Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

I що є у нас мова, і що українська вона, без якої наш край – територія, а не Вкраїна

Це поетичне звернення «До українців» голови Національної спілки письменників України Віктора Баранова дуже актуальне нині. Бо мовний закон, який прийняли у Верховній Раді може справді перетворити наш край в територію, а нас – у «моголів».

І як спротив цьому, як обурення, бажання діяти і обороняти свою рідну українську мову відбулися спільні позачергові сесії: тринадцята Сокальської районної ради і шістнадцята Сокальської міської ради. У Сокальському народному домі були представники місцевих рад, громадськості міста, депутати обласної ради. Зібралось усе це товариство, як висловився голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, головуючий на сесії, аби висловити рішучий протест проти злочинних дій Верховної Ради.

На початку засідання до присутніх звернувся отецьдекан Сокальського деканату Петро ЗВІР:

–  Слава Ісусу Христу! Сьогодні ставлю перед собою і усіма вами запитання: чого бракує нашому українському народові? Ми маємо духовно багатий народ, родючі землі, маємо багато талановитих людей, котрим Бог у серця вклав вміння і таланти, маємо світил нашої української землі, які працюють тут і по цілому світу. То чого ж нам бракує? А бракує нам єдності. Наш Господь Ісус Христос, коли прийшов на цей світ, сказав, щоб усі були як одно. І це було його покликанням тут, на землі, об`єднати людей. Він хоче кожного з нас запровадити до свого Царства і хоче бачити там єдине царство у добрі і злагоді. Наш Великий геній Тарас Шевченко написав такі поетичні строфи «Обнімімо, брати мої, наймолодшого брата. Нехай мати усміхнеться, заплакана мати…». І тому нам нині треба обняти один одного. Нам треба об`єднатися і докласти зусиль для того, щоб стати одним цілим. Нехай наша «заплакана мати» Україна, яка плаче тисячоліттями над своїми дітьми, усміхнеться, а милостивий Господь Бог благословить наш український народ своїми ласками і щедротами, нехай додає нам мудрості, єдності. Щоб ми могли тими вміннями, які отримали від Бога, і які здобули через свою освіту, в належний спосіб керувати, але пам`ятати не лише про своє благо, а про загальне благо нашої держави. Нехай милостивий Бог благословить вас своїм батьківським благословенням до спільної праці.

Опісля головуючий запропонував затвердити порядок денний спільної сесії Сокальських районної і міської ради. Обрали лічильні та редакційні комісії. На позачерговій сесії розглядали два питання: Про загрозу державності України у зв`язку з ухваленням Закону України «Про засади державної мовної політики»; про вжиття заходів щодо повернення адміністративної будівлі, що знаходиться за адресою м. Сокаль, вул. Шептицького, 26 в спільну комунальну власність територіальних громад Сокальського району. Міський голова Богдан Зарічний озвучив перше питання порядку денного, в розгляді якого брали участь депутати міської ради.

З першого питання доповідав голова районної ради Ігор ДАЦЮК:

–  Шановні українці, всім відомо, що 3 липня Верховна Рада з ініціативи Партії регіонів прийняла закон, який закладає підвалини розколу України, який веде до знищення української державності. На захист української державності та як протест проти цього закону виступили десятки тисяч українців. Вчора відбулася позачергова сесія Львівської обласної ради, а також засідання Асоціації голів районних та міських рад обласного значення. І ми підтримали одноголосно рішення Львівської обласної ради та Львівської міської рад. Це засідання відбулося перед приміщенням обласної ради. До вашої уваги Відозва до українців, яку ми пропонуємо підтримати:

«Рубікон перейдено! Третього липня Партія регіонів, комуністи та Народна партія у безпрецедентно незаконний спосіб, проголосувавши за законопроект «Засади мовної політики», посягнули на душу народу і єдиний гарант незалежності держави – мову. Паралельна мова –  це паралельна держава на тій самій території, а отже неминучий антагонізм між окупованим та окупантом. Щоб знищити українців в Україні, треба знищити їхню мову.

Звертаємося до Президента України, Генеральної прокуратури України, Служби Безпеки України – зупинити брутальний процес руйнування основи Української Держави.

Вимагаємо від керівництва Сокальської районної державної адміністрації дати публічну оцінку подіям 3го липня, звернутися до Президента України з вимогою не підписувати українофобський закон, або подати у відставку зі своїх посад.

Закликаємо громадськість бойкотувати окупаційні установи, посадовців, членів прорежимних партій, а також бути готовими до виїзду до Києва для участі в акціях протесту та відстоювання своїх прав.

Задля власного мовного дому і незалежної соборної Української Держави мобілізуймося на безстрокові акції протесту. Зберімося разом, аби засвідчити панування на власній землі, неспинність нашої боротьби та втіленість у власній мові!

Ми – нація, що завжди знаходила сили на повстання у час найбільшої суспільної темряви. Ми прийняли виклик українофобів і неминуче їх поборемо.

Ставаймо на захист своєї мови, своєї держави, своєї свободи! Врятуймо мову –  мова врятує нас!».

Далі перед присутніми виступив Сокальський міський голова Богдан Зарічний:

–  3 липня цього року, грубо порушивши 54 статтю Конституції, провладні партії: Партія регіонів, Народна партія, комуністи, а також так звані «тушки», підтримали цей антиукраїнський закон «Про засади державної мовної політики». Закон, який фактично зробив офіційною російську мову у більшості областей України. Цей закон суперечить навіть рішенню Конституційного суду від 14 грудня 1999 року про офіційне тлумачення статті 10 Конституції щодо застосування державної мови в Україні. Тому що фактично цим останнім законом вводиться в Україні двомовність. В ньому чітко прирівнюється державна і регіональна мови, в тому числі й щодо застосування її в державних установах, засобах масової інформації, в освіті. І ще один момент. А якщо національна меншина звернеться до органів місцевої влади про введення регіональної мови в тій чи іншій адміністративний одиниці, то це вже дуже серйозно. Порушуючи законодавство України і моральноетичні норми, було прийнято цей закон. Тут є два основних моменти: перше, Партія регіонів, вступаючи у виборчу кампанію, прекрасно розуміє, що навіть на півдні і на сході її постійні виборці вже відвертаються від неї, і усвідомлює, що «козирною картою» для них може бути мовне питання, яке перед виборами до Верховної Ради можливо покращить їх становище. Бо російськомовне населення тоді проголосує за них. І друге, це те, що рішення прийняте на угоду своїм покровителям із Москви.

Я вірю у мудрість українського народу. Думаю, що дуже багато голосів їм це рішення не додасть. Прийнявши цей закон, вони наплювали в душу українцям, потопталися по пам`яті мільйонів українських патріотів, які ціною свого життя здобували незалежність України. А цим законом депутати привели Україну до розколу. Мова це не лише засіб спілкування, але один з чинників формування нації. Вона як герб, гімн – є одним з атрибутів держави. Якщо російська мова стане офіційною в багатьох регіонах – то буде під загрозою наш суверенітет. Тому треба кожному з нас мати мужність, стійкість, державницьку позицію в переосмисленні цих процесів. Хочу звернутися від імені депутатів міської ради до голови Верховної Ради, Президента в жодному разі не підписувати цього закону. Бо він тільки посилить протистояння в Україні.

Депутат Львівської обласної ради Ганна КОСТЮК:

–  «Не цурайтесь того слова, що мати співала, як малого сповивала, з малим розмовляла» –  такі пророчі слова залишив нам поет Тарас Григорович Шевченко. Він ніби знав, що настане час, коли будуть такі запроданці, які цуратимуться своєї мови. І ми сьогодні зібралися тут для того, щоб продемонструвати владі, що не можна торгувати українською мовою, не можна торгувати українським народом. Нам пощастило, що з материнським молоком нам передалась любов до України, нації, мови. І ті, хто ставить під сумнів, чи треба захищати українську мову, перш за все, є зрадниками своїх батьків, зрадниками нації.

І сьогодні нам необхідно об`єднатися, аби вистояти, щоб захистити український народ, над яким так знущаються. Громада Сокальщини підтримує тих людей, які стоять перед Українським домом. Ми повинні всі об`єднатися навколо українського Державного прапора, щоб не допустити свавілля над українською мовою і зберегти майбутнє для наших дітей…

Депутат Сокальської районної ради Тарас СТАРОДУБ:

–  Те, що відбувається у нашій Українській державі, можна окреслити одним терміном – окупація. Ця орда у Верховній Раді оголосила нам війну. Виклик ми прийняли. Новітні яничари зазіхнули на святе української нації – її мову. Адже той, хто живе «по понятіям» не сприймає нічого людського. Для них основне – виконати завдання, яке зрежисоване в Кремлі, а саме: знищити українську мову, розколоти Українську державу. Вчора віддали Крим, сьогодні – мову, завтра – Митний союз та єдиний економічний простір, і – повний крах Української держави. Ми постійно відчуваємо на собі тиск кримінальноолігархічного режиму. Вони прагнуть перетворити українців на безправний натовп, упосліджений на власній землі. Вони постійно нас, галичан, ображають, називаючи «наростом на тілі України», або «польською відрижкою». Тому сьогодні ми повинні дати рішучий спротив всім прислужникам, холуям цього антиукраїнського збіговиська, керованими Москвою, їхніми наставниками «русского мира». Зараз не час для толерантності, настав час рішучих дій. Сьогодні всі, хто служить оцим україножерам на місцях, повинні піддатися народному гніву та осуду. Адже, прислуговуючи тим перевертням, новітні яничари свідомо, без жодного спротиву, забивають цвях у домовину української мови. На превеликий жаль, сьогодні тут серед нас немає голови Сокальської райдержадміністрації. Він уже себе ідентифікував із цим окупаційним режимом, не заявив своєї позиції і не став тут разом з нами. Це означає, що він офіційно підтримує позицію Президента та більшості у Верховній Раді, продовжуючи євнухоподібну політику, спрямовану на знищення української нації. Тому ми тут, у Сокальському районі, повинні стати на захист Української держави, припинити будьяку толерантну політику щодо цього окупаційного режиму, яка двадцять років тривала щодо цієї орди, цих перевертнів у Верховній Раді. Сьогодні звертаюся до депутатів районної ради: ставаймо разом з українським народом і приєднаймося до тих мітингувальників, котрі є в Києві. Через півгодини після прийняття цього закону, в обласній раді голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок оголосив національну мобілізацію. Терміново під стінами Львівської облдержадміністрації були встановлені намети і заблокований вхід всім керівникам облдержадміністрації до своїх кабінетів. Ввечері, 3 липня, всі депутати Львівської міської ради власним транспортом виїхали до Києва. А Олег Тягнибок і ще сто активістів приєдналися до депутатів Верховної Ради і оголосили голодування. Саме вони дали першу відсіч загонам «Беркута». Тому сьогодні ми зв`язувалися з побратимами в Києві. Вони потребують нашої підтримки. Зараз нам всім потрібно бути там. На брутальну агресію можна відповісти лише згуртованою дією громади і тотальним бойкотом. З нашої солов`їної мови, як сказала Ірина Фаріон, ми повинні зробити мову наступальну. Ми не приймемо жодної форми окупації, бо ми – вільні люди. Сьогодні ми маємо можливість зреалізувати на ділі слова нашого Державного гімну «Душу й тіло ми положим за нашу свободу…». Отже, шановне товариство, до бою або – на коліна.

Депутат районної ради Василь БОЙКО:

–  Шановні українці, як не прикро сьогодні констатувати, але скорботний календар рідної української мови поповнився ще однією датою – 2012 рік –  спроба прийняти закон про другу державну мову. Прикро, але після двадцяти років незалежності, ми і далі маємо відстоювати право на державну мову. З•1994ого в Україні діє державна програма відродження та розвитку національних меншин. Тисячі представників національних меншин отримали можливість навчатися російською, румунською, угорською, польською мовами. Мова є вагомим чинником консолідації нації, це добре розуміє той, хто хоче розділити Україну, хто сіє розбрат, нацьковує українців один на одного. Нас поважають європейці. Під час Євро2012 вони намагалися вивчити бодай кілька фраз українською мовою з поваги до нас. Фракція «За Україну!» у Сокальській районній раді вимагає скасування закону, і ми підтримуємо рішення районної ради стосовно цього закону.

Депутат районної ради Олег КОЖУШКО:

– Вчора ввечері з керівництвом Сокальської районної ради я приїхав зі Львова і тут зателефонувала до мене моя мама, колишня вчителька української мови, котра 45 років вчила наших дітей української мови, і попросила зачитати її лист на сесії районної ради (друкуємо окремо – авт.).

Шановні друзі, я не буду зараз зачитувати заяву, прийняту нашою об’єднаною опози¬цією «Батьківщина» Сокальського району, з нею можна ознайомитися в електронному варіанті (друкуємо окремо – авт.). Отже, нині нам треба під спільним прапором вести наші спільні дії за Україну.
Волсвинський сільський голова Віктор ПРИТУЛКО:

– Наша держава протягом багатьох років відстоює своє право бути Україною. Ми, сільські голови, з самого низу бачимо ту державу, якій необхідно стати з колін. Не так багато залишилося в нашої України того, що може відрізнити її від інших. Одна з таких особливих ознак, то є мова. Зараз її від нас хочуть забрати. Окупаційними звірськими способами. Ми, сільські голови, щодень стикаємося з проблемами наших громад, звикли до багатьох «сюрпризів» від нашої влади. Є багато постанов, законів, які б не приймались тими, хто хоч трішки в серці має Україну. Деколи доводиться схиляти голови, не можна назвати це нашим плюсом. Але є вже та межа, де терпіння закінчується. Ні ми, голови місцевих рад, ні наші громади ніколи не визнаємо руйнації української мови.

Мова – найдорожче, що у нас залишилось. Я щиро сподіваюся, що спільними силами відстоїмо рідну мову.

Заступник голови районної ради Володимир ЧУБ:

– Шановні патріоти України, бо в цьому залі інших, напевно, немає. Звертаюся від імені Сокальської районної ради, думаю, що депутати підтримають. Вчора на вічі у Львові Ірина Фаріон нагадала слова поетеси Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирають мову». Цей закон, який прийняли у Верховній Раді, став тим вододілом, який ставить нас у вирішенні державності на певні позиції, і тому наголошую ще раз, що патріоти повинні об’єднуватися, іншого не дано. Це та критична межа, що стоїть перед нами. Від імені Сокальської районної ради вношу пропозиції, які дії ми повинні прийняти: підтримати Відозву, по так званому мовному закону, звертаюся і до представників місцевих рад підтримати її; організувати підписи щодо ветування цього закону. Якщо Президент його підписує, то повинен піти у відставку, або ми маємо керівництву держави допомогти у цьому. Пропонуємо провести і виступаємо одним з організаторів віча, де запрошуємо всі партії і громадські організації, будемо вести мову про ство рення страйкому, який би допомагав у поїздках до Києва.

Також на сесії надали слово вчительці української мови, членкині Союзу українок Валентині СКИБІНСЬКІЙ:

– Господь дав нам цю незалежність. Господь зробив так, що вся та кров, яка проливалась за неї, не пропала даремно. Звертаюся до вас як християнка. Вже більше двох років по журналу «Діти Непорочної», о 21.00 годині на вервичці молюся за Україну. Пропоную всім приєднатися до молитви за Україну.

Депутати цікавилися, чому немає на сесії голови райдержадміністрації, або його заступників. Голова районної ради Ігор Дацюк повідомив, що їх не запрошували. У залі була присутня керівник апарату РДА Марія Христинич, але вона не виступила, мотивуючи тим, що не заступник голови РДА, а керівник апарату.

Одноголосно 54 депутати районної ради і 31 депутат міської ради проголосували за рішення, яке друкується нижче.

Під цим рішенням поставили підписи міські, сільські, селищний голови, секретарі, які були присутні на сесії.

Свою позицію, стосовно ситуації в економіці і гуманітарносоціальній сфері висловив Телязький сільський голова Ярослав Кравченко.

З другого питання «Про вжиття заходів щодо повернення адміністративної будівлі, що знаходиться за адресою: м. Сокаль, вул. Шептицького, 26 в спільну комунальну власність територіальних громад Сокальського району», доповідав голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, котрий зокрема, сказав, що «на спільній сесії Львівських обласної та міської рад одноголосно Львівською обласною радою прийнято рішення про розірвання угоди про оренду приміщення з Львівською облдержадміністрацією. Рекомендовано такі рішення прийняти районним радам Львівської області. У нас є дещо інша ситуація, право власності на частину цього адміністративного будинку має Сокальська районна державна адміністрація. Ми й раніше зверталися до керівництва райдержадміністрації щодо повернення цього будинку в спільну комунальну власність територіальних громад Сокальського району в особі Сокальської районної ради, процес триває. Але цим рішенням ще раз звертаємось до райдержадміністрації – повернути це приміщення в спільну власність громад Сокальського району. Воно прийняте з поправками депутатів районної ради Василя Смолинця та Василя Панченка.

В «різному» Ігор Дацюк зачитав рішення політичної ради Львівської обласної організації Конгресу українських націоналістів, яке стосувалася нинішньої мовної ситуації та майбутніх виборів до Верховної Ради.

Оксана ПРОЦЬ.

 

Василь СОРОЧУК (фото).

Exit mobile version