Новини культури

У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника

Вчора, 14 квітня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулося перше засідання робочої групи, яка обговорила можливість відновлення  Державного історико-архітектурного заповідника у Львові. Така робоча група створена за розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького, у відповідь на звернення об’єднання комітетів євреїв та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Наразі йдеться про можливості та варіанти відновлення заповідника, а також – фінансування для установи, якщо її таки відновлять. Потребу у створенні дієвого органу для збереження архітектурної спадщини центральної частини Львова визнають усі. Та щодо питання як це зробити, розгорнулося жваве обговорення.

Ініціатори відновлення заповідника наголошують, що не може відповідати за культурну спадщину національного значення лише місцеве самоврядування, бо приходять вибори і влада змінюється. Ефективно це може робити тільки державний орган, бо саме держава відповідальна за виконання міжнародних угод.

Водночас, голова комісії спадщини обласної ради Іван Щурко пропонує спершу чітко окреслити повноваження та можливості ДІАЗу, якщо його відновлювати.
“Спочатку треба проаналізувати ефективність тих структур, які нині діють на рівні області і міста. Якщо ми не зможемо забезпечити більших повноважень, то, можливо, не варто створювати ще одну структуру. Якщо зможемо запропонувати щось справді дієве, тоді я підтримаю цю ініціативу”, – каже депутат та архітектор.

Законодавча база для відновлення та функціонування історико-архітектурного заповідника у Львові є, наголошує начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик. Одним із варіантів пропонує відновити ДІАЗ як орган управління об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО – Ансамблем історичного центру Львова.

“Органи управління історичною спадщиною ЮНЕСКО передбачені законом, але не створені донині. Нормативна база щодо цього питання точно потребує доопрацювання і змін. Ми не мусимо чекати, Львівщина може бути ініціатором змін в країні. І точно буде. І разом із законодавчою ініціативою, мають бути реальні виважені кроки, які, я думаю, пропонує наша робоча група”, – пояснює Василь Петрик.

Нагадаємо, Державний історико-архітектурний заповідник у Львові існував від 1975 до 1991 року. Формально припинив діяти, коли ліквідували його дирекцію. Відновленням структури називають 2009 рік, однак 2015-го тодішній голова ЛОДА Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував цей орган охорони культурної спадщини.

Серед учасників робочої групи: директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик, голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, директор Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Мейлах Шейхет, президент УНК Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Василь Гайда, директор ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, т .в. о. начальника юридичного управління апарату Львівської ОДА Оксана Бакун, завкафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Львівської політехніки професор Микола Бевз.

прес-служба ЛОДА

У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника

У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника

У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника

У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника

315596184
Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.