Поради

Трансфертне ціноутворення в Україні

Контролюючі органи у сфері оподаткування намагаються запобігти ухиленню сплати податків з боку платників. Для цього використовують різні методи та засоби. Зокрема, діють принципи трансфертного ціноутворення. У цій статті ми розповімо про те, що таке трансфертне ціноутворення простими словами.

Поняття ТЦУ

У першу чергу розглянемо поняття трансфертного ціноутворення.

Трансфертне ціноутворення – це певна діяльність, яка направлена на досягнення відповідності між вартістю угоди та ринковими умовами. З огляду на те, що економіка розвивається, а кількість міжнародних корпорацій щороку збільшується, питання ТЦУ стає все більше актуальним.

Необхідно зазначити, що трансфертне ціноутворення регулюється нормами національного законодавства, зокрема Податковим кодексом України, а також міжнародними нормативно-правовими актами.

Якщо розглядати поняття ТЦУ, аналізуючи законодавчі норми, то можна зробити висновок, що це певна система, яка допомагає визначити справедливу ціну для товарів і послуг, які вважаються об’єктами контрольованих операцій.

Що таке контрольовані операції?

Якщо розглядати буквально, то трансфертне ціноутворення здійснює контроль саме за контрольованими операціями.

Натомість контрольовані операції – це спеціальні операції, укладати які мають право лише суб’єкти господарювання, а також які контролюються з боку податкових органів.

Багато хто запитає – а навіщо взагалі потрібен цей контроль? За підсумками проведення контрольованих операцій суб’єкти можуть або знизити, або завищити реальний дохід, а це прямо впливає на процес оподаткування. Саме для того, щоб платники податків не ухилялися від своїх грошових зобов’язань, застосовуються певні методи та принципи ТЦУ з метою запобігання правопорушенням і контролю над здійсненням операцій.

Звертаємо увагу на те, що не всі операції можуть вважатися контрольованими. Для таких існують певні вимоги, а також був створений спеціальний Перелік, який затверджений Кабінетом міністрів України.

Отже, є дві основні вимоги: загальний дохід і дохід від операцій з одним конкретним контрагентом. Перший критерій має перевищувати 150 мільйонів гривень за звітний період, а другий – 10 мільйонів гривень також за річний період.

Як відбувається контроль?

Щорічно платники податків мають подавати до податкових органів Документацію з трансфертного ціноутворення. Ці документи мають свої особливості, вимоги та правила. Саме тому переважна більшість суб’єктів оподаткування звертаються за допомогою до відповідних експертів.

Фахівці можуть скласти для вас спеціальний пакет документів і підготувати його до перевірки, а також надати консультацію та роз’яснити окремі норми.

Якщо у вас залишилися питання, ви можете звернутися до аудиторів і юристів компанії “Парето”, які спеціалізуються у сфері ТЦУ понад 10 років. Вони нададуть вам безкоштовну консультацію.

Голос Сокальщини на GoogleNews