16 червня сокальчани були приємно вражені: центром міста розносились бравурні звуки маршів, ліричні мелодії вальсів, польок… Біля пам'ятника Т. Г. Шевченку грав народний духовий оркестр районного Народного дому під керівництвом Петра Криштофа.
Свій творчий звіт цей колектив традиційно розпочав "Запорозьким маршем". Виходячи з церкви, зупинялись старші люди: згадували свою молодість, як танцювали під звуки вальсу "На сопках Маньчжурії", – і на їх обличчях ясніли усмішки, а спини випрямлялись; радісно кружляли на площі найменші, віддаючись хвилям музики. У перехожих покращувався настрій, вони зупинялись послухати знайомі мелодії, аплодували музикантам.
Двадцять вісім років оркестр дарує людям святковий настрій – без його виступу не обходилось жодне свято чи захід у районі. Першим його керівником був самодіяльний композитор Анатолій Пігель. Через сім років його змінив Олександр Красюн. В 1993-му колективу присвоїли високе звання народного, яке він з гордістю носить уже двадцять років.
Своєрідний ювілей відзначає і керівник оркестру: викладач Сокальської школи мистецтв ім. В. Матюка Петро Криштоф очолює його уже п'ятнадцять років. За цей час оркестр брав активну участь в різноманітних заходах, які проводились у Сокалі, районі, Червонограді, просто виступав з розважальною програмою. А вона – багата і цікава. Серед найкращих творів, які прозвучали і під час звіту, були "Гусарський марш" і "Діксі-марш", попурі на українські мелодії та в'язанка українських народних пісень, вальс "Берізка", п'єса на італійську тему "Вулиця Венеції", а також вперше виконали українську народну пісню "Реве та стогне Дніпр широкий" в обробці для духового оркестру, присвячену Т. Шевченку. І останній марш – "Калина пам'яті", який оркестр виконував минулоріч на обласному фестивалі-конкурсі духових оркестрів ім. Б. Сапелюка (він є його автором) і зайняв ІІІ місце. А два роки перед тим на обласному фестивалі народних духових оркестрів "Золоті сурми" був нагороджений дипломом ІІ ступеня.
Таких успіхів колектив домігся завдяки наполегливій праці, підтримці райдержадміністрації і районної ради, за що оркестранти їм вдячні. В оркестрі грають двадцять професійних музикантів віком від вісімнадцяти до шістдесяти семи років. Два десятки літ виступають Андрій Базилевич, Богдан Пилипчук, Володимир Пелешко, Микола Баган, Роман Козярський. Є в колективі одна жінка – Оксана Порташ. Вона грає на флейті і також викладає у школі мистецтв ім. В. Матюка, по класу флейти і сопілки. Музиканти вже розуміють один одного і свого керівника з півслова. Їх досвід переймають молоді оркестранти – Богдан Марчук, Василь Вікарчук, Святослав Юрчук, Дмитро Омелян. Двоє останніх ще навчаються в школі мистецтв, зокрема і в своїх вчителів-наставників. Бо практичні заняття для музикантів – основне, адже потрібно, щоб всі інструменти звучали злагоджено.
– Постійно розширюємо свій репертуар, вивчаємо нові твори,- поділився думками Петро Криштоф.– Шукаю ноти, а то хтось із хлопців щось підкаже. Нас запрошують виступати на різних святах для більшої урочисті. Минулого разу супроводжували колону танцюристів, які з'їхалися у Сокаль на традиційний фестиваль "Свитазівські притупи". Приємно бачити, що люди, зачувши звуки оркестру, зупиняються, слухають музику.
І цього разу, сховавшись від сонця у затінку, перехожі із задоволенням слухали оркестрові твори, а одна пара навіть покружляла під музику в танці. Паузи між номерами заповнювали Станіслав Козловський, який читав гуморески, та лауреат міжнародних конкурсів юний акордеоніст Назар Куртяник.
Оркестрантів привітали голова районної ради Ігор Дацюк, в. о. начальника відділу з питань культури, культурної спадщини, туризму та релігій Мирослава Михайлюк, директор районного Народного дому Ольга Мамуладзе, голова районного комітету профспілки працівників культури Лілія Конончук. Їм вручили грамоту та грошову премію.
Що ж, нових їм творчих злетів, а ми із задоволенням будемо слухати оркестрову музику і в будні, і в свята.
Валентина БЛУДОВА.
Фото Ольги МУСІЙ.