Люди мають великим багатством, цінність якого часом навіть не усвідомлюють, а саме – свободою волі. Тільки ми вирішуємо, жити нам по-християнськи і слідувати Заповідям, або ж віддатися похотям і пороків. Але люди слабкі, і Творець, знаючи про це, посилає нам вісників своїх, щоб застерігали і упереджувати небезпечні кроки. Їх-то ми і називаємо Ангелами Охоронцями.
Хто такий Ангел Хранитель?
У небесну ієрархію Ангели Хранителі займають нижчий щабель. Але, по природі своїй вони, зрозуміло, вище смертних.
За часів Мойсея вважалося, що Ангел захищає будь-якого праведника. Існувало також переконання, що Архангели – вісники вищого порядку оберігають цілі народи. Так, Архангел Михаїл – перший серед інших вважався покровителем богообраного народу іудейського.
Новий же Завіт говорить: людина знаходить свого Ангела, приймаючи Хрещення. І про це священнослужитель просить у 4-й молитві чину: «сопрязі животу його ангела світла».
Найперше завдання Ангела Хоронителя – збереження душі від скверни. І сприймати його слід не як могутнього охоронця, а як наставника, який, діючи через нашу совість і думки, допомагає нам творити добро. У своїй праці «Добротолюбіє» 1890 року преподобний Микита Стифат писав про це так:
«Якби не було [при людині] Ангела Господа Вседержителя, який охороняє його, не уникнути б йому бісівських наклепів і мереж смертних».
Ось, для чого дається християнину Божественний помічник. Чи не позбавляючи людину права вибору, даного понад, він полегшує цей вибір. Адже не завжди легко відрізнити добро від зла, обман від істини, великодушність від користі. Ангел не залишає нас ні в житті, ні в смерті, і буде супроводжувати в посмертіі.
Як молитися Ангелу Хранителю?
В молитвах своїх віруючі так чи інакше звертаються до Бога. Навіть якщо волають до вони святих угодників або Богородиці. Все, що стоять перед Престолом Його, є заступниками і посередниками в спілкуванні між людиною і Творцем. Такі ж і Ангели Хранителі.
Святий Василій Великий говорив:
«Ангели приходять відвідувати нас не по своїй волі і влади. Бо головна і згідна з єством мета їхнього життя – занурювати погляд свій в красу Божу і невпинно славити Бога ».
Ангел Хранитель заступається за християнина, молить про нього Господа денно і нощно. Але допомагає в нужді сам Господь, нехай і через посередництво свого вісника. Про це завжди слід пам’ятати, звертаючись з молитвою до Ангелу Хранителю.
В інтернеті можна зустріти чимало молитов, щоб попросити свого заступника про самих різних справах: від успішного складання іспиту до вдалого заміжжя. Але не всі вони затверджені Російською Православною Церквою, а багато хто навіть мають окультну природу.
Церква ж вчить нас молитися, перш за все, про спасіння душі, про подолання спокус і каятися за скоєні гріхи. Зрозуміло, немає нічого поганого в тому, щоб, прочитавши молитву, попросити свого заступника про здоров’я – своєму або близьких, про захист в дорозі, успішному результаті доброї справи, хліб насущний або інший нужді. Не раз Ангели приходили на допомогу тим, хто щиро вірив, позбавляли від горя і хвороб. Але якщо позбавлення не настає, потрібно приймати випробування зі смиренням, бо не знаємо ми, чим воно для нас обернеться. А Господь знає все.
До Ангелу Хранителю звертаються вранці, щоб попросити про заступництво на день прийдешній. Моляться йому і ввечері, щоб покаятися і просити і заступництва перед Богом.