Найкращим варіантом заощадити кошти в сучасному світі є онлайн покупки. Це стосується будь-яких видів товару чи послуг, враховуючи й деталі для автомобіля. Цікаво, що каталог запчастин набагато ширший в інтернет магазині автозапчастин, ніж в фізичних торгових точках. До того ж зазвичай і в офлайн-магазинах доводиться робити замовлення через інтернет.
Робити покупки потрібних деталей в інтернет-магазинах авто деталей набагато зручніше. Тут можна обирати підходящі елементи за серійним номером, назвою чи спеціальним vin-кодом. Функціонал сайтів розробляється таким чином, щоб потенційний покупець мав змогу легко відшукати та порівнювати запчастини, обирати ті варіанти, які влаштовують і в плані ціни. Проте все ще існує нагальне питання – страх більшості власників транспорту робити покупки через мережу. Ми розповімо, як безпечно купувати запчастини для машини в інтернеті та не натрапити на шахраїв.
Купити запчастини в інтернет-магазині – варто чи ні?
Наразі існує велика кількість різноманітних інтернет-магазинів, що займаються продажем ресурсів для автомобілів. Це може лякати потенційних клієнтів, які вагаються та побоюються купівлі деталей онлайн. І це не дивно, адже таке придбання є, за думкою людей, покупкою кота в мішку. Клієнт не може на власні очі побачити товар, оглянути його, поговорити з продавцем тет-а-тет. До того ж більшість сайтів просять стовідсоткової предоплати за продукцію, що також викликає в головах покупців закономірну думку – чи не виявиться продавець шахраєм?
Річ у тім, що навіть купуючи запчастини наживо, ви не отримаєте жодних гарантій, що придбали якісний хороший товар. Особливо це стосується тих, хто лише починає цікавитись автосправою. Ринок працює шляхом «аби продати», тому ви можете отримати товар, який візуально схожий на новий, щойно зі заводу, але при цьому він може містити прихований брак та дефект. Це, на жаль, часта практика на різних точках на ринку та при покупці у приватних осіб.
Завжди звертайте увагу на ті інтернет-магазини, які працюють не перший рік та мають гарну репутацію. Такий маркет не стане дурити клієнта, адже через невдалі угоди втратить набуту репутацію, яку здобував роками. Тому інтернет-магазин TopStar є надійним ресурсом, де ви можете обрати необхідну деталь в каталозі та спокійно замовити її у будь-яке місто України.
Як зробити безпечне замовлення автомобільних запчастин в інтернет-магазині?
Покупки онлайн – це швидкий шлях заощадження, оскільки на сайті пропонують нижчі ціни. До того ж регулярно запускають різні акції та бонусні кампанії. Клієнт може обрати зручний йому спосіб оплати та підходящий варіант експрес доставки товару в потрібне місто. Каталог онлайн-магазинів всеохопний, оскільки містить й ті позиції, яких може не бути на даний момент на складі постачальника, проте вони будуть швидко доставлені напряму від виробника. Звичайні магазини не можуть запропонувати такі широкі послуги, оскільки є обмеженими розміром приміщення.
Здається, що немає жодних причин не купувати в інтернеті, і це справді так. Головне в такій справі бути обачним, щоб не натрапити на неоригінальні автозапчастини чи несумлінного продавця, який забере гроші й не відправить товар. Щоб уникнути таких ексцесів, ви можете скористатись простими правилами гігієнічних покупок в мережі.
1. Обирайте лише великі вебсайти
Якщо онлайн-магазин має великий асортимент товарів, то, у більшості випадків, має вже сталу систему підтримки покупців, турбується про якість запчастин й пропонує повернення чи обмін. Завжди просіть сертифікат гарантії продукції, оскільки її наявність свідчить про пряму співпрацю майданчика з виробником.
2. Шукайте необхідні деталі під вашу модель машини за vin-кодом
Компанії, які серйозно ставляться до своєї справи та турбуються про покупців мають такий сайт, де обов’язково буде фільтр підбору деталей. Так ви зможете здійснювати пошук за моделлю, маркою, vin-кодом, роком випуску авто тощо.
3. Заходьте на офіційний сайт виробника деталей
Якщо ви знайшли новий невідомий вам бренд, то перегляньте відгуки на виробника в мережі, і обов’язково відвідайте його офіційний сайт, якщо він існує. Якщо ви не знайшли вебсторінку в пошуковику, то краще зробіть вибір на користь перевіреного виробника. Більше того, офіційні ресурси зазвичай детально демонструють зовнішній вигляд товару, тому ви зможете порівняти представлені варіанти на офіційному ресурсі та інтернет-магазині.
4. Перегляньте відгуки про товар та сам магазин
Для цього достатньо ввести у пошукову строку назву бренду запчастини або магазину деталей, додаючи приставку «відгуки». Це допоможе дізнатись думку та враження від покупки, якість товару, рівень обслуговування, момент з оформленням та оплатою від реальних людей.
5. Не бійтесь порівнювати ціни в онлайн-магазинах
Завжди обирайте вигідний для себе варіант. Для цього існує прас-агрегат, що допомагає відшукати сторінки з підходящим співвідношенням якості обслуговування та вартості продукту.
6. Консультуйтесь з менеджерами магазину
Оскільки сфера автозапчастин є специфічною категорією продукції, дуже важливо зробити покупку правильно, щоб не шкодувати про неї. Для цього варто скористатись допомогою менеджерів, які розкажуть про необхідні деталі та швидко оформлять замовлення. Наявність підтримки та її якість вкаже, як команда ставиться до клієнтів.
7. Дізнайтесь про умови оплати
Не поспішайте відмовлятись від покупки, якщо магазин попросив предоплату. Це звичайна практика, оскільки більша частина деталей доставляються від виробника через інтернет-магазин спеціально під покупця. Тому відмова від продукту для магазину є неліквідом. Деякі магазини пропонують часткову предоплату як гарант чесності з обох сторін. Заплативши певну частину від всієї суми, клієнт зобов’язується забрати замовлення, а магазин зацікавлений в швидкому та якісному закритті угоди, щоб отримати решту грошей.
Пам’ятайте, важливо уточнювати комплектацію запчастей, наявність гарантій та сертифікатів якості товару. Просіть товарний чек до замовлення, щоб мати можливість зробити повернення при потребі.