Житлове питання залишається невирішеним для багатьох верств населення України, але для військових воно все ще найгостріше. Захисникам українських земель рік у рік обіцяють власну житлову площу, але на сьогодні 48 тисяч військовослужбовців досі продовжують чекати на ключі від власних квартир. У новорічному зверненні до нації виправити ситуацію пообіцяв президент Зеленський. Новини для захисників приємні, але чи відбудуться вони насправді.
Чи все відбувається, що на Новий рік обіцяється?
У черзі на квартири стоять військовослужбовці ще із «совкових» часів. Щороку список поповнюється новими учасниками АТО (зараз ООС). А були часи, коли черга на нерухомість не рухалася взагалі. Сьогодні щороку отримують квартири близько шести сотень людей, що є хоч якимось, але проривом. Але такими темпами знадобиться близько сотні років, щоб задовольнити потреби всіх, хто чекає.
Новини Києва нагадали, що у новорічному привітанні президент знову торкнувся проблеми з нерухомістю для військовослужбовців. Обіцянка, що вже цього року ветерани військових дій на Донбасі отримають ордери на житло, для багатьох прозвучали як популістська заява. На тлі попередніх гарантій щодо зниження тарифів, зарплати для вчителів у 4 тис. дол, знищення корупції (а насправді ми бачимо зворотні дії) нові заяви звучать не так переконливо. Про неможливість виконати пункт із нерухомістю свідчить сума, виділена цього року з бюджету на армію.
Хоча сума у 5,5 млрд грн. здається великою, але необхідно враховувати вартість житла, особливо у великих містах. За попередніми підрахунками, цього року заселитися до своїх квартир зможуть не більше ніж п’ять тисяч військовослужбовців.
Наскільки реально отримати квартиру військовослужбовцю
Брак коштів — це лише частина загальної проблеми. Величезною прогалиною стала відсутність у державній програмі із забезпечення нерухомістю військових, чітко прописаного алгоритму розподілу житлоплощі. Факт кумівства та корупції ніхто не скасовував. Поки одні стоять у черзі роками, другі отримують заповітні ключі від нерухомості.
Окрім цього, військові сьогодні не єдина категорія громадян, яка чекає на нерухомість від держави. Є ще черга із внутрішньо переміщених осіб. Здавалося б, все тьмяно та сумно. Але експерти покладають сподівання на будівництво військових містечок. Це швидше процес, але також потребує достатнього фінансування.