21 травня у головному корпусі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги “Нариси історії села Нижні Гаї на Дрогобиччині”, авторами якої виступила ціла плеяда науковців-істориків: Леонід Тимошенко, Ігор Смуток, Даніель Кшиштоф Новак, Юрій Стецик, Микола Галів, Микола Стефанський, Володимир Ханас, Василь Ільницький, Уляна Галів.
“Нариси історії села Нижні Гаї на Дрогобиччині”: у педагогічному університеті І.Франка презентували колективну монографію про історію краю
У колективній монографії на основі архівних матеріалів, пресових видань, а також історичних напрацювань досліджено історію села Нижні Гаї від найдавніших часів до сьогодення.
Презентацію розпочали з хвилини мовчання за загиблими Героями, відтак до усіх присутніх із закликом берегти свою історію, мову та культуру як найцінніше надбання нації – звернувся отець Іван Паньків.
Відтак вступне слово мав проректор з наукової роботи професор ДДПУ імені І.Франка Микола Пантюк, який підкреслив значимість дослідження історії села Нижні Гаї дрогобицькими істориками у контексті історії нашого краю. Паралельно, Микола Пантюк зазначив, що сьогодні в час війни дуже важливо писати історію сіл, оскільки чимало населених пунктів, через воєнні дії зникають із лиця земля.
Чи зможе хтось, колись відтворити історію стертих з лиця землі сіл – невідомо. Тому дуже цінно саме сьогодні збирати історичні фактажі, спілкуватися із старожилами та вивчати архівні документи. Адже будь-яке село – це окремий організм, суцільний, бурхливий, самостійний і такий, який потребує ретельного вивчення. Тому вітаю колектив з таким фоліантом, із тим, що створили цінну і корисну працю, – наголосив Микола Пантюк.
За словами модератора заходу Ігоря Розлуцького, кандидата філологічних наук, доцента – книга про історію села Нижні Гаї доволі наукоємна, адже у ній досліджено історію села від найдавніших часів і до сьогодення. Кожен розділ може претендувати на окрему монографію. Авторами розкрито такі аспекти, як: найдавніший період історії селf, функціонування парафіяльного храму, шкільництво, діяльність читальні «Просвіти», село у роки Першої світової війни та ЗУНР, український національно-визвольний рух, новітні Герої та визначні вихідці із села. Книга наповнена значною кількістю фотосвітлин авторства Ігоря Фецяка.
Фундатором виходу книги та головним ініціатором її написання виступив Михайло Кравець. Також до друку книги долучилась низка жертводавців.
Із закликом до присутніх берегти історію рідного краю та по крупинці збирати дані про села та населені пункти, які є в складі нашої ТГ – виступив міський голова Тарас Кучма.
Кожна людина – це клітина, з якої формується українська нація. Книга “Нариси історії села Нижні Гаї на Дрогобиччині” – це книга про історію, книга про пам’ять, про тих мешканців села, які творили нові віхи його життя, розбудовували, навчали, сіяли вічне. Тож дякую авторам за те, що Ви спільно творите на старій історії нову епоху нашої держави. Маємо пам’ятати вагому річ, що люди, які творять історію свого села, паралельно творять історію свого краю і своєї країни загалом. Історична пам’ять нашої нації має бути збережена і примножена, – наголосив очільник громади Тарас Кучма.
Фоліант уже передано в численні бібліотеки як нашої громади, так і міста. Тож книга уже доступна до читання.