Про великі підприємства

На складах Львіввугілля стільки вугілля, що влітку воно може загорітися…

10 квітня у ДП «Львіввугілля» побували члени робочої групи Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації. Під час наради вони розглянули проблемні питання реформування вуглевидобувного виробничого комплексу області.

До Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації звернулась територіальна профспілка працівників вугільної промисловості – щодо становища у ЛьвівськоВолинському вугільному басейні після останніх приватизаційних процесів у паливноенергетичному комплексі України. Для вивчення ситуації Спеціальна контрольна комісія Верховної Ради з питань приватизації створила робочу групу, яка протягом 1011 квітня працювала на території Волинської та Львівської областей.

Члени робочої групи Спеціальної комісії зустрілися з керівництвом держпідприємства на чолі з генеральним директором Миколою Клюкою, директорами шахт. В обговоренні ситуації, що склалася у вугільній галузі Львівщини, взяли участь голова Львівської територіальної організації ППВП України Олег Турчин, голова РО НПГУ м. Червоноград Михайло Шабля, голови профкомів відокремлених підприємств ДП «Львіввугілля», представники шахти «Надія», голова правління ПАТ «Львівська вугільна компанія» Наталія Чудак, начальник управління паливноенергетичного комплексу ЛОДА Земомислав Новікевич, голова Сокальської РДА Наталія Карташова, міський голова Червонограда Ігор Чудійович, начальник Червоноградського відділення ФССНВВіПФ Роман Сташкевич та інші.

Опісля народний депутат України Едуард Леонов та представник фонду державного майна України Юрій Нікітін дали пресконференцію для журналістів місцевих засобів масової інформації (на фото внизу).

У Львівсько-Волинському вугільному басейні критична ситуація: на аварійних складах зберігається понад 300 тисяч тонн вугілля, яке може самозайнятись. Про це повідомив народний депутат України, заступник голови Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації Едуард Леонов. Відтак, він підкреслив, що «у вугільній галузі Львівсько-Волинського вугільного басейну склалася критична ситуація. Нині справді є пік напруження: в екстреному порядку треба не просто ухвалювати певні рішення, а й вжити конкретних заходів. А соціальне напруження, яке склалося на Західній Україні в цій галузі, – доповнюється прямою небезпекою техногенної катастрофи».

«Ми можемо втратити галузь не лише теоретично, а й практично, через те, що вони згорять», – наголосив Е. Леонов.
За його словами, вугілля, яке пролежує на складах, вже псується: якість його погіршилася не менш як на 15 відсотків, а це означає, що зменшується і його вартість.

11 квітня у Львівcькій обласній раді відбулося підсумкове засідання виїзного засідання робочої групи Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації. Вів його голова комісії, народний депутат України Євген Мармазов. Він розпочав засідання з чіткого означення мети та завдань комісії. Про результати виїзду безпосередньо на місця доповів Едуард Леонов, котрий зазначив, що основним проблемним питанням вугільних підприємств є переповнені вугільні склади.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань вугільної промисловості комітету ВРУ з питань паливноенергетичного комплексу Віктор Турманов кваліфіковано та професійно окреслив проблеми, що призвели до критичної ситуації в ПЕК України.

Така ситуація склалась внаслідок профіциту вугілля, що виник за рахунок імпорту палива; аварії на Вуглегірській ТЕС та скорочення експорту електроенергії. За його словами, на складах накопичилося стільки вугілля, що коли настане спека, це може мати катастрофічні наслідки: вугілля може самозапалитися.

На засіданні також ішла мова про те, що нові власники енергогенеруючих компаній закуповують вугілля переважно на вугільних підприємствах, що входять до їхніх структур. Це призвело до значного скорочення частки державних підприємств у постачанні вугілля на Бурштинську та Добротвірську ТЕС, які є основними споживачами вугільної продукції ЛьвівськоВолинського басейну.

Внаслідок цього зріс профіцит видобутку вугілля, накопичення його на складах, недоотримання коштів, а це в свою чергу – до скорочення заробітної плати та зростання соціальної напруги у шахтарських колективах. Накопичення вугілля, як наголошувалося в ході засідання комісії, може призвести до надзвичайної екологічної ситуації – до його загорання у теплий період року.

Для виходу із надзвичайно складної ситуації, у якій зараз опинилася галузь ЛьвівськоВолинського вугільного басейну, Спеціальна контрольна комісія Верховної Ради з питань приватизації напрацювала проект рішення. Цей проект буде розглянутий на засіданні Комітету з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України, а потім переданий у відповідні структури для належного реагування. Проектом рішення передбачено звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією внести до умов продажу державного пакету акцій ПАТ «Західенерго» пункт щодо необхідності використання вугілля державних вугледобувних підприємств регіону не менш 25%. Також серед пропозицій – невідкладне запровадження механізму державної підтримки для усунення профіциту вугілля, а саме, схема квотування щомісячного відвантаження вугілля підприємствам ПАТ ДТЕК «Західенерго», та необхідність термінового введення мораторію на імпорт енергетичного вугілля зза меж України.

Антимонопольному комітетові державного майна України комісія рекомендуватиме перевірити діяльність ПАТ ДТЕК «Західенерго» в частині можливого зловживання монопольним становищем на регіональному рівні. У зверненні до Президента України комісія пропонуватиме запровадити мораторій на закриття шахт у разі наявності промислових запасів вугілля.

Василь СОРОЧУК.

На знімках: під час засідання робочої групи Спеціальної контрольної комісії Верховної ради України з питань приватизації у ДП «Львіввугілля».
Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews