Поради

Державні закупівлі: як взяти учать та перемогти в тендері

Щоб стати постачальником товарів чи послуг для державного замовника, потрібно в обов’язковому порядку взяти учать у тендері. Українське законодавство регулює цей процес через тендери в системі Prozorro. Охочі мають можливість викласти інформацію на авторизованих електронних майданчиках. Предмети закупівель поділяються на три типи: роботи, товари, послуги.

Як подати заявку на тендер у сервісі Prozorro та взяти учать у аукціоні

Виходячи з власних потреб та можливостей, замовник створює заявку та оголошує про початок торгів. Оголошення розміщується на електронних майданчиках (у системі Prozorro на Zakupki.ua), які отримали акредитацію Міністерства економічного розвитку і торгівлі. У оголошенні в обов’язковому порядку повинна міститися така інформація:

  • Вимоги до предмета закупівель (якомога детальніше вказані технічні характеристики, кількість та ін.).
  • Вимоги до постачальників (кваліфікація, стаж, розташування та ін.).
  • Вимоги до критеріїв, які застосовуватимуться для аналізу пропозицій від виконавців.

Під час збору заявок учасники мають можливість уточнювати вимоги стосовно документації. Якщо необхідно зробити зміни до документів, строк завершення тендеру може бути перенесеним на іншу дату. У день аукціону система проводить аналіз цін, оприлюднює їх для загального інформування. Протягом трьох етапів аукціону учасники мають можливість знижувати ціну до того рівня, який буде для них вигідним. За процесом учасники можуть стежити в режимі онлайн.

Як визначається переможець у торгах

Після третього, завершального етапу аукціону, програма https://zakupki.com.ua/tender/list оприлюднює дані про ціни, умови надання послуг (продажу товарів), документацію відносно кваліфікації виконавця. Правило торгів говорить про те, що економічна вигода є головним критерієм для замовника під час оцінки пропозиції виконавців. В першу чергу розглядають заявку з найнижчою ціною. Якщо замовника повністю задовольняє така пропозиція, інші заявки він може навіть не вивчати. Якщо умови не влаштовують, розгляд заявок продовжується за градацією від найнижчої ціни до найвищої. Після оголошення переможця тендерні торги оголошуються закритими.

У розгляді заявок виконавців замовники, окрім ціни, звертають увагу на інші фактори: чи можна розрахуватися з підрядником онлайн, які гарантії надає виконавець, терміни поставки (чи виконання замовлення), експлуатаційні витрати тощо. Тривалість тендеру йде доти, доки не визначається переможець, або не закінчуються заявки. Нерідко трапляється так, що жодна пропозиція не відповідає вимогам замовника. В такому випадку торги вважаються скасованими.

Голос Сокальщини на GoogleNews