Процес виготовлення білих вин: від винограду до купівлі
Розмаїття білих вин вражає: дві однакові пляшки не з’являться навіть в один рік. Напій зазвичай описують як свіжий і кислий. Смак — тонкий, фруктово-квітковий. Біле вино можна замовити за посиланням: https://goodwine.com.ua/ua/vino/cvet/belye.html. Що потрібно знати про основні технологічні моменти перед замовленням та як вони впливають на смако-ароматичну композицію — з’ясуймо в статті.
Секрет виготовлення білих вин
Основні етапи та принципи:
- Вирощування винограду. Якість винограду — ключ до успіху. Виноград можна культивувати самостійно або закуповувати в місцевих фермерів. Зазвичай компанії вдаються до першого варіанта.
- Збір ягід. Виноградарі збирають урожай у різну пору року — залежно від розташування. Виноград на півночі від екватора збирають у серпні-жовтні. На півдні — у будь-який момент із лютого до квітня включно. Після збору ягоди сортують, якщо їх збирали не вручну, та відправляють до первинного переробного цеху.
- Пресування. Ягоди пресують, щоб вичавити сік. Це важлива частина процесу виробництва білих вин, оскільки вони ферментуються без додавання виноградної шкірки та кісточок.
- Відстоювання. На цьому етапі осад збирається внизу, а концентрований сік — згори. Прозорий сік — якісний кінцевий результат.
- Ферментація. Дріжджі та виноградний сік змішують, щоб вивільнити спирт і вуглекислий газ. Бродіння білих вин — довготривалий процес, оскільки виробнику важливо дотримуватися низьких температурних показників.
- Витримка. Після завершення ферментації нейтральні вина зазвичай відправляють старіти. Витримку здійснюють різними способами. Переважно білі вина зберігають у закритих металевих резервуарах, які використовують для обмеження впливу кисню. Так зберігається свіжий фруктово-квітковий смак. Якщо біле вино витримують у дубових бочках, це збільшує контакт із киснем, а також вносить нові смакові акценти.
Далі — консервація. На цьому етапі використовують діоксид сірки (SO₂), який запобігає псуванню вин. Упродовж останніх років винороби відмовляються від цього методу, спрямовуючи зусилля на виготовлення натуральних білих вин.
Передостанній штрих — фільтрація. На цьому етапі позбавляються від твердих залишків, а також осаду, що утворився в процесі виготовлення. Якщо пропустити фільтрацію, біле вино втрачає характерний прозорий відтінок.
Кінцева стадія — розлив. Біле вино потрапляє до фірмової скляної пляшки. Розлив здійснюють на автоматизованих заводських лініях, що перешкоджає потраплянню всередину хвороботворних бактерій. Тепер напій готовий до продажу та дегустації в компанії друзів і близьких.