Нещодавно був анонсований законопроєкт, який пропонує знизити безподатковий ліміт на міжнародні відправлення зі 150 євро до нульового рівня. А деякі види продукції будуть мати поріг лише в 45 євро.
Що очікує українську логістику та чи виправдані такі кроки? Давайте детальніше розбиратися. Сьогодні країна потерпає від постійних обстрілів, а додаткові економічні навантаження лягли на плечі звичайних громадян. Усі працюють для забезпечення всім необхідним військових, а вітчизняна логістика витримує важкі удари та, попри все, створює всі можливі умови для укріплення обороноздатності країни.
Але законопроєкт, який недавно був задекларований, матиме неповторні наслідки. Фактично майже всі товари щоденного вжитку: іграшки, одяг, побутова техніка, косметика – подорожчають на додаткові 20 %. Але найстрашніше те, що ведення ПДВ на всі ці товари означатиме, що наші військові отримають менше допомоги. Адже однією із категорії товарів, які доставляються з-за кордону є тактичне спорядження, складові частини для дронів і медичні товари.
Таким чином, навіть базові товари набагато здорожчають, та замість того, щоб знизити витрати на адміністрування, законопроєкт сприятиме підвищенню цін. Сірі схеми з контрабандою на кордоні стануть звичним явищем. Потрібні товари можуть проїхати в країну в багажниках без жодного контролю й оподаткування.
Жити як у ЄС
Чому ж держава хоче контролювати саме прозорі поштові відправлення? Адже кожен товар має декларацію та проходить офіційне оформлення. Замість боротьби з контрабандою держава створить умови для перешкод легального налагодженого бізнесу.
Зрозуміло, що ми всі хочемо мати європейський рівень. Але така система в країнах ЄС була запроваджена поступово. На її впровадження було потрачено близько п’яти років від розробки самої концепції у 2016 до повноцінного запуску у 2021-му. Слід зазначити, що на той час вони мали (та й на сьогодні мають) розвинену інфраструктуру й не перебувають в умовах воєнного стану.
Що пропонується?
Зміни потрібні, але поступові. Для цього необхідно:
- Відкласти їх до того часу, коли закінчиться воєнний стан. Не треба робити експерименти з гнучкою логістичною системою, яка злагоджено працює та дає велику підтримку армії та економіці.
- Створити робочу групу, до якої потраплять бізнесмени та прості громадяни, і розробити покрокову стратегію змін.
- Далі потрібно буде створити необхідну інфраструктуру і тільки потім приймати законодавчі зміни.
Адже зниження ліміту – це не технічні цифри, а рішення, яке негативно вплине на кожного українця та на волонтерський рух й економіку країни загалом. Реформи мають бути впроваджені продумано та своєчасно. А на сьогодні у нас один пріоритет – перемога у війні, а всі економічні рішення мають цьому допомогти, а не зашкоджувати.