Наразі триває реставрація на більшості об’єктів спадщини зі списку обласної програми «Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини»
Зокрема, триває реставрація храму Св. Косми і Даміана у Цеблові Червоноградського району. Завершили накриття дахів та розпочали реставрацію зовнішніх стін, завершується другий етап реставраційних робіт дерев’яної дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі. Укріпили і відреставрували підвалини та несучі конструкції каркасу, розпочали накриття даху ґонтям, а також :
- тривають протиаварійні роботи на дерев’яній церкві Собору Преображення Господнього в Зарудцях. Роботи зараз на завершальному етапі.
- триває реставрація дзвіниці храму у Лоні на Перемишлянщині;
- триває перший етап реставрації пам’ятного хреста Маркіяну Шашкевичу у Підлиссі на Золочівщині,
- завершується перший етап протиаварійних робіт та відтворення оборонного муру храму Різдва Пресвятої Богородиці у Щирці,
- незебаром розпочнуться роботи на храмі у Кліцько, Комарнівської громади та на церкві Св. Онуфрія в Буську;
- виготовлено проєктно-кошторисну документацію для пам’яток у Полянах Золочівського району, Кугаєві Львівського району;
- триває виготовлення проєктно-кошторисної документації для пам’яток у Нижньому Синьовидному на Стрийщині, церкви в Потеличі та костелу в Годовиці Львівського району;
- передано для виконання робіт проєкт реставрації пам’ятки ЮНЕСКО Архикатедрального Собору Св. Юра у Львові, яким передбачено впорядкування території, горішнього і долішнього подвір’їв, реставрація дзвіниці, брам та огорож, завершення реставрації Митрополичих палат,
- на завершальній стадії реставрація дерев’яних церков у Глиницях і Морянцях Яворівського району.
Виконано реставрацію несучих стін, завершено накриття дахів міддю, завершено внутрішні роботи та благоустрій території.
Крім того, із залученням Міжнародної Технічної Допомоги (МТД), завершують проєкт «Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико- культурної спадщини в українсько-польському прикордонні» (Програма Польща – Білорусь – Україна 2014-2020). У його межах до кінця добігає реставрація Монастирського храму з дзвіницею у Підкамені Бродівського району.
Також для завершення реставрації ратуші міжбюджетний трансфер скерували Новоміській сільській раді на Самбірщині. На горищі пам’ятки планується розмістити місцевий туристичний центр громади.
Згідно з вимогами чинного законодавства, гроші передали для співфінансування реставрації Ратуші у Самборі.
Львівській громаді перескерували вже готову науково-проєктну документацію для реставрації дерев’яної церковці, пам’ятки національного значення, у Волі-Гомулецькій біля Брюхович. Тут розпочинаються реставраційні роботи.
У межах програми департамент організував проведення Всеукраїнського архітектурного конкурсу та визначив переможця на кращу проєктну пропозицію реставрації з пристосуванням Свірзького замку. Нагадаємо, що умовою фінансування цього об’єкта був запуск дієвого культурно-мистецького центру на базі пам’ятки. До цього зроблені перші кроки. Надалі триває розробка документації, адже маємо великі надії, що замок зможе отримати фінансування з програми «Велика реставрація».
Вагомим проєктом стало розроблення програм ревіталізації для 16-ти знакових пам’яток області за підтримки Український культурний фонд. Частина з цих пам’яток вже отримала фінансування з обласного бюджету на проектні роботи.
Уже завершене археологічне дослідження пам’яток Пшеворської культури і продовжуються польові археологічні дослідження в межах проєкту «Археологічний кадастр Львівської області».
Щодо просвітницької роботи, то цьогоріч ми провели навчальний семінар «Місто та спадщина», сприяли виготовленню журналу «Наша спадщина», розмістили на білбордах та на радіо рекламу на щодо популяризації пам’яток.
Завершується створення серії відеороликів про збереження об’єктів культурної спадщини області.
Культурна спадщина стала предметом доповідей та панельних дискусій в рамках Весняного та Осіннього будівельних форумів у Львові.
Відтак, уже за результатами фінансування програми, вона виконана на 43%. На черзі вже оплата виконаних робіт за ще кількома заходами. Так що вже днями показники точно зростуть.
Дякуємо всім, хто все це втілює, співфінансує, допомагає, радить, висвітлює та вболіває.