Поради

Як купити деревину, виставлену на продаж, на електронному аукціоні?

Влада України здійснила низку дій, які забезпечили повноцінний продаж деревини. При цьому всі дії були спрямовані на максимально позитивний результат продажу та прозорість угод. На майданчику для проведення аукціонів будь-хто охочий може залишити заявку.

Як проводяться торги з пиломатеріалів?

Постачальник деревини виставляє її на аукціон. Для цього йому потрібно пройти реєстрацію у системі Прозорро через спеціалізований електронний майданчик. У заявці він показує, який вид деревини буде продаватися та всі його характеристики. Також обов’язково вноситься показник ціни. Стартова ціна не повинна бути нижчою за собівартість самого товару.

У торгах участь бере три сторони:

  • організатор, що формує весь аукціонний процес;
  • виконавець, який контролює виконання всіх умов;
  • учасники, що набувають вигляду двох сторін: з продажу та купівлі товару.

Торги відбуваються за принципом аукціону на підвищення ціни. Якщо переможець не визначився, процес повторюється знову. Заявник зобов’язаний знизити стартову вартість.

Подібні аукціони проводяться щокварталу, всі заявки можна знайти в системі Прозорро. У цій процедурі беруть участь державні підприємства, які проводили санітарну вирубку лісу. Після цього процесу стовбури ділять на частини та виставляють на торги в обробленому та необробленому вигляді.

Для чого були розроблені електронні торги?

На сьогодні деревину можна купити тільки через електронні торги. Це було винайдено для того, щоб постачальники не завищували ціни, а держава могла самостійно контролювати весь обсяг проданої продукції.

Держлісагентство проводило реєстрацію дерева в електронному вигляді й виводило більшу частину всього лісу на електронні торги. Решта продавалася за стандартними договорами. Усе це знижувало рівень контролю, оскільки прямі угоди не зазначалися у звітах.

Часто можна було зустріти оголошення про купівлю чи продаж деревини. Однак це не розкривало загальний оборот пиломатеріалу. Додаткову складність становили системи відкатів. Це призводило до високого рівня корупції, штучного підвищення цін.

Оскільки вся деревина поставлялася через ланцюжок кількох постачальників, її собівартість щоразу збільшувалася, що призводило до перманентного підвищення цін. Також частими варіантами за таких торгів були незаконні відправлення дерева за кордон, що ще більше ускладнювало державний контроль.

Після введення електронних торгів держава отримала можливість для повного контролю продажу, вартості та виробничих потужностей. Це реалізується з допомогою офіційної реєстрації та шляхом внесення укладених договорів у систему.

Подібні дії застосовуються і для організації постачання деревини з України за кордон. Постачальникам необхідно завантажувати заявку на продаж товару до системи Прозорро, нерезиденти мають провести там реєстрацію щодо купівлі. Ці дії допомагають державі контролювати постачання та виключити вивезення цінних сортів, заборонених до експорту.

Щоб отримати більше інформації про те, як купити виставлену на аукціон деревину, потрібно пройти це посилання https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-na-kruglyak-derevyny-na-elektronnyh-torgah/ . Додатково тут можна побачити інші дані, які допоможуть знайти відповіді на запитання. При цьому майданчик надає можливість реєстрації та отримання доступу до Прозорро. 

Голос Сокальщини на GoogleNews