’єкту.

«Впродовж місяця ми проведемо ряд серйозних робіт з середовищами, з архітекторами і в лютому буде оголошений міжнародний архітектурний конкурс на проєкт музею. Він, звичайно, буде враховувати автентику, яка тут є, це дуже важливо. Але також буде і модерний підхід, бо потрібно зробити вхід для людей з інвалідністю, щоб людина на кріслі колісному могла заїхати.

Згодом з-під завалів Меморіального музею Романа Шухевича вдалося дістати фортепіано, на якому грав генерал-хорунжий УПА. Знищене та вигоріле – воно назавжди буде свідченням російської агресії.

Як повідомляють на сторінці Львівського історичного музею, музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича (1907—1950 рр. н.) знаходився у Львові на вул. Білогорща, 76А.

Були втрачені меморіальні речі Романа Шухевича: стіл, крісла, фотель, фортепіано, а також скульптура Степана Бандери авторства Ярослава Троцька. Бронзове погруддя Романа Шухевича, як символ незламності українського духа, збереглося з незначними пошкодженнями.

Решта близько 600 одиниць експонатів від початку повномасштабної війни перенесли в інше місце. Зараз вони у безпеці.

Збитки від руйнації – 2 мільйони 258 тисяч гривень. Це лише вартість будівлі. Збитки через втрачене майно ще підраховують.

Плани відновлення музею, варіанти його майбутнього вигляду – обговорюються, дискутуються.
https://www.facebook.com/lviv.historical.museum/posts/758569936294304
https://www.facebook.com/lviv.historical.museum/posts/755716186579679

Усі небайдужі можуть долучитися до відновлення музею, перерахувавши кошти на рахунок Благодійної організації “Друзі Львівського історичного музею” (БО “ДРУЗІ ЛІМ”).

З історії Музею Романа Шухевича, сектора Львівського історичного музею

Музей було створено за сприяння та фінансової підтримки Товариства вояків УПА в США ім. генерал-хорунжого Тараса Чупринки. Експозицію відкрито 23 жовтня 2001 р.

Будинок Музею мав два поверхи: на першому — тематична експозиція, на другому — меморіальна. Експонати, розташовані на першому поверсі розповідали про рід Шухевичів, юнацькі роки Романа Шухевича, його військово-політичну діяльність та збройну боротьбу українського визвольного руху.

Голос Сокальщини на GoogleNews