Новини культури

Покоління незламних: у Львові відкрили ексклюзивну фотовиставку, присвячену захисникам та їх рідним

До Дня Незалежності України у Львові стартував ексклюзивний фотопроєкт, присвячений нашим захисникам та захисницям і їхнім рідним, життя яких змінила війна.

«Покоління незламних. Мистецтво творити» – це історії шести незламних українців, які через власну сміливість та жагу до життя демонструють, що ми – незламні. Оглянути виставку можна до 3 вересня, опісля її планують презентувати за кордоном.

Герої фотопроєкту отримали важкі поранення, потребують тривалого лікування та реабілітації, однак хочуть сказати суспільству: «Ми живемо далі, продовжуємо усміхатися, мріяти і хочемо, аби ви не ховали очі, коли будете бачити нас».

Відкриття фотовиставки відбулося напередодні у PM Gallery, за участі пацієнтів Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) та авторів фото. Львівські митці Володимир Шурубура, Саша Сако, Марта Сако та Оленка Галазюк змогли зафіксувати унікальні історії людей, які постраждали у боротьбі за Україну, та через мистецтво дати можливість людям побачити їх красу, силу та незламність.

За словами Олега Самчука, генерального директора Першого медоб’єднання Львова, Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ від початку великої війни прийняв уже 15 тисяч поранених.

«Хочу сказати, що ми захоплюємося їхньою силою духу, мужністю та незламностю. Те, як вони відновлюються після травм і борються за кожен рух – це про велику силу. Вони так само допомагають нам ставати кращими, освоювати нові технології і практики. Власне, розвиватися. Це дійсно командна робота – медпрацівників і пацієнтів. А ще вони вчать нас тому, як жити далі у суспільстві, де буде багато людей з протезами та фізичними вадами. Вчать не жаліти їх, вчать правильно реагувати, не ховати очей. Саме про це – цей фотопроєкт. Я дякую нашим хлопцям та дівчатам, які погодилися на участь. Дякую фотографам. І дякую усім, хто підтримає цю виставку. Я впевнений, вона допоможе українцям краще зрозуміти один одного», – зазначив Олег Самчук генеральний директор Першого медоб’єднання Львова.

Один із героїв виставки – захисник Михайло Бакалюк. Його мучить фантомний біль у нозі, якої немає. Йдучи на штурм ворожих позицій, військовослужбовець наступив на міну. Ногу не вдалося врятувати. Нині у центрі НЕЗЛАМНІ Михайло продовжує важкий шлях реабілітації і готується до протезування. З ним щодня працюють психотерапевти.

«Я хочу, щоб люди знали: кожен клаптик звільненої землі дається нам кров’ю і болем. Шлях реабілітації не завжди такий простий, як ми гадаємо. Це не просто лікування і протезування. Це дуже складний і виснажливий процес для кожного пацієнта: щоденна робота над болем, фізична та психологічна реабілітація, соціалізація. І ідея цієї фотовиставки – якраз показати, через що ми проходимо», – ділиться Михайло власним досвідом лікування воєнної травми.

Співатори ідеї фотопроєкту, львівські фотографи Володимир Шурубура, Саша Сако та Оленка Галазюк зазначають, що одне із пріоритетних завдань нинішнього суспільства – соціальна адаптація та психологічний комфорт воїнів з ампутаціями та іншими тяжкими наслідками воєнної травми. Тому у понад півсотнях фото вони прагнуть показати, як продовжується життя наших захисників у соціумі, та як, попри важкі травми, вони намагаються повернутися до звичайного життя – до сімʼї та звичних буденних справ.

«Як свого часу сучасне мистецтво могло бути для нас незрозумілим, так само ми можемо не розуміти зараз і людей з протезами чи з якимись травмами. Та насправді вони такі самі як ми. Навіть ще цікавіші. Вони всі красиві, всі надзвичайні, цікаві особистості, люди, від яких можна багато чого почерпнути і навчитися. І ми були дуже натхненні цією зйомкою і дуже вдячні хлопцям, що вони так передали те, що ми хотіли втілити, ту міць, силу і це прийняття. Це сучасно, гарно, цікаво, і це наше майбутнє, без якого України б не було», – резюмувала Марта Сако, стилістка та співавторка фотопроєкту.

Фотовиставка триватиме два тижні, до 3 вересня, у PM Gallery (вул. Коперника, 17). Далі у планах – її презентація за кордоном.

Довідка

Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Окрім того, у Центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Проєкт реалізується Першим медичним об’єднанням Львова та Львівською міською радою за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.

Голос Сокальщини на GoogleNews