Про великі підприємства

ТзОВ “Сотеко” працює, як швейцарський годинник

Нині, купуючи ранні овочі, зокрема огірки та помідори, у мережі супермаркетів мимоволі побачиш на них логотип ТзОВ «СОТЕКО». Та рідко хто знає, що це тепличне підприємство знаходиться у селі Волиця Сокальського району. Воно динамічно розвивається, і його продукція гідно конкурує на ринку овочів Західної України.

Чим воно живе сьогодні? Це й намагалася з“ясувати, коли нещодавно тут побувала.     

…З прохідної тепличного господарства видно, немов на долоні, шість гектарів землі під склом. Привертають увагу нові високі теплиці, які побудовані за голландською технологією. Нині ТзОВ «СОТЕКО» спеціалізується на вирощуванні тепличних томатів і огірків. Воно працює, мов швейцарський годинник, де кожен працівник, а тут мають роботу понад 100 осіб, знають її на відмінно. Незадовго переконалась у цьому.

ТЕПЛИЧНИЙ АГРОБІЗНЕС ЗБЛИЗЬКА

Відлік своєї історії ТзОВ почало з 2006 року, відколи на занедбане та розвалене тепличне господарство прийшов інвестор. Відтоді воно ожило та розвивається.

За чотири роки змінилося до невпізнання. Насамперед, тут зробили реконструкцію старих теплиць, благоустрій території, заасфальтували доріжки, добрали кадри. А вже за два роки запрацювали ще дві нові теплиці, збудовані за голландською технологією. Відтак постало понад 6 гектарів городу під склом, з яких і розпочалася нова історія тепличного комбінату

Водночас ТзОВ «СОТЕКО» перейшло на малоємну гідропоніку (це спосіб вирощування рослин без грунту, за якого рослина отримує з розчину всі необхідні поживні речовини в потрібних кількостях і точних пропорціях, що майже неможливо здійснити при грунтовому вирощуванні – авт.).

Це дало змогу волицьким виробникам вдвічі збільшити врожайність (зокрема гібридів голландської селекції томатів) і знизити енерговитрати на одиницю продукції. Відтоді розпочалася ера стрімкого підвищення врожайності. За рік вирощують 48 кілограмів овочів з квадратного метра.  І з 2007 по 2011 рік збільшилися обсяги виробництва ТзОВ в 3,4 раза. Продукцію комбінату успішно продають, бо вона завжди свіжа і смачна, є окрасою столу, скарбницею вітамінів і мікроелементів. Адже овочі є необхідним компонентом нашого раціону, а застосування найсучасніших технологій гарантує збереження всіх їх поживних якостей.

ГЕКТАРИ ЗА СКЛОМ…

Тепличний комбінат – це велика територія, яка включає в себе кільканадцять теплиць, складів та допоміжних приміщень, які розташовані під одним дахом. Працівнику, який прийшов сюди на роботу, перші дні важко, але згодом звикає. До речі, тут в основному працюють жінки. В бригаді, яка займається вирощуванням огірків, їх трудиться 26. А в теплиці, де вирощують помідори, 27 працівниць. У кожної з них свої «грядки», за якими вони доглядають та з яких збирають врожай.

Робота в теплиці ручна та важка, практично цілий день на ногах, але хто втягнувся в неї, і любить доглядати рослини, залишається тут надовго.

А отримавши навики у роботі, декому навіть вдається досягти добрих врожаїв. Найвищий врожай огірків у цьому році отримали Ганна Гуменюк, Оксана Скиба, Любов Дацюк, а помідорів (на знімку вгорі) – Наталія Лесик, Ольга Савка, Надія Удуд, Наталія Кобяк, Світлана Бугай, Ганна Корпанюк (на знімку внизу).

…У теплиці, куди мене завела Людмила Краска, пахло помідорами… Її колега Світлана Паталай – бригадир бригади помідорників, невдовзі з гордістю показувала мені свої «зелені гектари», де налиті стебла рослин виблискували проти сонця. Вона розповіла, що помідори тут вирощують за новою технологією на мінеральній ваті із застосуванням крапельного зрошування. Їхня продукція є екологічно чистою. Плоди мають гарний товарний вигляд, і дуже смачні. Рослини запилюють джмелі. Невеликі вулики встановлені на початку кожного ряду. Умови праці робітників хороші і щороку власники їх покращують. Ось і нещодавно вони придбали електричні візки, які дозволяють працівникам пасинкувати рослини зверху.

У теплиці працюють жінки із навколишніх сіл Тартакова, Переспи, Бишева, Волиці, Комарева, Поториці, а також зі Жвирки  та Сокаля. Їх сюди довозять транспортом підприємства.

І ОГІРКИ, І ПОМІДОРИ… І ПРИМУЛИ, І ПЕЛАРГОНІЇ

Згодом бригадир огіркової бригади Людмила Краска відвела мене у квіткову теплицю. По дорозі Людмила Семенівна розповідала, як змінилося тепличне господарство за п“ять років:

– Коли я сюди прийшла на роботу, теплиця нагадувала руїну, вся територія була у болоті, без гумовців і перейти не можна було, – згадує пані Людмила. – А нині любо глянути: навколо газони, все заасфальтовано. Всі теплиці задіяні, ще й нові збудували… Наші власники – добрі господарі. І їм добре, і люди мають роботу.

У квітковій теплиці милують око різнокольорові примули та сенеції квітучої, плюща, ромашки та вербени… Бригадир квіткової бригади – Світлана Соболта (на знімку в центрі) черенкувала квіти та висаджувала розсаду у горщики. Допомагали їй у цьому, як не дивно, чоловіки – Любомир Кішовар та Володимир Грабець. Поруч з теплицею – на відкритому грунті – розкинулися плантації декоративних рослин, на яких ростуть ялівець, кульчаста туя та декоративна вербена. Нині їх щедро притрусив сніг.

Моє здивування викликало те, що поряд із сімейством квіткових, тут чимало місця займає цибуля, яку висадили у горщики. Згодом директор ТзОВ Сергій Костюк, пояснив, що господарство шукає нові можливості розширення виробництва. Ось і вирішив зробити експеримент з цибулею. А в майбутньому хочуть тут вирощувати й ранні овочі – редиску, салат, зелень. Підприємство постійно тримає у полі зору попит і пропозицію на ринку і веде мудру маркетингову політику.

– Овочі дають 98 % надходжень, а квіти – лише два відсотки, – каже директор ТзОВ Сергій Костюк. – На догляд останніх потрібно багато часу і коштів. На жаль, нині підприємству їх вирощувати нерентабельно. Через що плануємо зробити овочеву бригаду №3, яка вже зараз займається вирощуванням цибулі. Можливо, в майбутньому ми повернемося до вирощування квітів.

«СОТЕКО» – ЦЕ ЯКІСНА ТА СВІЖА ПРОДУКЦІЯ

– Імідж ТзОВ «СОТЕКО» – це свіжа та якісна продукція, яку ми збираємо через день або кожен день,– каже С. Костюк.– Це і є наш секрет успіху.

Нині ТзОВ «СОТЕКО» аби вижити в умовах ринкової економіки і мати конкурентоспроможну продукцію, знижує витрати на вирощування огірків та помідорів, впроваджує нові технології. І перший крок до цього – встановлення котлів на вугілля для обігріву теплиць та впровадження інших заходів з енергозбереження. Неабияку прикрість вітчизняним виробникам завдає і контрабанда ранніх овочів з Туреччини, які продають під маркою наших тепличних комбінатів.

Та попри всі негаразди тепличне господарство у селі Волиця працює. І з кожним роком його продукція стає конкурентоздатнішою та популярною на ринку овочів.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews