Щороку 1-го грудня ми відзначаємо Міжнародний день боротьби з СНІДом і з сумом констатуємо, що у країні стає все більше хворих на цю недугу. Якщо в 90-х роках минулого століття ВІЛ-інфекція інтенсивно поширювалася серед інфікованих наркоманів, повій та гомосексуалістів, то тепер "на гачок" цієї недуги все частіше через необережність, халатність або нещасний випадок може потрапити будь-хто. В основному, особи молодого віку, які ведуть активний спосіб життя.
На диспансерному обліку в кабінеті "Довіра" перебувають 14 ВІЛ-інфікованих, хоча щорічно тільки в районі ми виявляємо 10-15 інфікованих. На жаль, більшість з них ігнорує поради медиків і звертається по допомогу на останніх стадіях захворювання, коли лікування стає малоефективним. Як наслідок, тільки в цьому році на Сокальщині померло троє ВІЛ-інфікованих, в тому числі одна дитина.
Нині приділяється особлива увага профілактиці передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Для цього всі вагітні мають вчасно пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію. В разі позитивного результату вагітні перебувають під подвійним наглядом акушер-гінеколога та інфекціоніста. Це дозволяє своєчасно пройти необхідні обстеження, правильно вибрати схему антивірусної профілактики та провести пологи згідно з клінічними протоколами. Якщо під час вагітності, а потім і після пологів, мама отримала препарати проти вірусу ВІЛ, а ново-народжена дитина також отримує це лікування, то ризик зараження немовляти порівняно невисокий, і знижується до 25 відсотків. ВІЛ-позитивним матерям заборонено вигодовувати дитину грудним молоком, бо вірус передається і через материнське молоко. Молочні суміші для дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, держава надає безкоштовно.
Збудником ВІЛ-інфекції є вірус, який передається через незахищені статеві контакти з ВІЛ-інфікованою особою; через кров і препарати крові (спільне використання голок-шприців, під час нанесення татуювань, персингу, манікюру та інше). Передається вірус від вагітної ВІЛ-інфікованої матері до дитини через плаценту (рідко), в час пологів, при вигодовуванні грудним молоком.
Хотів би наголосити, що ВІЛ-інфекція не передається побутовим шляхом. Зокрема через рукостискання, обійми, поцілунок, через споживання їжі, в час навчання чи гри, при користуванні ванною, басейном, душем. Оскільки запідозрити чи діагностувати це захворювання за клінічними ознаками практично неможливо. Єдиним достовірним методом встановити інфікування чи захворювання є лабораторне обстеження. У випадку інфікування аналіз стає позитивним не раніше як через шість тижнів-три місяці, а в окремих випадках і пізніше.
Необхідно пам'ятати, що аналізи крові на ВІЛ доцільно робити після "ризикованих" незахищених статевих актів, значній втраті ваги (10%), збільшенні декількох груп лімфатичних вузлів, появі висипки на шкірі, тривалій гарячці, тривалому проносі, частих повторних, незрозумілих інфекціях, переливанні донорської крові та інше.
Щоб убезпечити себе і всю родину від зараження, потрібно достовірно знати свій ВІЛ-статус, вчасно звернутися до лікаря. Доцільно також обстежуватися перед одруженням, при вагітності.
Хоча держава робить все можливе для зниження ризику інфікування, однак ці зусилля зводяться нанівець через важкі соціально-економічні проблеми, недостатню поінформованість та низьку обізнаність населення. Обстежитися можна в будь-якому медичному закладі. Кожен, хто хоче знати свій ВІЛ-статус може безоплатно та анонімно здати кров на аналіз і отримати інформацію про це захворювання в кабінеті "Довіра" Сокальської поліклініки.
Ярослав ВОРОНА, лікар-інфекціоніст кабінету "Довіра".