Політичні партії

Як проходило голосування на позачергових виборах народних депутатів України на Сокальських виборчих дільницях

У післяобідню пору 26 жовтня на виборчих дільницях №№ 461248, 461249, 461252, які були розміщені у Сокальській «ЗШ №2 IIII ст. – ліцей», Сокальській гімназії імені Олега Романіва та Сокальському народному домі, сокальчан було значно менше, аніж у полудень, коли люди поверталися з церков і відразу йшли голосувати. Виборці мали змогу прочитати стислі відомості про кандидатів у народні депутати та партії і блоки, за яких теж мали голосувати. На кожній дільниці панував порядок. Люди без проблем, підійшовши до членів виборчої дільниці з паспортом громадянина України, отримували бюлетені. Щоправда, як розповів голова виборчої комісії №461249 Мар’ян Романюк, були певні непорозуміння, коли замість належного документа виборці мали закордонний паспорт чи військовий квиток. Але загалом атмосфера була доброзичлива.

– Особливо старші люди йшли з надією, – поділилася враженнями секретар комісії цієї ж виборчої дільниці Ірина Баралус, – дуже щирі, привітні, казали, що дуже хочуть, щоб їхні діти і внуки жили в справжній європейській Українській державі і врешті, щоб закінчилася війна. Тому й, незважаючи на поважний вік, приходили на виборчу дільницю.

А вісімдесятидворічна пані Ганна Якимець, кидаючи бюлетені в скриньку, так сказала мені: «Багато біди приніс на нашу українську землю той Путін, одне добре: нація об`єдналася, ми поволі повертаємо нашу гідність, прагнемо мати свою Українську державу без «братньої» допомоги Росії. Дуже хочу вірити, що так і буде». На цій дільниці побували спостерігачі з Швеції та Італії, і коли побачили одного члена комісії у вишиванці, а у волоссі – синьожовті квіти, попросили дозволу зробити фотографію, щоб у себе на Батьківщині показати, як українці шанують свою символіку.

Голова комісії виборчої дільниці №461248 Євген Музика зазначив: «Активність виборців порівняно з цьогорічними виборами Президента України значно нижча, члени виборчої комісії працюють злагоджено, спостерігачі до їхньої роботи не мають претензій. У приміщенні школи було тепло, хоча в обідню пору опалення вже відключили, бо діти на канікулах, але ми не боїмось холоду, лиш би в Україні був мир і спокій. І щоб в Українському парламенті працювали справжні патріоти».

А голова комісії виборчої дільниці №461252 Мирослава Назар разом з іншими членами комісії вітала двох дівчат, які вперше прийшли голосувати: це Софія Сорочук та Оксана Шишка. Також щиро зустрічали дев`яностодворічну Ганну Стасюк, до якої мали приїхати члени комісії зі скринькою, але вона сама прийшла, бо відчула такий обов`язок, дуже сподіваючись, що і її голос принесе користь для України. Щоправда, серед 36ти виборців, які на цій дільниці голосували вдома, декотрі не хотіли відчинити дверей, хоча були зареєстровані. Але, таких було одиниці. Цього дня виборчі дільниці відвідували кандидати у народні депутати Олег Мусій і Степан Курпіль, котрі цікавилися активністю виборців, чи є якісь проблеми. Проте на дільницях була приязна атмосфера. Члени комісій розпочинали роботу з молитви і співу Державного гімну України. На виборчих дільницях, окрім спостерігачів та довірених осіб кандидатів у народні депутати, були присутні працівники правоохоронних органів.

Сокальчани вибрали Верховну Раду восьмого скликання і кожен мав надію, що, нарешті, ця Верховна Рада буде дієздатною і прийматиме закони, які дадуть змогу Україні стати сильною європейською державою. Можливо, це перший крок?

Оксана ПРОЦЬ.

* * *

Чимало сокальців вирішили проголосувати після Служби Божої у храмах. Тож на виборчій дільниці №461246, яка розмістилася у вестибюлі Сокальського професійного ліцею, в обідню пору було велелюдно.

Виборці приходили сім’ями, одноосібно чи з друзями. Кожен підходив до столу, де були зазначені назви вулиць. Невдовзі біля кабінок вишикувалася черга. Очікуючи, дехто вивчав списки партій та кандидатів у народні депутати, а хтось – просто шукав у бюлетені кандидата, за якого заздалегідь вирішив віддати свій голос. Серед бажаючих проголосувати більшість становили люди літнього віку. Їхня активність була найбільшою.

За словами голови виборчої комісії Світлани Горбань, на чотирнадцяту годину з 2273 виборців проголосувало 907. 18 членів виборчої комісії працювали злагоджено, кожен старанно виконував свої обов’язки. Був присутній 21 спостерігач.

На дільниці панувала робоча спокійна атмосфера, хоча й були певні нюанси. Зокрема, виникло непорозуміння з виборцями, які мали голосувати вдома, але захотіли проголосувати на виборчій дільниці. Адже згідно з законом про вибори, виборець, який за даними реєстру виборців у списку виборців має відмітку НСП (нездатний самостійно пересуватися), виявив бажання проголосувати у приміщенні дільничної комісії, може це зробити за умови написання заяви до дільничної виборчої комісії не пізніше до 12.00 години дня перед виборами. Один громадянин, не перевівши годинника, прийшов ще о сьомій ранку.

58 осіб голосували вдома, бо не могли прийти на дільницю за станом здоров’я чи через поважний вік. До них пішли з виборчою переносною скринькою члени дільничної комісії. На них з нетерпінням чекала Юстина Федина, 1916 року народження, яка проживає по вулиці Шевченка. Бабуся, яка є найстаршим виборцем на дільниці, казала, що мусить проголосувати за Україну, щоб краще жилося дітям та внукам, і з самого ранку випровадила доньку на дільницю, щоб бува про неї не забули.

Спостерігач Ярослава Трачун повідомила, що пильно стежить за всім, що тут відбувається, і досі не побачила жодного порушення. «Люди приходять, чекають у черзі, коли чогось не знають – запитують у членів комісії. Дехто уважно читає та вивчає список партій та блоків чи розглядає список кандидатів у народні депутати», – сказала вона. І з сумом додала, що на виборчій дільниці нині більше старших людей, ніж молоді, хоча саме вони б мали переживати за своє майбутнє. Інший спостерігач Марія Партика зазначила, що нині сокальці доволі активно голосують.

На виборчій дільниці мали змогу зробити своє волевиявлення й ті громадяни, які з певних обставин у цей день перебували в нашому місті. Таких було лише декілька. Вони проживають в Одеській, Житомирській областях та місті Києві. Одна з них – Ірина Бедюк, народилася і виросла у Сокалі, нині проживає в Києві, приїхала доглянути стареньку матір. Вона оформила документи, щоб проголосувати хоча б за партію, бо вважає, що нині вирішується доля країни.

«Чим більше ми проголосуємо за своїх кандидатів, тим краще буде, тим швидше ми підемо до Європи і закінчиться АТО. Шкода тих хлопців, що гинуть за нас», – сказала вона.

Нелегко у цей день членам виборчої комісії, які мусять бути відповідальними, толерантними та уважними.
– Я вперше працюю членом виборчої комісії, це нескладно, особливо, коли поряд доброзичливі та досвідчені члени комісії, – каже пані Єлизавета Стичаковська. – Можливо, на інших дільницях є поіншому, а у нас люди йдуть «хвильками», проте нема напруги та якихось непорозумінь. За півдня лише одна людина не знайшла себе у списку. Не було й якихось перекручень.

Після обіду дещо активізувалася молодь. Приходили молоді подружжя з дітьми.

Чого ж чекають сокальці від парламентських виборів? – запитала у виборців, які уже проголосували.

– Змін на краще, миру, стабільності, що прийдуть до влади нові проєвропейські політики.

Надіємось, що буде проукраїнська більшість у Верховній Раді, і нарешті почнуть думати про простих людей, а не про себе, – сказала Тетяна Миколайчук.

Сокальчанка Катерина Яньчук зазначила, що прийшла з надією на завтра, бо вибори – це шанс щось змінити на краще. Адже в цей день визначається майбутнє України на п’ять років. Вона віддала свій голос за «Народний фронт» Арсенія Яценюка, бо вважає, що він розумний політик, який зуміє вивести державу з кризи. Хочеться, щоб нарешті настав мир й українські хлопці не йшли в АТО, щоб діти та внуки мали роботу в рідній державі, а не шукали кращої долі за кордоном.

Подружжя Віктор та Зоряна Коновали хочуть, щоб Україна була європейською державою та розвивалася. Головне, кажуть, щоб не проливалася кров на Сході, щоб у державі був мир та спокій, щоб працювали підприємства, українці мали роботу та достойну заробітну плату, а наші дороги не були у вибоїнах… Хіба ми цього не варті? Адже географічно Україна – центр Європи. Тож маємо жити поєвропейськи.

Вперше брала участь у парламентських виборах Олена Яремко, яка вважає, що потрібно, щоб в парламенті були нові обличчя та молоді політики. «Я голосувала за «Народний Фронт», бо хочу змін. Я – за Європейський вибір», – сказала вона.

Сподівається на реформи та інтеграцію в Європу й Ігор Бобровський, який також вперше обирав депутатів до Верховної Ради.

Надія Олійник наголосила, що хочеться жити поновому, щоб відбулося перезавантаження влади. Усі ми надіємося, що після виборів у дітей буде краще майбутнє.

Сокальчанка Ярослава Кардинал зауважила, що сьогодні ми знову робимо вибір, від якого залежить бути чи не бути Україні. І хоч більшість з нас уже не вірить в обіцянки політиків, бо вже не раз відбувалися вибори, та нічого не змінювалося… Проте не можна сидіти склавши рук. Надія вмирає останньою… І нині у нас є шанс змінити владу, перезавантажити Верховну Раду. До того ж відбулася Революція гідності, загинула Небесна сотня. Є й жертви в зоні Ато. І це змінило кожного з нас. Думаю, що нині для України доленосний час, який вирішить її майбутнє. Нехай Господь Бог нам допоможе.

Любов ПУЗИЧ.

Фото Оксани Проць і Любові Пузич.     

Голос Сокальщини на GoogleNews