Поради

Хто такі фітофаги і що варто про них знати

Дуже часто за незрозумілими науковими назвами ховаються доволі знайомі явища й предмети. Наприклад, фітофаги — це живі організми, які харчуються їжею рослинного походження повністю чи більшою частиною. Вони первинні споживачі у харчовому ланцюжку. В ході пристосування до рослинного раціону в організмах фітофагів з’явилися адаптивні фізіологічні й анатомічні особливості. Це широкі та міцні зуби для пережовування рослин, щільні щелепи та подовжений травний тракт.

AD_4nXdhyCSZOg1oi3mYqVmxqEj_fJN-xtvdJKrJ-wYcTMcWU5b2M-Zp6DiV28kieMAweYEVzQpwwAZHZZxe1RI1Bg3RaGZwahVfHlH0N6FTNoX6l5JFJc5UTZJF1n1MSC9QavO4YIU6BT-eoru_2UeDkDIvDIw?key=B590i3nnvMrVxsCYTF6-gw

Заради виживання травоїдні тварини формують стада чи інші групи. З інших адаптацій для виживання у середовищі існування — бічне розташування очей на черепі, добре розвинений слух для швидкої реакції на небезпеку.

Особливості рослиноїдних тварин

Фітофаги можуть жити в диких умовах та поряд з людиною. Дикі самостійно шукають їжу, тоді як домашніх годує та доглядає людина, забезпечуючи їх необхідними кормами. Серед найпомітніших особливостей таких тварин — пристосування системи травлення до перероблення та засвоєння великої кількості клітковини, інших складних вуглеводів, що є основою рослинного раціону. Це може проявлятися виділенням ферменту амілази, який добре розщеплює вуглеводи або наявністю у шлунку симбіотичних мікроорганізмів, що полегшують травлення (переважно у хребетних тварин). У деяких жуйних (корів, овець) шлунки багатокамерні, що теж полегшує засвоєння їжі.

Рослиноїдними є представники різних класів царства Тварин:

  • комахи — сарана, попелиця, гусінь;
  • ссавці — зайці, олені, корови, коні, жирафи;
  • птахи — горлиці, чижі, щиглики.

Це тільки кілька прикладів, насправді видове різноманіття багатше.

Яку роль фітофаги відіграють в екосистемах

Як первинні споживачі рослин ці тварини перетворюють рослинну енергію на власну. Тому їх можуть уполювати хижаки та споживати для підтримки життєдіяльності. Це природний регулятор розміру популяцій м’ясоїдних і всеїдних організмів.

Також фітофаги контролюють рослини від надмірного розростання, що теж сприяє рівновазі у різноманітності видів в рамках однієї екосистеми.

Через тісний зв’язок рослини та фітофаги разом розвиваються, пристосовуються одні до одних:

  • рослини — відрощують колючки, починають виділяти отруту;
  • тварини — знаходять спосіб пережовувати та перетравлювати різні відрости, виробляють сталість до отрут.

В результаті перетравлення рослин та випорожнення травоїдні удобрюють ґрунт, сприяючи його родючості.

Голос Сокальщини на GoogleNews