Про економіку

На Львівщині стартуватиме пілотний проєкт Мінветеранів зі створення інституту помічника ветерана

Мінветеранів спільно з дотичними міністерствами та силовими відомствами розробили сучасну Систему переходу з військової служби до цивільного життя.

На Львівщині презентували проєкт Кабміну зі створення інституту помічника ветерана в громадах. Ця стратегія має на меті спростити процес адаптації у мирне життя учасників бойових дій. Йдеться про психологічну реабілітацію і належне медичне обслуговування, освіту й працевлаштування, підтримку в започаткуванні і розвитку ветеранського підприємництва, забезпечення житлом, соціальні гарантії.

«Після перемоги України у війні кількість ветеранів збільшиться в рази. Всіх цих людей треба буде якнайшвидше повернути до мирного життя і надати дієві інструменти для самореалізації у своїх громадах, в економіці країни. Один з найважливіших з них – забезпечити комплексну реабілітацію цих осіб.  Стратегія переходу з військової кар’єри до цивільного життя – це інституційна реформа, яка дозволить інтегрувати до цивільного життя учасників бойових дій, військовослужбовців, які проходили службу, членів їхніх сімей. Держава має сформувати систему і проаналізувати: куди наші воїни йдуть після військової служби. А також надати всі необхідні інструменти для безпроблемної реінтеграції до мирного життя, і окремою складовою є саме комплекса реабілітація», – наголосила міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна, яка сьогодні перебувала з візитом у Львівській області.

Невдовзі в Україні стартує пілотний проєкт Мінветеранів зі створення інституту помічника ветерана. Його реалізують у 4 областях: Львівській, Вінницькій, Миколаївській та Дніпропетровській.

Цей проєкт передбачає індивідуальний супровід ветеранів у процесі переходу від військової служби до цивільного життя. Йдеться про спрямування та допомогу в отриманні довідок, допомогу в тому, де і як пройти програми підвищення кваліфікації або, наприклад, отримати підтвердження сертифікатом наявних навичок, куди працевлаштуватись та багато інших послуг.

«Усі питання та потреби, які виникатимуть у ветерана – повинні знаходити супровід і підтримку з боку такого помічника. Він відповідатиме за певну кількість ветеранів у громаді», – додала Юлія Лапутіна.

На рівні областей майбутніх помічників ветерана готуватимуть при центрах ветеранського розвитку на базі визначених закладів вищої освіти. Їх створять по одному у кожній із зазначених областей, в тому числі на Львівщині. У партнерстві з Міносвіти розроблять спеціальні навчальні програми для підготовки фахівців із супроводу ветеранів війни та членів їхніх родин.

Кандидати у помічники ветерани повинні бути громадянами України, володіти українською мовою, проживати у територіальній громаді, де запровадять пілотний проєкт, мати освіту не нижче молодшого бакалавра. У пріоритеті – ветерани й ветеранки, які виявлять таке бажання, а також члени їхніх сімей та родин полеглих воїнів. У планах пілотного проєкту підготувати 400 таких помічників.

Разом з тим у громадах цих областей організують сервісний офіс, де будуть працевлаштовувати таких помічників. Він координуватиме їхню діяльність, забезпечуватиме взаємодію з усіма державними й недержавними інституціями за переліком тих послуг, які будуть надаватись. Сервісний офіс також здійснюватиме моніторинг реалізації ветеранської політики у регіоні, вивчатиме потреби ветеранів і коригуватиме послуги, які надають. Перші такі офіси запрацюють вже у травні цього року.

«Ми вже маємо досвід роботи з ветеранами АТО/ООС, членами їхніх родин та родин Небесної Сотні. Це дуже клопітка й надскладна робота. Наше завдання як тоді, так і зараз – показати їм високий рівень поваги до їхнього подвигу. А зробити це можна, подбавши, на рівні держави та областей, про їхній добробут, реабілітацію, надання медичних чи інших послуг. Усі громади повинні підключитись до цього процесу. На обласному рівні ми повинні дбати за те, щоб усі ветерани при усіх громадах мали рівний доступ до програм підтримки. До прикладу, при ЦНАПах мають відкрити «вікна ветеранів», які активно співпрацюватимуть з новоствореними сервісними офісами та надаватимуть ветеранам усю необхідну інформацію», – наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. 

Фінансування інституту помічника ветерана передбачене за кошти державного бюджету, місцевих бюджетів та кошти партнерів з розвитку. На етапі експерименту заробітна плата помічника ветерана становитиме в середньому 16 тисяч гривень і на це є гроші, закладені в державному бюджеті, передбачені Міністерством у справах ветеранів України на 2023 рік.

Голос Сокальщини на GoogleNews