Новини культури

У Львові провели з’їзд музейників України

Темою було цифровізація музеї задля збереження спадщини

Вчора у Jam Factory Art Center музейники з усіх України презентували підсумки проєкту «Кризова інвентаризація та стрибок до цифровізації музейного обліку», щоб через цифровізацію робити українську спадщину доступною українцям і світові.

Команда проєкту розповіла про створення Центру цифровізації музеїв у Львові, розроблену програму електронного обліку музейних колекцій. Учасники обговорили стратегію цифровізації та оцифрування, рекомендації застосування міжнародних стандартів в українських реаліях.

«Цифровізація – складний та багатогранний процес, що потребує стратегії. Кожен етап – це чітке планування та злагоджена робота команди проєкту. Саме зображення – не оцифрований предмет, це все електронне сміття. Наше завдання – прив’язати до цього зображення унікальну інформацію про кожен музейний об’єкт», – зазначила координаторка оцифрування та співпраці з музеями, завідувачка відділу прикладної музеології Державного природознавчого музею НАН України Наталя Дзюбенко.

До слова, Центр цифровізації музеїв у Львові допомагає музеям оцифровувати колекції та автоматизувати процеси за міжнародними стандартами.

«Ця війна росії проти нашої ідентичності, історії, надбання, війна за спадщину. Тому наша велика ціль – це нова роль і розуміння спадщини у суспільстві, і як наслідок – дбайливе управління нею. У нас є можливість зберегти і відкрити загрожений всесвіт нашої матеріальної культури для наших дітей і всього світу», – зазначив керівник проєкту, засновник HeMo, голова ГО «Тустань» Василь Рожко.

Наразі проєкт працює з пʼятьма музеями, де в рамках пілотного проєкту оцифровують вибрані колекції, впроваджують і тестують програму обліку. Серед цих музеїв: Державний природознавчий музей Національної академії наук України, Державний історико-культурний заповідник«Тустань», Харківський літературний музей, Одеський національний художній музей.

«Оцифрована спадщина – доступна і, певною мірою, врятована спадщина. Ми горді бути серед партнерів проєкту та одним із пілотних музейних закладів. Віримо, це початок великого стрибка у нашій галузі», – зазначив директор заповідника «Тустань» партнер проєкту Андрій Котлярчук.

Крім того, під час презентації разом із колегами з пілотних музеїв фахівці з цифровізації поділилися досвідом та розповіли про виклики, методики та робочі процеси.

«Ми працюємо над інструментарієм, що полегшить рутинну роботу музейників з інформацією. Щоб мати можливість працювати в єдиному інформполі та вільно обмінюватися інформацією, важливо дотримуватися стандартів як на етапі оцифрування музейного об’єкту, так і під час його опису. Це надзвичайно вагомо для музейного обліку, адже формує основу високої довіри до музейної інформації», – зазначив Владислав Піоро, фахівець з питань розробки та впровадження цифрових рішень у галузі культурної спадщини, голова ГО «Український центр розвитку музейної справи», партнер проєкту.

Відео про проєкт з оцифрування музейних колекцій тут

Сайт проєкту тут

 

Голос Сокальщини на GoogleNews