Політичні партії

Степан Курпіль : “Першочергове завдання – встановити мир”

Народний депутат України, член фракції ВО «Батьківщина», голова підкомітету з питань політичного діалогу, міжлюдських контактів та співробітництва між Україною та ЄС у сфері юстиції та внутрішніх справ, координації технічної допомоги ЄС Верховній Раді України, Комітету з питань європейської інтеграції Степан КУРПІЛЬ також доклав чимало зусиль щоб запрацював міжнародний автомобільний пункт пропуску «Угринів-Долгобичів». Що це відкриття дасть для Сокальщини, він говорив у попередньому випуску газети. Сьогодні – продовження розмови.

– Степане Володимировичу, на Вашу думку, що дасть для України підписання угоди про Асоціацію з ЄС?

– Вважаю, що ця угода – це, по суті, дорожня карта для реформування України. Бо ми це розглядаємо часом спрощено, як можливість для покупки дешевших товарів за кордоном, шанс українським товарам потрапити на європейські ринки, але, насправді, це є план реформування держави.

В угоді чітко розписано механізми боротьби з корупцією, як встановлювати хороший бізнесклімат, налагоджувати правову систему, тобто це ціла програма побудови нової правової України. Очевидно, що буде спротив під час виконання, але я переконаний, що вона нам під силу і ми це подолаємо.

– Як Bи ставитесь до перевиборів Верховної Ради?

– Є вимога всього суспільства – парламент повинен бути оновлений, в ньому не мають права засідати зрадники, комуністи, регіонали, януковичівці, тобто ті люди, які довели Україну до краху, до зубожіння і ледь не віддали її під крило Росії. Дякувати Богу, Майдан це зупинив, хоча і ціною багатьох життів. Ці жертви продовжуються донині, бо Росія розв’язала війну, все ж я сподіваюся, що ми перезавантажимо владу.

Але є одна проблема: ми поки що не маємо миру на сході країни. Луганська і Донецька області некеровані з Києва, тому там ми зараз не зможемо провести вибори. Якщо мешканці цих областей не зможуть проголосувати, то такі вибори навряд будуть визнані в Україні і у світі.

Тому зараз першочергове завдання – встановити мир і контроль над цією територією.

Часом посилаються на те, що, мовляв, вибори Президента України пройшли успішно, хоч і з частковим голосування на східній Україні, але це інша річ, бо це вибори одного глави держави, а парламентські – це вибори представників від регіонів. І якщо від Донецька і Луганська їх не буде, то в такий спосіб ми хіба підштовхнемо ці дві області до ще більшого сепаратизму.
Звичайно, в історії є приклади, як проводяться вибори, коли не контролюються певні території.

Наприклад, Молдова, де Кишинів неконтрольований, але це вже сталося тоді, коли сформувалася Придністровська Республіка, коли всі зрозуміли, що російські війська звідти нікуди не йдуть, що російська армія там і надалі залишається. Молдова мусить іти вперед, а ця територія залишається неконтрольованою. Я б не хотів, щоб ми дійшли до такого стану з Донецькою та Луганською областями, тому що усі хочемо жити в єдиній суверенній державі і більше своєї території не втрачати.

– Президент подав у Верховну Раду проект змін до Основного Закону – Конституції, яка їх суть?

– Це зміни, які передбачають більші повноваження органів місцевого самоврядування, де виконкоми фактично будуть виконувати роль теперішніх облдержадміністрацій, а ОДА виконуватимуть представницькі і контрольні функції Президента України. Ця модель пройшла перевірку в Польщі, там вона нині нормально працює, тому нам, вважаю, не треба нічого нового видумувати, а переймати досвід у тих країн, де моделі добре працюють. Є ефективна модель управління державою – давайте скористаємося нею і, сподіваюся, вона буде впроваджена в дію і все буде добре.

– Чи може діючий парламент прийняти нову Конституцію?

– Я думаю, що перед розпуском треба використати всі можливості цієї Верховної Ради, аби прийняти необхідні рішення.

Записав Василь СОРОЧУК.

На знімку: народний депутат України Степан КУРПІЛЬ дає інтерв’ю під час відкриття МАПП «УгринівДолгобичів».
Фото автора.     

Голос Сокальщини на GoogleNews