Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Новий ринок електроенергії: як це працює?

З липня 2019 року набув чинності новий Закон України «Про ринок електричної енергії», який надав можливість постачальникам вільно встановлювати тарифи на свої послуги, а споживачам вирішувати, у кого електроенергію купувати. Хоча алгоритм здається простим, він вимагає чіткого регулювання. Це робиться для захисту інтересів та прав сторін, а також для підтримки на ринку здорового конкурентного середовища. Механізм співпраці ми розглянемо у нашому матеріалі. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті https://enerhozbuttrans.com.ua/.

Порядок дій непобутового споживача

Відповідно до положень Закону, а також Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕ), що затверджені регулятором (НКРЕКП), у підприємств тепер є можливість вільного вибору електропостачальника. Кожен постачальник електричної енергії формує одну або декілька комерційних пропозицій. В них обов’язково зазначаються основні параметри надання послуги:

Якщо непобутового споживача влаштовують умови обраної пропозиції, він подає заяву-приєднання та додає необхідний пакет документів. Важливо, щоб на цей момент підприємство також мало укладені договори з ОСР. Під час їх укладання споживач отримує персональні ЕІС-коди для своїх об’єктів.

Якщо жодна пропозиція не влаштовує компанію, її представники можуть шляхом переговорів дійти умов, які всім підходять. При цьому постачальник електричної енергії для непобутових споживачів має скласти індивідуальні умови співпраці, які містять ті самі пункти, що й комерційні пропозиції, виставлені на офіційному сайті.

Порядок роботи постачальника

Зі свого боку енергопостачальник має виконувати обов’язки, покладені на нього у 4 пункті Статті 30, IV Розділу Закону в межах укладеного договору зі споживачем. Серед них є безперебійне забезпечення компанії-клієнта послугами енергопостачання належної якості. Для цього постачальник електроенергії своєчасно здійснює закупівлю на відповідному ринку у запланованих обсягах споживання.

Спеціалісти звертають увагу, що енергопостачальник не має права накладати штрафи на споживача за небаланс. На цей пункт варто звернути увагу ще на етапі вибору комерційної пропозиції. Але енергопостачальник має право змінювати тариф, якщо змінилися одна зі складових, на яку він не впливає, наприклад, тариф на послуги розподілу. У разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування має повідомити клієнта.

Такий механізм захищає інтереси як споживачів, так і постачальників. Модель балансуючого ринку – не нова. Вона вже багато років використовується у Європі. Тож, Україна у впровадженні нового ринку електроенергії вже має достатньо досвіду, накопиченого іншими країнами.

Exit mobile version