Новини культури

В Сокалі відбувся тематичний вечір «Зоря нашої єдності та надії», присвячений 150-літньому ювілею товариства «Просвіта»

В неділю, 21жовтня в Сокальському музеї «Людина.Земля.Всесвіт» відбувся тематичний вечір «Зоря нашої єдності та надії», присвячений 150-літньому ювілею товариства «Просвіта» в Україні.

Адже 8 грудня 1868 року у Львові невеличка група національно-свідомої української інтелігенції, до складу якої ввійшли студенти університету, службовці, вчителі, заснувала громадську інституцію із промовистою назвою «Просвіта». З часу свого виникнення «Просвіта» пробуджувала національну свідомість, відстоювала культурно-освітні та політичні права українців на всіх теренах, де вони мешкали.

Добрими провідниками просвітницького руху протягом всього часу існування діяльності «Просвіти», її відродження в наш час були і є духовні отці. Урочистість розпочали Молитвою, яку провадили священослужителі о.-митрат Володимир Жарський (УАПЦ), настоятель найстарішого храму св.Миколая в м.Сокалі о.Михайло Назар. На святі були присутні і виступили: голова Сокальської РДА Роман Токай , голова Сокальської райради Микола Пасько, голови Сокальського районного товариства української мови ім..Т.Шевченка Микола Пшевлоцький, Володимир Полянчук, Ігор Дацюк, люди поважного віку, які були учасниками і очевидцями національно-патріотичного, просвітницького руху. Присутніх зі святом привітав праправнук Т.Шевченка Микола Лисенко

Заслужений діяч мистецтв України, завідувач Сокальського музею Антолій Покотюк наголосив, що у кожного з нас на землі є своя місія, своє призначення, головне з них служити Україні, Богу і громаді. Прикладом для нас має бути Т.Г. Шевченко, який є духовним батьком нашого народу. Він закликав підростаюче покоління жертовно служити Україні, гордитись тим, що ти українець.

Старший науковий співробітник музею Наталія Покотюк розповіла про історію заснування Товариства «Просвіта» в Україні та діяльність просвітян, наголосила, що вагомою сторінкою історії нашого краю є «Просвіта» Сокальщини, яка була однією з найбільш національно-свідомих і зоорганізованих околиць нашої Батьківщини. За стрімкий поступ у розбудові національно-культурного життя в 30-ті роки Сокаль називали духовним центром сусідніх повітів. «Просвіта» заснувала свої осередки в кожному селі та містечку, проводила різні просвітницькі заходи, відроджувала національні традиції та звичаї. В 1935 році Сокальський повіт мав 66 читалень, що об’єднували 7295 членів, бібліотечний фонд нараховував 17635 книг. На сільських сценах виступало 57 аматорських гуртікв і 28 хорів. Детальнеіше про це присутні почули з доповіді місцевого краєзнавця та історика Олега Черешневського.

 

Ведуча зупинилася на особливих датах в історії Сокальських просвітян. 29 років тому відродилася Сокальська «Просвіта». Біля витоків її відродження стояли Іван Тимошик, Микола Пшевлоцький, Оксана Оніпко, Оксана Проць, Надія Саганська, Марія Кожушко, Любов Багрій, Тетяна Золотоверхова, Анісія Петришин, Ярослав і Леся Олійники, Валентина Фенчин, Любомир Чабан, Марія Петрощук, Ярослава та Софія Іванець, Ірина Тріска, Ярослав Стефанишин, Оксана Гайдук та багато-багато інших. На жаль, не має змоги перелічити усіх. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять активістів просвітянського руху, які відійшли у вічність.
Гортаючи сторінки історії, присутні пригадали важливу подію для просвітян: 22 жовтня 1989 року, коли відбулася установча конференція Сокальського районного товариства української мови імені Т. Шевченка, на яку приїхало 400 делегатів, більше як від 50 осередків Товариства. УМ ім. Т.Г. Шевченка. Делегати конференції обрали головою Товариства Миколу Пшевлоцького, а далі його очолювали Володимир Полянчук, Роман Сокіл, Ігор Дацюк. Усі вони неординарні особистості, які вміли повести людей за собою. Голови «Просвіти» – Микола Пшевлоцький, Володимир Полянчук, Ігор Дацюк ділились спогадами про те, чим жила «Просвіта», які заходи проводила.
Адже роль і значення цього історичного товариства у розвитку культури, поширенні освіти знань, науковому дослідженні краю, вихованні національної свідомості і національної гідності є без перебільшення визначною. Нині ми можемо також з упевненістю стверджувати, що її діяльність підготувала благодатний ґрунт для створення незалежної держави.

Розповіді про діяльність товариства «Просвіта» на Сокальщині гармонійно перепліталися з виступом вокального жіночого ансамблю «Берегиня», керівник Марія Найдюк.
Під крилом «Просвіти» активно діяли багато інших громадських організацій, одна з них Союз українок та молодіжна організація Пласт. І сьогодні вони співпрацюють. Голова Союзу українок Сокальщини Ірина Мандрик вручила подяку голові «Просвіти» Ігорю Дацюку за підтримку та співпрацю, а голова міського осередку СУ подарувала авторські писанки. Пластуни Сокальської станиці підготували презентацію про свою діяльність та подарували присутнім музичне вітання. Мелодійну пісню «Гуцулка Ксеня» дружно підхопив зал.

Товариство «Просвіта» співпрацювало з багатьма громадськими організаціями, зокрема, Конгресом Української інтелігенції, яку багато років очолює Станіслав Дасюк. Він не лише привітав просвітян, але і наголосив на важливості в наш час такої праці, яка б через освіту, допомагала втілювати в щоденне життя рідну мову і за допомогою загальної освіти впроваджувати людей в суто український простір. Активний просвітянин, почесний громадянин міста Сокаль Юлій Лукомський також пригадав важливі віхи просвітянського руху. Він зазначив, що “Просвіта” — це більше, ніж громадська організація. Це спосіб життя і мислення кожного свідомого українця. Теплі рядки віршів присвятила сокальським просвітянам та митцеві Анатолію Покотюку поетеса Ганна Виноградська, яка є донькою розстріляного фашистами у с. Княже отця Олександра Ковалевського.

Зустріч, схвилювала до глибини душі кожного. Присутні, поринувши у спогади, наче помолоділи, бо для них товариство «Просвіта» було і є зорею єдності та надії, живим ковтком повітря, яке допомагало підтвердити, що українська мова, пісня, традиція «не вмре, не загине»…

Анатолій Покотюк

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.