6 вересня 2011 р. у газеті «Голос знад Бугу» (№72) опублікований допис заступника голови райдержадміністрації, голови районної організації Партії регіонів Наталії Карташової, в якій висловлені думки щодо роботи ВО «Свобода» у Сокальському районі.
І хоча наклепи з боку Партії регіонів на депутатів ВО «Свобода» – звична справа на всій території України, а не тільки на Сокальщині, ми всетаки вирішили зробити декілька коментарів.
По-перше, хочемо звернути увагу на те, що структура, в якій працює дописувачка, а саме Сокальська районна держадміністрація, підпорядкована Адміністрації Президента України та Кабінету Міністрів України і незалежно від того, якою партійністю прикрилися очільники РДА, вони зобов’язані, крім інших завдань, виконувати програму Президента України – представника Партії регіонів.
До чого ж тут ВО «Свобода»? І чи доречні тут звинувачення у тому, що наша політична сила при владі і нічого не робить? І де ви бачите у виконавчій владі в області чи районі представників ВО «Свобода»? Звичайно, легко обмовити когось чи кинути тінь. Та не все так, як змалювала пані Карташова, є насправді. У складі комісій в обласній, районній чи міській радах є лише по декілька свободівців і жодного впливу на рішення вони не мають. Не має ВО «Свобода» більшості й у депутатських корпусах області, району, міста. Також у виконавчому комітеті Сокальської міської ради лише чотири свободівці з п”ятнадцяти депутатів. То поясніть, чи вони можуть впливати на будьяке рішення, коли у них нема більшості? То ж ремарки авторки статті про те, що саме свободівці проголосували за підвищення тарифів на комунальні послуги чи на перевезення пасажирів по місту, просто абсурд. До того ж депутати від «Свободи» не голосували за це. Натомість виконавчий комітет Сокальської міської ради та керівництво Сокальської райдержадміністрації сформовані з людей, які працювали і нині працюють на президента. То ж зрозуміло, що усі вони втілюють в життя його курс, а не рішення своїх партій і якраз причетні до підвищення цін.
Нас називають «урапатріотами», бо ми відкрито висловлюємо позицію, відстоюємо справедливість та інтереси громади. І наші слова та справи не розходяться з ділом. Це не до вподоби багатьом, але ніяк не думав, що це зачіпає вас, шановна пані Наталіє, та ваших прибічників, які є лише патріотами на словах. Аби у цьому переконатися, достатньо побувати на сесіях обласної ради, і глянути як голосують в унісон з Партією регіонів інші депутати.
По-друге, тиск та політичні переслідування на Сокальщині відчувають навіть чиновники, адже ж не з добра вони підписують заяву «Про створення Комітету опору диктатурі». До речі, з 1991ого у нас в районі при владі одні й ті ж самі люди. Партії міняються, вони залишаються.
Тож чиї інтереси можуть відстоювати і чи можна їм довіряти? Що за 20 років вони зробили для Сокальщини?
По-третє, щодо того, що «працює лише один представник правлячої партії», то нагадаємо, що гасло «вона працює» донедавна було популярне, але в іншої політичної сили, а саме Блоку Юлії Тимошенко. На жаль, Юлія Володимирівна зараз знаходиться за гратами, а Партія регіонів одна працює.
Вперше за багато років районний бюджет Сокальського району у 2011 р. зумів акумулювати досить велику суму грошей. Це сталося завдяки виснажливій праці наших шахтарів, а також дорогою ціною через аварію на шахті «Межирічанська». Адже гірники цієї копальні частково були працевлаштовані на інших шахтах, і це збільшило відрахування у бюджет району. Та чи відчула Сокальщина значне його перевиконання? Чи вирішилися найболючіші соціальні проблеми нашого краю? На превеликий жаль, – ні. У січні 2011ого Сокальська районна рада за пропозицією райдержадміністрації прийняла рішення покласти кошти на депозитний рахунок. Хоча в цей час вони потрібні були на ремонт дахів, заміну вікон у школах і дитячих садочках. Інший аспект – дороги. Їх потрібно ремонтувати у літній період, як змогли зробити інші райони. Нині в окремі села не можна заїхати. Перевізники відмовляються туди їхати, люди залишаються «відірваними від світу». Та в цей час лежать гроші на депозиті. Можливо, ми отримаємо відсотки за піврічний депозит. Та хто підрахував втрати, спричинені інфляцією та здорожчанням кошторисних робіт? Та найважча втрата – це невиконана робота. Літо минуло, на календарі – жовтень, погожі дні можна полічити на пальцях.
Як не парадоксально, але гасло «вона працює» залишається популярне, як і при попередній, так і при діючій владах.
По-четверте, Сокальщина вперше за 20 років незалежності України отримала найбільшу суму грошей на утримання комунальних доріг з державного та обласного бюджетів. На жаль, з бюджету Сокальського району ні копійки не заплановано. Хоча інші райони зуміли це зробити, тому стан доріг у них не такий катастрофічний, як у нас. Вони звинувачують «Свободу» у переділі грошей. Хоча вперше, за ініціативою ВО «Свобода», кошти розподілили рівномірними частинами – по 975 тис. грн., та вперше їх змогли отримати, крім міст, й села.
Щодо вулиці Ярослава Мудрого, яка пролягає до лікарні. Саме за зверненням голови районної ради та голови райдержадміністрації її в останній день змінили на вулицю Яворницького. На засіданні комісії були присутні як депутати від Сокальщини, так і представники Сокальської райдержадміністрації і список доріг погодили разом без зауважень (лист Сокальської РДА від 26.07.20011 р. № 933/0225). Уже півтора року я разом із колегами-свободівцями лобіюю питання щодо стану доріг на Сокальщині. А у нас не люблять тих, хто лізе туди, куди його не просять, і при першій нагоді намагаються скомпроментувати. Один з таких кроків – стаття пані Карташової на шпальтах районної газети, де, вихопивши один акт, подала його так, як їй вигідно: «Зокрема, у Сокалі замість ремонту дороги поблизу центральної лікарні та дороги у найбільшому житловому масиві, ремонтуватимуть бічну вуличку Гоголя …». Однак вона забула вказати, що жодного впливу на суму виділених коштів та саме до вул. Гоголя, депутати не мали, оскільки згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 31 травня 2011 року №479/0/511 їх розподілила виключно Львівська ОДА. Комісія обласної ради внесла свої пропозиції, а голова ОДА сам визначав суму на ремонт доріг, а, які саме – вибрала обласна державна адміністрація. Єдине, до чого я причетний, що мені вдалося направити звернення на комісію з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку по виділенню додатково 175 тисяч гривень з резервного фонду на с. Ульвівок і дорогу Лучиці – Лещатів, після чого комісія мене одноголосно підтримала (протокол №21 від 21.07.2011р.).
Впевнений, якщо ви працювали б як слід, то на Сокальський район пішло б не 1 млн. 055 тисяч гривень, а значно більше. Чомусь Дрогобицька адміністрація зуміла отримати 2,5 млн. грн., Бродівська – 3,7 млн. грн.; якщо ви працювали б як слід, то Сокальський район переміг би у виборі підприємства по створенню робочих міст для звільнених шахтарів та членів їх сімей, а то перемогли райони, які жодного відношення до шахтарів не мають; якщо ви працювали б як слід, то Сокальський район мав би принаймні добрі дороги, як в інших районах і перевізники не відмовлялися б від перевезень. Нині перевезення не здійснюють в села Пісочне, Равщина, Матів, Ниновичі, до останнього навіть не ходить «Школярик». Не можу обминути і табір в Роятині, Народний дім «Просвіти» (колишнє приміщення магазину «Фіалка») та кінотеатр «Мир» у Сокалі, які багато років знаходяться в аварійному стані.
Якраз місцева влада мала б працювати, бо у них в руках кошти і влада, а не переводити стрілки на інших, і не кричати скрізь і всюди, що ВО «Свобода» має це робити. Очевидно, хто і як працює вирішуватимуть жителі Сокальщини, і кожному дадуть належну оцінку. Відомо, хто хоче працювати – працює, а хто ні – шукає причини.
Ці факти можу підтвердити документами, а не пустими словами. Також всі протоколи комісій і рішення можна знайти на сайті обласної ради. Якщо в громадян не має доступу, прошу звертатися до громадської приймальні ВО «Свобода»: вул. Тартаківська, 99 (2 поверх). Ми готові представити кожному мешканцю Сокальщини всі підтверджуючі документи як міської ради, так і районної та обласної.
Андрій КІНАХ, депутат обласної ради від ВО «Свобода».