Нині ніхто достеменно не знає скільки пам'ятників Великому Кобзареві споруджено в світі та в Україні, бо за останні роки їх кількість значно зросла. Сьогодні мало не у кожному населеному пункті Галичини стоїть у бронзі чи граніті Тарас Григорович Шевченко.
Український громадський діяч, шевченкознавець, країнознавець, мандрівник, фотограф-монументаліст, пам'яткознавець, волонтер Руслан Теліпський, буваючи в різних містах і селах, сфотографував у всіх областях України та у більш, як п'ятдесяти країнах світу пам’ятники Великому Кобзарю. В його шевченкіані налічується більше тисячі цих сфотографованих пам'яток. З 2013 року почав роботу над книжкою "Монументальна Шевченкіана Руслана Теліпського".
Дізнавшись про цю неординарну людину, за сприянням Романа Короля, автор цих рядків запросила Руслана Теліпського на відкриття пам'ятника Т. Шевченку в с. Волиця. І він приїхав з Луцька.
Перед урочистим відкриттям пам'ятника у місцевій школі Руслан Теліпський презентував мультимедійну лекцію на тему: "Пам'ятники Т. Г. Шевченку в Україні та світі. Їх роль і значення у формуванні позитивного іміджу України". Окрім цього, сокальський митець Анатолій Покотюк представив власну виставку робіт, присвячену Великому Кобзареві. Опісля почесні гості, вчителі, учні пішли до пам'ятника Тарасу Григоровичу Шевченку, де відбулися урочистості з нагоди його відкриття. Р. Теліпський зауважив, що ще не бачив такої скульптури як у селі Волиця: у лівій руці піднята вгору запалена свічка, а в правій – поштове перо. Цей образ поета, на його думку, відображає боротьбу світла духу і темноти ночі. У поезії Кобзаря слова "темінь", "тьма", асоціюються з неволею, а "світ", "світло" – з волею. Виступаючи перед волицькою громадою, шевченкознавець сказав, що зараз планує побувати передусім у маленьких містах, куди не так просто добратися. Це, в основному, Івано-Франківська та Тернопільська області. До осені його часто можна буде зустріти з наплічником та фотокамерою і в інших куточках України. Інколи по кілька днів доводиться витрачати, щоб потрапити в те чи інше місце. Обліку пам'ятників Тарасові Шевченку в нас ніхто не вів і не веде. Скільки їх нині є?
Думаю, що багато, бо поет Тарас Шевченко є співцем українського народу, символом волі та нескореності. Його твори читали, читають і будуть читати, зачитуючись у рядки його поезії. Не одне покоління патріотів виховувалось на них. Його портрет та книга "Кобзар" був у кожній хаті. Йому споруджували пам'ятники, які будували на кошти громади та меценатів. Волиця стала тринадцятим селом на Сокальщині, де встановлено пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. А скільки їх є на Львівщині, в Україні… Ніколи не припиниться хода Шевченка по планеті, бо вона вічна, як вічний народ, з якого він пішов у світ…
Марія КОРОЛЬ, виховник "Юн-Січі" Волицької школи, ініціатор спорудження пам'ятника у селі.
На знімках: вгорі – пам’ятник Т. Шевченку в с. Волиця; внизу – автор цих рядків з Р. Теліпським.