Першими прототипами СЕЗ можна вважати так звані вільні міста, такі як Ватикан або вільні міста-порти – грецький Делос, Марсель, Венеція. У більш звичному розумінні СЕЗ – в 1704 році на Гібралтарі, в 1819 році в Сінгапурі, в1848 році в Гонконгу.
Класифікація і типологія СЕЗ дуже різноманітна і залежить від багатьох факторів економічних, юридичних та політичних.
Вільною економічною зоною вважають частину території держави, де повинен бути введений спеціальний правовий режим економічної діяльності. Крім того повинен бути розроблений порядок, згідно з яким на території даної зони буде застосовуватися законодавство держави. На території цієї зони створюються пільгові умови для митних, податкових, валютно-фінансових операцій, що здійснюються резидентами і неризидентів держави.
Створюються такі зони для прискорення процесу економічного розвитку регіону за допомогою залученого капіталу як власних, так і іноземних інвесторів.
Вільні економічні зони ОАЕ
На даний момент на території Арабських еміратів функціонують більше 30 СЕЗ (Фрізон). Практично весь міжнародний бізнес зосереджений саме в таких зонах. Пов’язано це з законодавчими обмеженнями для іноземних компаній на території держави. За законодавством ОАЕ 51% акцій компанії, що знаходиться на території держави, повинні знаходиться у власності громадян країни. Тому іноземні інвестори вважають за краще реєструвати свої компанії в ВЕЗ.
СЕЗ розрізняються по розташуванню, виду діяльності та видається ліцензії. Це може бути спеціалізація по IT-напрямку, по торгівлі біржовими товарами або розвиток технологій. Відповідно напрямку діяльності компанії необхідно отримати ліцензію на здійснення торгівлі, надання послуг або виробництво. На території Фрізона діє звична і зручна для інвесторів система права, що забезпечує їм юридичний захист вкладених ними коштів та інтелектуальної власності.
Вільні економічні зони Китаю
Ідея створення так званих експортних зон належить Ден Сяопіну. У 1980 році, були вироблені основні умови для ВЕЗ, які діють досі. Основні з них:
- Законодавча база, яка сприяє залученню іноземних інвесторів. При цьому місцева влада досить самостійні у гармонізації законодавчих актів положень і правил до умов на місцях;
- Пільгове оподаткування і проста процедура виведення прибутку
- Доступність транспортних магістралей;
- Можливість вибору нерезидентом сфери діяльності при обов’язковому дотриманні існуючих законів;
- Експортооріентірованность.
У Китаї сформувалася багаторівнева модель ВЕЗ. Вищий орган, який здійснює координацію діяльності вільних зон, називається Канцелярія у справах спеціальних зон. Усередині кожної СЕЗ існує Департамент у справах спеціальних економічних зон.
На сьогоднішній момент, в світі функціонує кілька тисяч вільних економічних зон починаючи від безмитних зон до зон вільного підприємництва і офшорних зон.