Минулої неділі в Народному домі Сокаля відбулася урочиста академія з нагоди 94-ої річниці проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдиній Соборній українській державі.
Напочатку настоятель катедрального храму св. ап. Петра і Павла о. Ярослав Кащук, звертаючись до присутніх у залі, наголосив:
– У ці різдвяні дні священики проводять йорданське освячення домів, а також вірних, освячуємо йорданською водою і цей Народний дім, щоб горнулися до нього діти, молодь, люди старшого покоління. Щоб дім цей був домом науки і культури, домом просвічення, щоб надалі він стояв у Сокалі, як світоч морального життя, світоч добробуту і світоч святості.
А розпочали освячення з молитви.
– День 22 січня 1919 року увійшов до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України. Тоді, на Софійській площі у Києві відбулася велична подія, про яку мріяли покоління українських патріотів. На велелюдному зібранні було урочисто проголошено: «Віднині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна». Це стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної та територіальної єдності. І у нас є єдина держава, і ми – єдиний народ, – розпочала урочисту академію ведуча Романа Шевченко, вчитель Сокальської п’ятої школи. Усі виконали Державний гімн України.
У виконанні народного хору «Хлібодар» Народного дому с. Завишень (керівники Богдан Кійко і Роман Козярський) прозвучав твір Віктора Матюка «Родимий краю».
До вітальних слів запросили голову райдержадміністрації Наталію Карташову, голову районної ради Ігоря Дацюка та Сокальського міського голову Богдана Зарічного.
– Ми добре знаємо сторінку з історії, коли 22 січня 1919 року Актом Злуки з’єдналися ЗахідноУкраїнська та Українська Народні Республіки. І на різних землях знову постала єдина держава Україна. Не багато держав у світі відзначають день своєї Соборності. Дуже добре, що таке свято у нас є. Адже у нас, українців, наші землі багато століть роз’єднували і шматували сильніші від нас імперії. І горе нам всім, якщо ми не зможемо з’єднатися в одній вірі, в одній молитві і в одній праці, задля розбудови нашої єдиної спільної держави – України. Боже, нам єдності дай – cкладаємо руки до Всевишнього. І ось Господь почув наші молитви і подарував нам єдину державу на прекрасних родючих і плодючих грунтах, з прекрасним працьовитим і талановитим народом. І наше завдання – зберегти все це, адже тільки тоді, коли будемо спільні, коли будемо єдині, ми зможем досягти чогось високого. Наша Соборність, Акт Злуки – це послання до нас, українців, і ми повинні зберегти це, примножити задля розбудови нашої ненькиУкараїни, – наголосила очільник РДА Н. Карташова.
– Проведення свята Дня Соборності, відзначення Акта Злуки між Українською Народною Республікою і ЗахідноУкраїнською Народною Республікою для нас, українців, у XXI столітті є дуже актуальним. Адже і зараз, як і 90 років тому, актуальним є питання єдності держави, єдності українців, єдності думок, єдності однієї політичної і військової сили. І зараз, як і дев’яносто років назад, нас роздирають сильніші наші сусіди, політично і економічно, очевидно. Як дев’яносто років назад, зараз ми боремося задля того, аби наша держава ментально і економічно була єдина. Ми знову ж таки поділені на східну і західну України, поділені по партійних кольорах. У нас є засилля впливу наших сусідніх держав і ми знову, в черговий раз, закликаємо один одного і боремося за те, аби Україна відстоювала свої українські цінності. Адже на двадцять другому році Незалежності ми говоримо про свою державну українську мову, аби вона повною мірою функціонувала. На двадцять другому році незалежності ми боремося за те, аби Україна була економічно міцна, ми боремося за те, аби економіка в нас була самодостатня, аби ми мали в себе потужні фабрики і заводи, аби наше сільське господарство дійсно було потужним, щоб не завозили неякісні товари з інших держав, принижуючи і знищуючи свого українського товаровиробника. На жаль, це все було і тоді.
Зараз Міністерство освіти ввело загально-український конкурс «Лукомор’є2013». Знову будемо воювати за українську мову, боротися за своє. Але, очевидно, така вже доля в українського народу, який сотнями років відстоює своє українське, відстоює існування української нації й існування своєї держави. Протягом більш, ніж сімсот років українська нація виживала, але збереглася. Зберегла свою мову, традиції, культуру.
І нині, свято переконаний, ми пройдемо цей нелегкий шлях і в майбутньому Україна буде сильною, самодостатньою країною. Я вірю в це! Нехай наше свято дійсно приведе до Злуки і Соборності всіх українських земель і Україна буде міцною. Слава Україні! – сказав голова районної ради Ігор Дацюк.
Від імені Сокальської міської ради привітав усіх з нагоди Дня Соборності України міський голова Б. Зарічний:
– Ідея Соборності бере свій початок ще з об’єднання давньоруських земель навколо Київського престолу. Протягом багатьох століть кращі сини і дочки українського народу робили все можливе заради реалізації цієї ідеї… Хотів би сказати, що питання єдності українців, питання справжньої соборності неактуальне для нас, бо ми створили сильну українську націю. Але, на жаль, через 94 роки після подій на Софійській площі в Києві і на двадцять другому році Незалежності України, я цього зробити не можу. Штучний поділ на Схід і Захід, на догоду певним партійним, політичним інтересам, спекулювання на національному, мовному, релігійному питаннях, не дають можливості сформувати міцну, потужну українську націю. А в результаті це призводить до кризових явищ в різних сферах нашого життя і все далі віддаляє нас від європейських цінностей. І саме відзначення свята Соборності є тією чудовою нагодою не тільки зібратися всім нам разом, виголосити палкі промови, хоч і це необхідно. Відзначення Дня Соборності, поперше, це наш моральний обов’язок віддати данину пам’яті мільйонам українських життів, покладених на вівтар нашої незалежності, соборності, державності. Подруге, це нагода нарешті навчитися робити висновки з уроків минулого і зрозуміти, що тільки об’єднана, сконсолідована нація є тією основою, на якій можна побудувати дійсно незалежну, заможну українську Україну…
Далі «Хлібодар» виконав ще декілька українських народних пісень, зокрема, «Ой, ти дивная ніченька», «Їхали хлопцізапорожці» та інші.
Вірш «Моя Україно» прочитав Тарас Гавришкевич.
Народний фольклорний ансамбль «Бужани» (керівник Роман Батюк) поринув у запальні танці: «Бужанські забави» та «Сон старого козака».
– «Схід і Захід – велика родина, колядує уся Україна!» – виголошує ведуча і запрошує на сцену народний вокальний ансамбль «Любисток» (керівник Лілія Конончук). У його виконанні прозвучала коляда «Ой, за гори» та пісня «Над Україною».
Задушевно присутні у залі слухали композицію «Шлях додому» (музика отця Романа Назаркевича, слова Степанії Лепех), яку майстерно виконала Руслана Антонюк.
Зачарував присутніх у залі танцем «Буковинський, святковий» та гопаком зразковий хореографічний колектив «Барвінок» Народного дому с. Скоморохи (керівник Окcана Черній).
Чоловічий ансамбль Народного дому м. Угнів заспівав коляду «Херувими свят», віночок українських народних пісень та «Хай живе вільна Україна», а Ольга Шевчук – «Україна – вишиванка».
– В’ячеслав Липинський, під час підписання Акта Злуки, говорив: «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її не збудуємо. Ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути». Тож потрібно плекати Соборність ділами. Нехай Господь береже нашу Україну кожного дня, кожної хвилини, щоб тут народжувалися гарні і щасливі діти, – підкреслила ведуча Романа Шевченко.
Переможець обласного конкурсу читців Ірина Яцукевич прочитала «Історію моєї Батьківщини».
А народний духовий оркестр Народного дому м. Сокаль (керівник Петро Криштоф) – лауреат третьої премії обласного оглядуконкурсу духових оркестрів – виконав «Калину пам’яті», «Марічку», попурі на українські мелодії, «Старовинний запорозький марш».
Дух Соборності не вмер, він живе і успішно долає час. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, повсякчас пам’ятаючи про минулі жертви, принесені на вівтар Незалежності, Соборності, Державності. Відродження Вітчизни – це гідність наших душ, воскресіння духовності, культури, мови. І нам потрібно єднатися – єднатися заради творення взаєморозуміння і довіри… Задля гідного нашого місця в колі європейських націй. Нам треба наснаги, впевненості і мудрості у згуртуванні України навколо її великих національних ідей, що в новому часі творять Соборність нашої держави, нашого нездоланного краю. І нехай наповнюється гордістю серце кожного українця, коли лунає «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…». Під мелодію духового оркестру всі присутні у залі заспівали Гімн України.
Свято вдалося на славу. Тільки завжди хочемо бачити у залі Народного дому Сокаля поряд з людьми старшого віку і молоде покоління. Адже саме їм продовжувати творити і будувати нашу Батьківщину.
З нагоди Дня Соборності та Свободи України, 22 січня в церквах Сокальщини священики відслужили молитви за Україну; в населених пунктах відбулися святкові заходи; з метою патріотичного виховання школярів та молоді в навчальних закладах проведено тематичні вечори, конференції, лекції; а в бібліотеках району можна було ознайомитися з тематичними виставками, присвяченими Дню Соборності та Свободи України.
Василь СОРОЧУК.
Фото Любові Луців.