Про економіку

Грязевий курорт Шкло потрібно перезапустити, – Юрій Холод

Унікальні за своїм складом мінеральні води і грязі, чисте повітря далеко від промислових зон, дбайливий персонал, озера, ліси, кінотеатр і… тотальний брак фінансування, мільйонні борги, застаріле обладнання та приміщення, які часто потребують ремонту  – це реалії санаторію “Шкло” на Яворівщині. 

“Ці проблеми ще можна вирішити, але починати потрібно з головного – чесно говорити,  чи потрібні ці об’єкти нинішнім формальним власникам і чи розуміють вони, як їх рятувати та розвивати.  Чи навпаки – чекають, щоб визнати банкрутами і позбутися”, – каже заступник голови Львівської  ОДА Юрій Холод, який відповідає за напрям туризму, і тому сьогодні побував у санаторіях Яворівщини з виїзною нарадою.

Бальнеологічний і грязевий курорт Шкло розташований у лісопарку Розточчя на 74  і багатий на цілющі мінеральні води: сірководневу сульфатно-кальцієву воду, яку використовують для купелей, гідрокарбонатно-натрієво-кальцієву — для пиття. Тут є власні питтєві джерела слабомінералізованої води “Нафтуся-Шкло”, Моршинська ропа джерело №1 і джерело №6, сірководневі джерела малої і середньої мінералізації, торф’яні мiнеральнi лiкувальнi грязi. За 2019 рік тут лікувалися та відпочивали майже 1070 осіб.

Наразі санаторій є державним підприємством у власності Державної Судової Адміністрації. Проте 21 мільйон гривень боргів, з яких майже 4 мільйони – заборгованість щодо оплати праці, величезна потреба у реконструкції і ремонті приміщень, застаріле обладнання і загалом потреба перезапуску та створення нової стратегії лікувальної установи свідчать, що нинішньому власнику не до санаторію у Шклі.

“Є кілька можливих виходів із цієї ситуації. І ми будемо думати, що робити, та як діяти спільно з місцевою владою, державними установами, будемо контактувати і разом  шукати оптимального рішення”, – каже Юрій Холод.

У Немирові – інша  Ше один санаторій, який відвідали 13 серпня, – також бальнеологічний. Це курорт “Немирів”, який діє з 1814 року. У бюветах і джерелах тут є особлива сірководнева вода, яка в класифікації мінеральних вод виділена в спеціальний “немирівський” тип сірководневих вод і, через високий вміст сірководню (до 180 мг/л), використовується тільки для купелі. Також тут є гідрокарбонатна хлоридно-натрієво-сульфатно-кальцієва вода середньої мінералізації (2,5-4,5 г/л). Її називають  “Анна” і використовують для пиття при різних хворобах травного тракту. Вода пройшла апробацію в Одеському науково-дослідному інституті курортології.

Але санаторій ”Прикордонник – Немирів” (військова частина 1487), який належить  Державній прикордонній службі України, наразі не працює. Тут тривають ремонт і реконструкції приміщень.

“Для Немирова наразі є важливо погодити з Львівгазом проект на газопостачання котельні. З лютого 2020 року проєкт перебуває на доопрацюванні. Відповідно, роботи по запуску котельні не ведуться і неможливо завершити ремонтні роботи у двох корпусах адмінбуділі та водолікарні. Також для санаторію важливо є затвердити межі, що потребує співпраці з місцевою радою”, – каже начальниця управління туризму та курортів Наталя Табака.

Серед інших проблем санаторію, зокрема, потреба поточного ремонту дороги від центру Немирова до санаторію, а також відчуження землі у 2006 році,  яке досі є незрозуміле.

Минулого тижня, нагадаємо,  заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод виїздив інспектувати курорти Трускавця,  Моршина та Східниці.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

twenty − eleven =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.