Поради

Чи спроможний безперебійник захистити від усіх проблем з електроживленням?

Головна причина придбання пристрою безперебійного живлення – це бажання знизити ризик виходу з експлуатації дорогої техніки та електроприладів. Найчастіше за допомогою цих приладів до електроживлення підключають персональні комп’ютери, оргтехніку. Стрибки напруги або короткі замикання викликають перегорання електроніки, а при аварійному відключенні можуть зникнути важливі дані або результати багатогодинної кропіткої праці. Встановлення безперебійника напруги допомагає уникнути цих неприємностей. Але було б неправильно говорити про те, що використання цієї техніки гарантує 100% захист від усіх проблем з електроживленням. У нашій статті ми розповімо про ситуації, в яких ДБЖ можуть виявитися безсилими.

Як працюють пристрої безперебійного живлення

На полицях магазинів електроніки переважно представлені безперебійники двох типів: лінійно-інтерактивні та моделі з подвійним перетворенням напруги. Вони виконують функції мережевого фільтра та стабілізатора, перешкоджають перевантаженням при коливанні напруги в мережі, знижують вплив на техніку високочастотних імпульсів. Поки робочі параметри напруги змінюються в допустимих межах, пристрої споживають енергію від електромережі. Якщо відхилення стають більш значними, техніка переводиться в автономний режим живлення від вбудованих акумуляторів.

З цього випливає, що при великих перепадах напруги безперебійник здатний забезпечувати роботу підключеного до нього комп’ютера або іншої техніки протягом певного проміжку часу. Тривалість цього періоду визначається ємністю власних батарей приладу та енергоємністю запитаних від нього споживачів. Більшість побутових моделей дає користувачеві 10-20 хвилин на те, щоб зберегти важливу інформацію, завершити поточні процеси та коректно вимкнути комп’ютер. У випадках, коли необхідно забезпечити роботу техніки на більш тривалий час, будуть потрібні інші автономні джерела енергії.

Отже, пристрої безперебійного живлення успішно справляються з багатьма збоями електромереж. Ефективність цих пристроїв залежить від їх характеристик та функціональності. Наприклад, для захисту комп’ютера від нестабільної частоти струму в мережі або від значного спотворення синусоїди потрібні більш складні та технологічні моделі – з подвійним перетворенням. Вони працюють за таким принципом: на першому етапі вхідна змінна напруга перетворюється на постійну, а на другому етапі – знову перетворюється на змінну, але вже без спотворень синусоїдальної форми.

З якими завданнями безперебійники не справляються

Ми вже говорили, що вбудовані акумулятори безперебійників напруги мають обмежену ємність. Тому вони не здатні компенсувати тривалу відсутність електроживлення. Крім цього, є ще одна проблема, з якою цим пристроям впоратися не під силу: високовольтні стрибки напруги, які є наслідком ударів блискавки. Величина відхилення при них може досягати 20 кВ. Щоб уберегти техніку від перевантаження у таких випадках, необхідно додатково використовувати УЗІП – прилади для захисту від короткочасної імпульсної перенапруги. З їх асортиментом можна ознайомитись у каталозі Алло у Львові. Для міських квартир це не є актуальним, оскільки в централізовані електромережі подібні пристрої вже інтегровані. А ось власникам приватних будинків варто самостійно подбати як про блискавкозахист, так і про монтаж УЗІП.

Отже, хоча установка безперебійника напруги не рятує техніку від виходу з ладу в 100% випадків, все ж таки ці пристрої допомагають істотно знизити ризик перегоряння коштовної електроніки.

Голос Сокальщини на GoogleNews