Про економіку

Бути чи не бути сміттєпереробному заводу в Сокалі?

10 лютого у Сокальській міській раді зібралися керівники району та міста, комунальних служб, депутати міської ради, представники земельної та служби цивільного захисту, ЗМІ… Обговорювалось питання доцільності будівництва у Сокалі сміттєпереробного заводу.

Сокальський міський голова Богдан Зарічний надав загальну інформацію про можливі перспективи будівництва такого підприємства, підкресливши, що бути чи не бути цьому заводу – вирішуватиме громада міста. Отож завод по переробці побутового сміття на місці колишнього заводу хімічного волокна запропонували збудувати канадсько-українські інвестори. Напередодні керівники району та міста разом з представниками українських інвесторів оглянули місце передбачуваного будівництва заводу, обговорили це питання. Компанія «Еtic» провела переговори з окремими провідними компаніями Західної Європи у сфері виробництва обладнання, технологій з утилізації відходів для залучення інвестицій в Україну. Канадська компанія WTEC реалізувала проекти переробки відходів (потужністю 20140 тонн в рік) у 36 країнах і продовжує їх реалізацію в Шотландії, Ісландії, Хорватії, Польщі, Росії… Причому відходи переробляють майже повністю (захороненню підлягає тільки 5 відсотків інертних відходів) і при цьому виробляється як теплова, так і електрична енергія, яка дає змогу функціонувати біля заводу теплицям, цехам по сушінню деревини, вирощуванню риби тощо. Цей процес екологічно безпечний, не завдає шкоди навколишньому середовищу: попіл не токсичний, нема шлаку, зола стерильна. Система заводів WTEC входить до програми «Зелені технології». Такий процес не вимагає різкого підвищення тарифів для населення, а також сортування сміття.

Іноземний інвестор готовий вкласти 80-90 відсотків коштів шляхом залучення канадських урядових програм, український інвестор – 10-15. Для цього вони хочуть мати гарантії, що їм постачатимуть в необхідних обcягах муніципальне сміття впродовж двадцяти років, нададуть земельну ділянку під будівництво заводу. Переваги такого заводу: перевірена сучасна технологія, яка працює на заводах Європи, перевершення конкурентів з технічної та економічної точки зору, заощадження експлуатаційних витрат, відновлена енергія може бути використана для промислових процесів, що особливо важливо. Навколо діючих заводів у західних країнах працюють інші виробництва, наприклад, по вирощуванню червоної риби. Канадці просять виділити в оренду 12 га землі: сам завод займає 2-гектарну площу, решта потрібно для інфраструктурного виробництва. В перспективі такий завод спалюватиме сміття з усього району, що дасть змогу ліквідувати небезпечні стихійні сміттєзвалища. Як підкреслив п. Богдан, такі сміттєзвалища є більш небезпечні, ніж заводи по переробці сміття, адже вони забруднюють землю, повітря, що є згубним для здоров’я людей. До того ж сміттєзвалища постійно розширюються і, за даними вчених, зараз займають в Україні площу Кіровоградської області!

Його розповідь доповнив голова РДА Олег Кожушко. Він розповів, що із пропозицією збудувати такий сучасний завод на території району звернулися представники канадської компанії WTEC. Якщо такий завод запрацює, то: вирішиться питання із захоронення відходів, зменшаться комунальні тарифи для населення, створиться ефективне підприємство з виробництва енергетики альтернативних видів ресурсів і відповідно розвиватиметься певна галузь виробництва, буде створено приблизно 100 робочих місць, збільшиться надходження податків у місцевий бюджет тощо. Чому вони прийшли саме до нас? Найперше тому, що можемо дати приблизно 10 тисяч тонн сміття в рік плюс 30 тисяч тонн – Червоноград. Заступник голови районної ради Володимир Чуб розповів, що до того в нашій області та районі розроблялись програми по роздільному збиранню сміття. Зараз будемо від цього відмовлятися, бо роздільне збирання складніше, ніж загальне: спочатку треба відділити сировину на папір, пластик, метал, скло, залізо, деревину, навіть порізати і поскладати за певними параметрами і тільки після цього збути її. Те, що нам пропонують канадці, краще, бо інвестор виділяє 90 відсотків коштів, сам будує завод, а ми даємо йому все сміття, не розділяючи його. До того ж наших селян важко навчити розділяти сміття. З інвесторами вже вели мову про те, що спочатку всі відходи накопичуватимуть у бункерах у різних зонах, а потім їх возитимуть на переробний завод і спалюватимуть в піролізних (розклад сировини під високим тиском) котлах, де горить все, крім металу, який виловлюють магнітами, та будівельних матеріалів. Це – сучасні європейські технології. В Європі такі заводи стоять у центрах міст і ніхто цього не боїться.

Жвирківський селищний голова Іван Кошлай сказав: у сусідній Польщі (такий завод є, скажімо, під м. Грубешів), за шлаками, які утворюються від переробки відходів, стоять в черзі, бо використовують їх у будівництві. У зв’язку з подіями на сході України, в нас мало займаються такими питаннями, тому варто прийняти пропозицію канадців. Не потрібно пов’язувати це питання з політикою, основою всього буття суспільства є економіка, зазначив О. Кожушко. І це повинна розуміти громада Сокальщини. Завдання місцевих рад – переконати населення в доцільності побудови такого заводу, сприяти у зборі твердих побутових відходів. Є, звичайно, питання: де будуть місця збору відходів, потрібна техніка для їх перевезення, а також проведення природоохоронних заходів. Але, як сказав О. Кожушко, на це, згідно з новим бюджетом, виділятимуться кошти – майже 1 млн. 100 тис. грн. на район. Ці кошти можна скооперувати. І позабирати сміття з лісів і перелісків, на яке вже неможливо дивитися. 50 млн. доларів інвестицій, плюс 5 млн. доларів модулів, які пропонує інвестор, як кажуть «на дорозі не валяються».

Б. Зарічний продемонстрував присутнім карту міста, на якій позначено і ділянку колишнього заводу хімічного волокна площею 80 га, розмічено її зони. На підставі карти можна робити проекти відведення земельних ділянок для того чи іншого бізнесу. Будуючи завод, інвестор сплачуватиме гроші на розвиток інфраструктури міста.

Думки присутніх розділилися: одні були за такий проект, інші – проти. Навчені гірким досвідом, вони запитували чи є такі заводи в самій Канаді, чому хочуть будувати саме у Сокалі, а не, скажімо, у Львові чи Червонограді, чи насправді не буде забруднення навколишнього середовища, чи електроенергією, яку вироблятимуть на заводі, зможуть скористатися сокальці?.. Відповіді були такі: аналогічні заводи в Канаді є, вибрали місце колишнього заводу хімічного волокна, бо там є всі необхідні комунікації, як показує досвід роботи аналогічних заводів, проблем з екологією не буде, а електроенергія постачатиметься в загальну систему. Свою думку висловив і директор МКП «Сокальводоканал», фаховий інженер, хіміктехнолог Тарас Рибіцький: це буде європейська якість, мінімум забруднень, благо для Сокаля і Сокальського району. Щоправда, як і інші, він наголосив, що проблема буде в іншому: чи зможемо забезпечити завод необхідною кількістю відходів, бо якщо ні, то доведеться звозити сміття з інших регіонів. На що член виконкому Володимир Евель зауважив, що завод може також переробляти і залишені колишніми хіміками шлами та відходи із скотомогильників, що покращить екологію. А Олег Кожушко зауважив, що свої висновки може дати і екологічна служба області. Ярослав Підкіпняк наголосив, що потрібно дати більше інформації про діяльність сміттєпереробного заводу, щоб сокальці не сумнівались, що він не завдасть шкоди навколишньому середовищу, а навпаки, приноситиме користь місту, району. З цією метою проводитиметься громадське слухання, на яке запросять жителів Сокаля, представників громадських організацій. Про час його проведення буде повідомлено через ЗМІ.
Валентина БЛУДОВА.

А ТИМ ЧАСОМ…

Сокальська міська рада повідомляє, що 27 лютого 2015 р. о 16.00 год. у приміщенні Сокальської районної ради (сесійна зала, 3й поверх) відбудеться громадське обговорення пропозицій щодо можливості будівництва за інвестиційні кошти компанії «WTEC» (Канада) сміттєпереробного заводу (термічний метод знешкодження ТПВ) на території Сокальської міської ради (землі промисловості по вул. Яворницького навпроти колишнього заводу «СЗХВ»).

Запрошуються депутати міської, районної рад, громадські організації, підприємці, громадяни.

Детальніше ознайомитись з документами, що стосуються цього питання, можна у приміщенні Сокальської міської ради.

Голос Сокальщини на GoogleNews