На початку Великих Мостів, біля колишнього заводу ТЕПЕЛ, розпочалося будівництво нового заводу абразивних матеріалів "Клінгспор". Просто на очах виростає корпус із металоконструкцій, виготовлених, до речі, у Червонограді. Сюди раз у раз під’їжджають вантажівки з піском, бетоном, іншими будівельними матеріалами. Звідси минулої п’ятниці розпочали і ми своє знайомство з цим підприємством. Генеральний директор заводу пан Роланд Кашни, як і інші робітники, в касці і гумових чоботах, люб’язно запросив гостей а сюди з’їхались керівники району, представники засобів масової інформації регіону у вагончик, де і відбулась імпровізована пресконференція. Спочатку п. Роланд розповів, як все розпочиналось. У Великих Мостах фірма "Клінгспор" купила під будівництво заводу 7,5 га землі. Серед місцевих жителів були як прихильники, так і противники цього проекту. Щоб переконати людей, німецька сторона прийняла делегацію великомостівчан. Вони ознайомились з підприємством, технологією виробництва абразивних матеріалів, переконались, що воно нешкідливе.
– Ми отримали сильну підтримку від громади і це дуже важливо, підкреслив п. Роланд. Працюємо прозоро, без жодної оплати в конвертах, змогли зреалізувати свої плани. В Україні можна працювати чесно. Нині ми єдині інвестори в Сокальському районі і дуже важливо працювати добре.
– В жовтні ми отримали дозвіл на будівництво, продовжив свою розповідь п. Роланд, і ви вже бачите, що за такий короткий термін збудували. Ми мали попередні дозволи на проведення земельних робіт, а саме спорудження будівлі почалось 23 жовтня. З наступного тижня почнемо заливати підлогу, вставляти вікна, двері, накривати дах, потім будемо імпортувати машини на багато мільйонів євро. Виробництво розпочнемо в травні наступного року, як і запланували. Почнемо із 120 робітників, потім візьмемо ще триста, в кінці працюватиме п’ятсот. Фірма "Клінгспор" активно працює в тридцяти шести країнах світу. Це сімейна фірма, представники якої вважають, що Україна має бути найкращим місцем виробництва в Європі. Це наша стратегія і мета. Вже в наступному році ми повинні довести, що добре працюємо. Перший крок перенести все виробництво з Польщі в Україну. Будемо виробляти продукцію для українського ринку, а також для інших країн світу.
Далі слово мав голова райдержадміністрації Микола Мисак.
– Наше спілкування відбулось приблизно два з половиною місяці тому, сказав він. Йшла мова про те, що були певні труднощі у втіленні в життя цього проекту. На превеликий жаль, маємо досить громіздку дозвільну систему. Але сьогодні бачимо, що проект реально втілюється в життя.
Думаю, зараз все вирішуватиметься оперативніше. Всі питання на рівні райдержадміністрації, районної і міської рад будемо вирішувати набагато швидше. Нині досить актуальною є проблема безробіття. Тож така кількість робочих місць плюс розвиток інфраструктури є доброю допомогою. Розвивайтесь, а ми будемо всіляко сприяти вашій діяльності.
Голова районної ради Олег Солодяк відзначив, що не вперше приїжджає сюди (брав участь в закладанні каменю під будівництво) і бачить, які зміни вже сталися.
– Переконаний, що з політичної площини ми вже вийшли, бо знаємо який опір чинився, як підбурювали громадян міста, що ця фірма принесе негатив. Але вважаю, що вже є позитив: їдучи сюди, побачили огороджену ділянку, у вечірній час вона освітлюється. Якщо запрацює виробництво, воно дасть додаткові робочі місця, а це головна вимога, яка ставиться перед інвестором. Думаю, ті, які вчора висловлювали протест, сьогодні, дивлячись на результати, скажуть “так” "Клінгспору", “так” інвестиціям. Сподіваюсь, що через декілька місяців тут працюватимуть десятки робітників. Хай їм щастить.
– Пан Роланд єдиний іноземець в "Клінгспорі", решта працівників і в офісі, і на будівництві, а їх близько шістдесят українці, підкреслив керівник виробництва Іван Кубаренко. Всі працюють старанно, тож все йде згідно з планом. Скоро виробництво запрацює, на роботу, в першу чергу, прийматимуть великомостівчан, а також жителів регіону. У фірмі працює велика кількість добре освічених людей. Середній вік працівників 28 років.
– Маємо багато добрих спеціалістів, продовжив розмову Роланд Кашни. Ми вирішили, що будівництво заводу в Україні буде найвигіднішим за витратами для нас, що тут ми можемо закуповувати сировину, наприклад, гранульовані абразивні матеріали у Запоріжжі, тут є майже все. Великі Мости ми обрали тому, що нам запропонували дуже добру ділянку, з хорошим сполученням, тут є газ, вода, електрострум. Дуже добрий потенціал працівників і близько до кордону. До того ж, нас підтримує влада як міста, району, так і області.
Після короткого ознайомлення з підприємством, п. Роланд запросив присутніх на ярмарок, у центр міста, де проходила презентація фірми "Клінгспор". В павільйоні та ятці, де представляли товари фірми, не зважаючи на дощ, було людно. Юнаки щільним кільцем оточили технічного консультанта Олега Джуру, який віртуозно шліфував різні матеріали, давав спробувати охочим. До його столу підходила і підходила молодь, юнаки вдягали захисні окуляри і пробували шліфувати. "Класно, дайте ще я спробую", чулося з усіх боків. Вже потім асистент генерального директора п. Ольга Шнитко розповіла мені, що п. Олег дуже любить працювати з шліфувальним матеріалом. Він їздить по всій Україні, тестує продукцію, вивчає пропозиції. А ще вона підкреслила, що продукція фірми "Клінгспор" за якістю посідає друге місце в світі. У нашому регіоні її розповсюджують два дистрибутори, розкуповують її добре.
– В Україні ми працюємо з гуртовим продажем, продовжив її думку п. Роланд. У всіх регіонах маємо свої представництва, чотирьох менеджерів. Важливо забезпечувати їх якісними матеріалами, для цього є консультант. Вже маємо домовленість продавати свою продукцію в двох крамницях у Великих Мостах. Плануємо представити повний перелік товарів фірми, щоб люди могли побачити, що виготовляємо на заводі і придбати ці товари.
На презентацію фірми "Клінгспор" прийшли і молоді, і старші. В правому кутку павільйону зібралося чимало людей, котрі розбирали анкети, проходили співбесіди. "Я безробітна, тож хочу влаштуватись на це підприємство", сказала одна із жінок. Старша жінка, п. Зінаїда, у котрої запитала думку з приводу будівництва заводу, без вагань відповіла: "Добре, що будують, люди матимуть роботу і не потрібно буде шукати її за кордоном". Побачила тут і старшокласників місцевої школи також приглядались, прислуховувались. "В мене батько вже працює на фірмі, сказала одна з дівчат. Можливо я після закінчення школи також піду туди".
Роланд Кашни дуже комунікабельна і привітна людина. Після презентації, коли сиділи за горнятком кави, невимушено розповідав про себе. Він з Кельну, розлучений, донька живе з матір’ю в Німеччині. Вперше приїхав в СНД в 1993-ому році, з гумором пригадує про дефіцит і купони. Працював в Білорусі, Росії, Казахстані. Має добру репутацію, його запрошували працювати в центральному офісі, але відмовився. З Україною познайомився давно, а в 2007ому році приїхав сюди з грошима акціонерів і заснував фірму "Клінгспор". Прийняв на роботу команду, взяли в оренду офіс, склад, купили землю. Спочатку жив в Києві, тож після переїзду до Львова з півроку місто, в якому нікого не знав, йому не подобалось. Тепер же визнає: Львів місто європейське, чимось схоже на рідний Кельн. Останнім часом, каже, місто набагато виграло в інфраструктурі. До того ж тепер має багато друзів. Його асистент п. Ольга додала: Роланд керівник вимогливий, але справедливий, з кожного питає за роботу. І додала, що спеціалісти постійно навчаються, переймають досвід, зокрема, під час поїздок в Польщу, Німеччину.
…Пана Роланда покликали. Він вибачився: "Робота, треба йти". І стрімкою ходою вийшов із зали, віддаючи розпорядження у телефонну слухавку. А я втішилась за наші фірми, які постачають "Клінгспору" матеріали, і за великомостівчан теперішніх і майбутніх робітників цього підприємства.
Валентина БЛУДОВА.
Фото автора.