Ось перегорнуто ще одну сторінку з життя Червоноградського літературно-мистецького об’єднання "Третій горизонт". Здавалося б недавно, на початку року, на своєму установчому засіданні ініціативна група поетів і прозаїків "Третього горизонту" започаткувала конкурс, а у вересневі дні відбулося нагородження перших переможців.
Хоча, заради правди, дехто з членів Ради (журі) поставився до ідеї конкурсу скептично і, навіть, спочатку розчарувався. За два місяці надійшло лише… чотири роботи. За чотири місяці тринадцять. І знову процес завмер. (Чи не цікаве число "тринадцять"?..). Але за півроку на адресу Ради надійшло 34 роботи.
Твори приймали анонімно. І тут велике спасибі працівникам Червоноградської бібліотекифілії №9 Ірині Суворовій, Ользі Бондарук, Марії Бедь, які реєстрували авторські роботи, а всю інформацію тримали у таємниці, щоб заздалегідь не розголосити прізвище того чи іншого конкурсанта.
При оцінюванні авторських робіт Рада а це члени "Третього горизонту" Ігор Дах (голова та ініціатор конкурсу), Ольга Голузинець, Ганна Кузьмак, Надія Олемар, Людмила Ржегак, Валентина Ковальчук, Тарас Лехман, Мар’яна Правдолюбенко, Михайло Махник (ДП "Львіввугілля"), Ольга Шкоропад (Центральна збагачувальна фабрика "Червоноградська") враховувала цікавість і злободенність теми, оригінальність сюжету, мовностилістичну майстерність, дотримання канонів жанру, досконалість композиції тощо. Рада конкурсу не обмежувала авторів щодо тематики творів інтимна лірика, філософська поезія, віршіпейзажі, твори для дітей, сатира і гумор, шахтарські будні і велич шахтарської праці, рідне місто, рідний край, моя Україна.., окрім віршів, запрошувала подавати прозу та пісні. Адже й сам Володимир Дроцик (19401993 рр.) , поетшахтар, не обмежував себе у виборі тем. Він був автором багатогранним. Друкувався у місцевих і республіканських часописах, у журналі "Жовтень" ("Дзвін"), колективному збірнику "Пісня і праця", готував до друку збірку. Але підступна недуга вибила з колії, а невблаганна смерть передчасно забрала у Вічність.
Лише після того, коли члени Ради виставили всі оцінки, відкрили таємні конверти, у яких містилися резюме конкурсантів.
Переможцями стали:
у номінації "Поезія" Ольга Карпюк (перше місце), Ярослав Дзендровський (друге), Марія Деленко (третє);
у номінації "Проза" Василь Годяк, Аркадій Цвєрчков, Наталія Кічун;
у номінації "Пісня" Василь Ткачик (Т. Василько), Василь Сторонський, Марія Козакевич.
Доречно сказати, що з членів "Третього горизонту" тільки двоє авторів стали призерами. Журі участі у конкурсі не •брало. Отже, проводили його не "для себе" чи "своїх".
Перше, що вразило, це авторська географія: міста Дрогобич, Тернопіль, Львів, Самбір, Жовква, РаваРуська, Червоноград, Соснівка, Сокаль, смт. Гірник, села Сокальського району Муроване, Поториця, Сілець…Тепер і там будуть знати про Володимира Дроцика.
Приємно, що надійшли роботи від творчої юні. Відверто кажучи, їхні доробки перевершували деякі писання дорослих. Твори переможців і тих, чиї залишилися поза призовими місцями, будуть надруковані у виданнях "Третього горизонту".
Підбиваючи підсумки, можна впевнено сказати: конкурс відбувся! А урочиста акція нагородження переможців та учасників (серед них були й ті, які особисто знали Володимира Дроцика) перетворилася у шахтарському місті на літературнопісенне свято. Тепер Рада конкурсу обговорює введення нових номінацій, наприклад, "Публіцистика", "Краєзнавство", бо, як підказали результати, були роботи, що заслуговували особливої уваги, але "не вписувалися" у визначені номінації. Сам конкурс не мав би такого успіху, розголосу та резонансу, якби не інформаційна підтримка місцевими ЗМІ, зокрема редакціями газет "Гірник", "Голос знад Бугу", "Новини Прибужжя", Інтернетвиданням "Шахтар Галичини", які безкоштовно друкували, транслювали конкурсну рекламу.
До організації і проведення цього конкурсу багато зусиль доклали міський голова Червонограда Ігор Чудійович, його заступник Андрій Залівський, голова Львівської обласної організації Української асоціації письменників Елла Красноступ; спонсори, меценати: Ольга Шкоропад – голова Незалежної профспілки гірників України Центральної збагачувальної фабрики "Червоноградська", Михайло Шабля голова Червоноградського регіонального об’єднання Незалежної профспілки гірників України, Павло Овчінніков директор шахти "Відродження", Сергій Кореновський директор студії професійної фотографії "Фотосвіт" та інші небайдужі мешканці міста. Головне, що всі організатори, члени Ради, конкурсанти, гості, багато червоноградців своєю участю віддали шану Володимиру Дроцику, поетушахтарю, журналісту, гуманісту, прекрасній і щирій Людині.
Якось у кулуарах гість з Буковини Кузьма Смаль сказав: "Це не поминки поета, а свято поезії. Як актора проводжають в останню путь оплесками, так пам’ять про Володимира Дроцика вшановували віршем і піснею".
…І ось урочиста мить нагородження. У залі Червоноградського народного дому зібралися конкурсанти, шанувальники літератури, численний "десант" гостей зі Львова, шахтарі, які плічопліч працювали з Володимиром Дроциком. Цей захід цікаво вели Ольга Голузинець і Любов Степчук.
Першим взяв слово член НСПУ, доцент факультету журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка Іван Сало. Він поділився спогадами про Володимира Дроцика, з яким деякий час працював на шахті № 4 "Великомостівська", проживав в одному гуртожитку, разом обговорювали літературні набутки.
Пам’ятні медалі, дипломи переможців конкурсу та грамотиподяки всім учасникам вручали міський голова Ігор Чудійович, голова Львівської обласної організації УАП Елла Красноступ, член УАП Надія Чекес, голова Ради конкурсу Ігор Дах. Конкурсанти також отримали збірку "Із джерела поетичного слова" та черговий номер газети "Літературний Червоноград", де надруковано твори Володимира Дроцика й учасників конкурсу.
Міський голова Червонограда Ігор Чудійович наголосив, що місцева влада завжди буде підтримувати такі заходи.
На урочистостях звучали пісні червоноградських авторів у виконанні самодіяльного гурту "Надвечір’я" та учнів місцевих шкіл. З цікавою концертною програмою виступили вихованці Тетяни Кисленко (Львівська ЗШ №45), які виконували пісні на слова одного з переможців конкурсу Василя Ткачика •(Т. Василька). Сама Тетяна Кисленко створила понад півтори сотні пісень на його слова. Щемливим акордом прозвучала пісня Володимира Дроцика (музика Ольги Голузинець) "Місто над Бугом".
…Свято завершується. На присутніх у залі з портрета дивиться Володимир Дроцик. Певен, його душа радіє! Не пригадую кому з мудреців належать ці влучні слова: "Поет живе доти, допоки читають його вірші…". А вірші Володимира Дроцика читатимуть!
Автори, готуйте твори до наступного конкурсу!
Тарас ЛЕХМАН,
прес-секретар Червоноградського літературномистецького об’єднання "Третій горизонт”.