Поради

Що таке катаракта

Катаракта є помутнінням кришталика ока. Кришталик – це структура всередині ока, що знаходиться за райдужною оболонкою і зіницею, яка при народженні є абсолютно прозорою. Його будова нагадує будову лінзи, як за формою, так і за розміром. Крім цього, він, так само як і лінза, має зовнішню оболонку і внутрішній вміст, що складається з білків, розподілених особливим способом для досягнення прозорості.

Функція кришталика полягає в фокусуванні ізобпаженія предметів, а також перемиканні фокуса з віддалених предметів на наближені за допомогою зміни форми. З віком в кришталику відбуваються певні зміни, звані катарактою. Ці зміни можуть являти собою втрату прозорості вмісту, в ході якої спочатку воно набуває жовтуватий відтінок, потім коричневий, а потім і втрату еластичності, тому що вміст кришталика стає все менш рухливим. Саме це провокує втому очей (вікова далекозорість або пресбіопія), що приводить до нездатності фокусувати зір на близько розташованих предметах.

Види катаракти

Катаракти можна розділити на кілька видів, залежно від локалізації та причин виникнення. Помутніння кришталика не однакове в усіх випадках, що дає можливість виділяти різні види катаракти в залежності від місця її виникнення.

  • Кортикальна катаракта це помутніння всієї зовнішньої стінки кришталика ..
  • Задня субкапсульная катаракта: Помутніння зовнішньої задньої стінки кришталика ..
  • Центральна катаракта: Помутніння центру кришталика. Даний вид катаракти може зустрічатися як окремо, так і в сукупності з іншими видами.

Залежно від причин виникнення виділяють наступні види катаракти:

  • Вікова катаракта, яка трапляється найчастіше і є наслідком старіння організму;
  • Вроджена катаракта, від якої страждають новонароджені діти ;.
  • Ятрогенна катаракта, що виникає в результаті застосування медичних препаратів (зокрема тих, до складу яких входить кортизон) або хірургічних втручань.
  • Травматична катаракта, що виникає як в результаті закритої травми або проникаючого поранення очного яблука.
  • Катаракти, викликані загальними захворюваннями організму (наприклад, цукровий діабет).

Симптоми катаракти

Єдиним симптомом катаракти є розпливчастість або зниження гостроти зору, а також його помутніння. Необхідно відзначити, що інформація про те, що катаракта може викликати печіння або біль, є помилковою.

Дозрівання катаракти може протікати по-різному: певні види катаракти дозрівають швидко, інші ж можуть дозрівати роками. У будь-якому випадку, дозрівання катаракти тягне за собою поступову втрату прозорості кришталика. Зазвичай втрата гостроти зору найбільш відчутна при слабкому освітленні або ж при надлишку світла, що провокує ефект засліплення. Згодом втрата гостроти зору починає відчуватися постійно.

Одним з цікавих фактів в дозріванні катаракти є те, що при середньому ступені розвитку катаракти пацієнт може відзначати погіршення зору далеко і його поліпшення поблизу, що іноді позбавляє його від необхідності користуватися окулярами. У міру дозрівання катаракти цей ефект зникає.

Лікування катаракти

В даний час лікування катаракти проводиться виключно хірургічним методом. Єдиним методом лікування катаракти є факоемульсифікації катаракти. Суть процедури полягає в добуванні помутнілого вмісту кришталика за допомогою введення ультразвукового зонда, який перетворює кришталик в емульсію і виводить його з ока, залишаючи обволікає його капсулу. Ця капсула служить для підтримки лінзи, що вводиться через мікророзріз в 2 – 2,8 мм в самому кінці операції, індивідуально підібрану для кожного пацієнта, яка позбавляє його від необхідності користуватися окулярами.

Зазвичай операція по видаленні катаракти здійснюється під місцевою анестезією (очні краплі), є безболісною і триває від 10 до 15 хвилин. Знаходження в лікарні не потрібно. Місцева анестезія не потребує оклюзії очі. Дана операція є хірургічним втручанням, тому певні ризики завжди існують. Найбільш небезпечним з них є інфекція. Для того щоб запобігти її виникненню, в кінці операції в око вводиться антибіотик; крім цього, необхідно капати краплі з антибіотиком в період після операції.

У післяопераційний період пацієнту не потрібно змінювати ритм життя. Відновлення зору відбувається дуже швидко: зір суттєво покращується вже в перші 24 години після операції і продовжує поліпшуватися протягом усього першого тижня.

Пацієнт проходить три постопераційних огляду: на наступний день після операції, через тиждень і через місяць. В ході останнього огляду лікар визначає необхідність коригування зору і в разі потреби виписує окуляри.

Голос Сокальщини на GoogleNews