Великомостівська дитяча школа мистецтв заснована в 1956 році. В серпні цього року навчальному закладу виповниться 55 років. Це найстаріша школа в нашому регіоні, її філіалами були Гірницька, Соснівська та Белзька музичні школи.
Історія школи пов’язана з розвитком Львівсько-Волинського вугільного басейну. Розвивався регіон, розвивалась музична школа: з маленької, яка налічувала 40 учнів та 6 викладачів, – нині тут працює 31 викладач, 8 працівників адмін-техперсоналу та навчаються 300 учнів.
Головним завданням навчального процесу є відтворення і розвиток національнокультурних традицій, виховання дітей в дусі християнської моралі і духовності. Одночасно школа є початковою ланкою професійномистецької освіти, тому обов’язковою складовою навчання є вміння грати на музичних інструментах, співати, малювати, танцювати.
Система комплексного музичноестетичного виховання в школі базується на таких відділах: фортепіанному, струнносмичковому, народному, духових та ударних інструментів, теоретичному, образотворчого мистецтва, хореографії.
За 55 років свого існування школа випустила майже 3 тисячі учнів. Далеко не всі обрали мистецтво своїм фахом, але музика і пісня будуть завжди супроводжувати їх у житті.
Першим директором школи був Володимир Дзядевич. З 1966 по 1972 рік школою керував Микола Яник – провідний викладач, душа колективу, великий патріот школи та міста, незмінний керівник духового оркестру.
Великий вклад в історію школи вніс Микола Разумовський, який працював директором 33 роки. Микола Андрійович – це той директор, який свою творчу енергію та вміння спрямував на створення професійного педагогічного колективу (90% викладачів – це випускники школи). Він дбав про зміцнення матеріальнотехнічної бази та підвищення авторитету школи в районі, області. Нині Микола Розумовський ще в строю, допомагає педагогам у підвищенні їх професійного та фахового рівня.
Довгий час на посаді завуча школи трудився Петро Носаль, сьогодні він заступник директора по виховній роботі школиліцею міста Великі Мости. За його ініціативи в школі мистецтв був створений камерний хор, де Петро Дмитрович був постійним керівником. І сьогодні він свої знання та вміння передає дітям, адже зараз, як ніколи, Україні потрібні високоморальні діти, патріоти свого міста і держави.
Великий вклад в навчальновиховну роботу школи внесла Оксана Зварич (нині покійна), яка довгий час працювала завучем. Вона була засновником ансамблю «Росинка», сценаристом, керівником дитячого фольклорного колективу, який був неодноразовим лауреатом Всеукраїнських конкурсів.
З серпня 2005 року школу очолює Ігор Пилипів (випускник школи). «Моїм головним завданням, – говорить Ігор Васильович, – є продовження традицій своїх попередників, підняття авторитету викладача, якісна підготовка здібної учнівської молоді для участі в обласних та регіональних конкурсах, вступу до мистецьких навчальних закладів, зміцнення та поповнення матеріальнотехнічної бази школи, забезпечення необхідних організаційних та економічних умов для проведення навчальновиховного процесу та ефективної роботи працівників школи».
Вперше з дня заснування школи, у 2008 році в області пройшла атестація початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, шкіл естетичного виховання. На підставі рішення Регіональної експертної ради управління культури і туризму Львівської облдержадміністрації Великомостівську дитячу школу мистецтв атестували на «відмінно з відзнакою». Це найвища оцінка роботи педагогічного колективу та керівництва школи. Дирекція та педколектив вдячні Олегу Солодяку, Ларисі Фарин, Марії Христинич, Олександрі Небожук за фінансову допомогу та підтримку при атестації.
Завдяки сприянню та допомозі нинішніх керівників Сокальської РДА і районної ради Миколи Мисака та Ігоря Дацюка школа набуває ще кращого естетичного вигляду. Замінені вікна, перекритий дах, ведеться робота по благоустрою території тощо. Жителі міста та викладачі школи вдячні їм за розуміння, адже школа мистецтв повинна відповідати своїй назві.
На жаль, пішли з життя люди, які протягом багатьох років приносили Великомостівській дитячій школі мистецтв славу – О. Зварич (завуч, викладач муз. теоретичних дисциплін), Б. Білас (викл. скрипки), І. Разумовська (викл. бандури), П. Носюр (педагог, музикант, композитор). Колектив пам’ятає їх, вони завжди будуть жити у серцях своїх учнів, колег. На їхньому великому досвіді виховується нове покоління педагогів, музикантів.
Школа має ким гордитися, багато наших випускників стали професійними музикантами, педагогами, художниками, керівниками хореографічних колективів. Вони високо несуть звання українського митця, репрезентуючи українське і світове мистецтво не тільки в нашій державі, але й за її межами.
Дмитро Носаль – відомий музикант, скрипаль симфонічного оркестру українського радіо і телебачення, Юрій Яник – артист президентського духового оркестру, Наталія Білас (флейта), Микола Годісь (волторна) – провідні музиканти Львівської опери та балету, Денис Гриньов (гобой) – лауреат Міжнародних конкурсів, Остап Семинишин (гітара) – лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, нині студент Академії мистецтв в м. Граці (Австрія), Віктор Яник – провідний трубач цирку (Швейцарія), Михайло Личко – знаний в усій Європі саксофоніст, М. Годованська – керівник хореографічного колективу «На Погулянці», Захар Разумовський – скрипаль, випускник Волинського державного університету ім. Лесі Українки.
За останні п’ять років понад п’ятнадцять наших учнів стали студентами вищих музичних навчальних закладах IIV рівнів акредитації. Це Роман Балко, Тарас Зварич, Зоряна Романів, Наталія Хільчук, Ольга Крук, Назар Шийка, Галина Балко, Роман Мандзій, Мар’ян Сагала, Соломія Борейко, Любов Личко, Христина Білецька, Юлія Личко, Ірина Рибіцька, Юрій Білецький.
Чималі досягнення є і у вихованців відділу образотворчого мистецтва (викл. С. Дрига). За період роботи художнього відділення учні брали участь в міських, районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках. Їх роботи були відзначені, юних художників нагороджували дипломами різних ступенів: Президента України (за висвітлення пам’яті Голодомору), міжнародний диплом учасника виставки в Німеччині. Колишні учні Андрій Коханевич (художній метал), Василь Карпів (реставрація), Лілія Демид (художнє ткацтво), Роман Парєшний (художник комп’ютерного дизайну) закінчили Академію мистецтв і нині займаються своєю улюбленою справою. Робота Романа Парєшного увійшла в каталог кращих учнівських робіт в картинній галереї в Лейпцігу (Німеччина). Нині багато колишніх наших вихованців навчаються в коледжі ім. Труша – Ольга Гнатюк, Галина та Ірина Копровські, Володимир Яцків, Юрій Занько. Олег Батюк – майбутній архітектор. Роман Малко та Василь Гарасим закінчили художнє відділення Тернопільського педуніверситету.
Своїми творчими здобутками можуть пишатися учні відділення хореографії (кер. О. Денис та О. Гостюмінська).
В школі працюють такі творчі колективи, дипломанти обласних конкурсів: хор старшокласників (керівник М. Латій, концертмейстер Г. Коцюба), духовий оркестр (М. Яник), ансамбль бандуристів (О. Цар), ансамбль скрипалів (Т. Бойко), дует бандуристів Г. Вус та О. Цар, інструментальний квартет (Т. Бойко), «Троїсті музики» (С. Тучапець).
Наша гордість – народний ансамбль пісні та музики «Росинка» (керівники О. Личко та С. Тучапець) – колектив відомий в області та за її межами. Жителі міста, району завжди чекають зустрічі з «Росинкою», бо знають – це високий професіоналізм, цікавий репертуар, вміння захопити глядача. Акомпонуюча група ансамблю має свою програму. Українську музику у їхньому виконанні слухали в Швеції, Португалії, адже музика не має кордонів, вона доступна і зрозуміла на всіх мовах світу.
Своєю самовідданою працею педагогічний колектив Великомостівської дитячої школи мистецтв робить великий внесок у справу виховання молоді, збереження та відродження традицій української національної культури.
Лідія ГРИНЬОВА, викладач школи мистецтв ім. В. Матюка.