В процесі обробки будь-якої деревини, обов’язково з’являється велика кількість відходів. Фахівці впевнені, що це неминучий процес, так як відходи починають з’являтися ще на стадії вирубки і заготівлі лісу, а також на стадіях його подальшого вивезення та обробки. Часто обсяги відходів навіть перевищують обсяги отримується з деревини продукції – дощок, колод і т.д.
Ліс є дуже цінною сировиною, і в дуже багатьох країнах спостерігається його гострий дефіцит і діють закони по його охороні. У Росії також не скрізь можна вирубувати дерева і часто для цього потрібно отримувати спеціальні дозволи від чиновників. В результаті виробничі відходи від обробки і переробки лісу також стають цінними сировинними ресурсами, що мають широкий спектр свого використання.
Класифікація відходів і причини їх появи
З огляду на те, що переробка лісоматеріалів проходить кілька стадій, включаючи процес первинної лісозаготівлі, то і одержувані від обробки відходи також діляться на кілька видів. Наприклад, відходами від первинної обробки є не тільки обрізні дошки, а й відходи від її нарізки. Відходами від вторинної обробки, наприклад, буде вид статевої дошки зі шпунтом або без нього, а також її обережними під потрібну товщину.
Основними причинами появи відходів від переробки лісоматеріалів є:
- низькоякісна деревина, що має неправильну форму стовбура, дефекти, пороки і ряд біологічних особливостей;
- недостатньо кваліфікований процес обробки, і недоліки обладнання;
- отримання пиломатеріалів, що виготовляються з круглих колод, з прямокутним або квадратним перетином;
- варто враховувати супроводжують процес виробництва пиломатеріалів (особливо клеєних матеріалів) процеси – опресовування, сушку, усадку, шліфування і т.д.
Варіанти використання деревних відходів
У дуже багатьох випадках використання відходів дозволяє економити первинну сировину при виготовленні цілого ряду виробів меблевої промисловості, наприклад. При виготовленні матеріалів з відходів також використовується хімічна, механічна, мікробіологічна і енергохімічної обробка.
Великі види відходи можуть використовуватися для виготовлення паркану, гонту і іншої дрібної продукції, використовуваної в домашньому побуті.
А більш дрібні види відходів використовуються у виробництві плит ДВП, ДСП, а також в різних видах виробництва (гідролізним, наприклад). З стружки і тирси виготовляються будматеріали для самих різних будівельних потреб. Крім того, у продажу нерідко можна побачити деревне вугілля або технологічну тріску, виготовлену з лісосічних відходів.
Хвойне борошно, що виготовляється з хвої і листя, нерідко використовується для кормових добавок рибам, тваринам, знаходить застосування у виробництві особливих екстрактів, ефірних масел, а також і в косметичній індустрії.
Види будматеріалів та пиломатеріалів, що виготовляються з деревних відходів
Відходи дозволяють не тільки економити найбільш цінний первинний ресурс, але і давати життя багатьох видів матеріалів, які на ринку постійно оновлюються і вдосконалюються.
Не варто забувати, що використання деревного вторсировини (тирсових-стружкових сумішей) знаходить застосування у виготовленні віконних і дверних блоків, різних меблевих комплектуючих і в багатьох інших виробничих сферах.