Монети – один із найпопулярніших видів інвестицій. Їхня вартість стрімко зростає, тому ті, хто вклав гроші в такий проект, обов’язково виявляться у плюсі. Не всі грошові знаки можуть приносити відчутний прибуток. Розрізняють інвестиційні та пам’ятні екземпляри. Перший варіант створений саме для того, щоб вкладати гроші та заробляти. Інвестиційні монети України пропонуються у широкому асортименті. Їхня вартість стартує від 500 гривень. У перспективі вони можуть дати прибуток у кілька сотень тисяч. Тож з українських екземплярів можна сміливо збирати інвестиційний портфель.
Особливості монет, у які можна вкладати кошти
Такі грошові знаки не застосовуються для розрахунків. Вони виготовляються із дорогоцінних металів високих проб. Це може бути золото, срібло, їх сплав. На ці метали завжди є попит, вони з кожним роком зростають у ціні, саме тому вигідно вкладати гроші. Інвестиційний портфель із монет із дорогоцінних металів не лише дозволяє заробляти, а й захищає від інфляції, гарантує заощадження активів. Ще один плюс, який залучає інвесторів, – вільний продаж, який не оподатковується.
Основні відмінності від пам’ятних екземплярів
Пам’ятні грошові знаки карбуються з нагоди важливих історичних подій та знаменних дат. Їхні тиражі невеликі – від 100 штук до 25 тисяч. Вони мають не матеріальну, а естетичну цінність. Такі екземпляри викликають інтерес у колекціонерів. Їх набагато складніше купувати та продавати, вкладати гроші в них дуже ризиковано. Ціна на колекційні грошові знаки визначається насамперед нумізматичною цінністю. Вона практично не залежить від ваги та вартості дорогоцінного металу.
Головна цінність інвестиційних монет – метал, використовуваний виготовлення. Їх карбують великими тиражами і не вважають рідкісними, вони не мають особливої колекційної цінності. Ціна на такі екземпляри залежить від ваги та ринкової вартості самого металу, але траплялися випадки, коли окремі серії коштували на 50–70% дорожче за ринкову вартість матеріалів виготовлення, що обумовлювалося якимось дефіцитом.
Матеріали, що використовуються для карбування
Для карбування інвестиційних монет використовуються такі дорогоцінні метали:
- золото – найчастіше 900 проби;
- срібло – 600, 800 та 925 проби.
Вироби із золота вигідніші для інвестиційних цілей, оскільки коштують дорожче. Ціна цього металу має набагато меншу волатильність, ніж срібло.
Срібні екземпляри краще купувати колекційні, вартість яких на 80% залежить не від ціни дорогоцінного металу. Золоті монети стабільно зростають у ціні і завжди мають попит, оскільки золото – це невідновлюваний і рідкісний матеріал.
Поширені типи за якістю карбування
Залежно від якості карбування виробу діятимуться на такі типи:
- BU («діамант анциркулейтед») – удосконалений різновид карбування, для якого характерні глибша рельєфність, більший ступінь деталізації;
- UNC («анциркулейтед») – найдешевший і найпростіший варіант карбування;
- Proof like – якісне карбування, схоже з вищим стандартом якості “пруф”, відрізняється чудовою дзеркальністю і має зворотне тиснення.
Примірники Proof like найдорожчі, незважаючи на це, їхня техніка виробництва досить проста. Вони укладені в капсули, сертифікати автентичності до них не додаються.
Як формується ціна на інвестиційну монету
На вартість впливають такі фактори:
якість. Якщо виріб чудово зберігся, його стан визнають відмінним, а це означає, що можна продати екземпляр за пристойною ціною. Якщо на монеті є пошкодження, то її стан якість назвуть задовільним, що негативно позначиться на ціні;
тираж. Один із найголовніших факторів формування ціни. Чим він більший, тим вища поширеність виробу і нижча його затребуваність. Якщо екземпляр буде рідкісним, то нумізмати викладуть за нього чималі гроші;
рідкість. Монети із золота, випущені лімітованою колекцією, коштують значно дорожче, ніж поширений «собрат»;
час. Чим довше виріб зберігається у своїх власників, тим дорожче він коштує. Гарний прибуток від вкладень у дорогоцінні метали можна отримати як мінімум через 5–10 років.
Купити інвестиційні монети найпростіше і безпечніше через банк. Фінансова установа надає сертифікат та договір у спеціальній упаковці. Від покупки виробів за оголошеннями краще відразу відмовитись. Навіть якщо екземпляр, що зовні реалізується, не відрізняється від оригіналу, це не говорить про його справжність. Існує багато способів лиття, які дозволяють точно копіювати грошові знаки.