Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

На Львівщині активісти добиваються права вільно відвідувати сесії місцевих рад

Група учасників програми Good Governance ("ефективне управління") Львівської бізнес-школи Українського Католицького Університету ініціюють змінити регламенти місцевих рад, що дозволять громадянам вільно відвідувати сесії та контролювати роботу депутатів.

За словами представниці групи GG Ірини Куропась, відповідні пропозиції зміни доповнень до Регламенту Львівської обласної ради щодо відкритого доступу до її органів і сесій громадян надіслали голові ЛОР Петрові Колодію, депутатським комісіям і депутатам.

"Відповідно до частини 16 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частини 4 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації", сесії ради проводять гласно зі забезпеченням права кожного бути присутнім на них, окрім випадків, передбачених законодавством, – йдеться у зверненні. – На жаль, відповідні законодавчі норми відкритого доступу громадян не закріплено у Регламенті Львівської обласної ради VІ скликання. Це призводить до порушення права кожного громадянина бути присутнім на засіданнях обласної ради та її органів, що траплялося неодноразово".

Таким чином, констатують автори звернення, громадяни фактично не мають можливості реалізувати своє законодавчо закріплене право відкритого доступу до сесій Львівської обласної ради та її органів.

На думку Ірини Куропась, таке становище порушує низку конституційних норм і законів України щодо участі кожного громадянина у місцевому самоврядуванні та вирішенні місцевих питань. А також громадянські права на інформацію та доступ до публічної інформації

Письмової відповіді від Львівської обласної ради поки що нема, проте є перший позитивний крок – на таку пропозицію пристали у Яворівській міській раді.

"Після революції гідності громада у Яворові активізувалося і почала краще брати участь у суспільно-політичному житті міста, – розповідає секретар ради Яворівської міської ради – виконувач обов'язків міського голови Яворова Павло Бакунець. – На засідання однієї зі сесій ми планували винести на розгляд положення про акредитацію представників засобів масової інформації. Його текст двічі розглядали на сесіях і щоразу відправляли на доопрацювання у зв'язку зі спротивом громадськості, що мала зауваження. Я також закінчив програму Good Governance Українського Католицького Університету. У її учасників народилася ідея запропонувати зміни до регламенту Львівської обласної ради, що дозволять вільний доступ громадян до роботи цього органу самоврядування. Дізнавшись про це, як секретар Яворівської міської ради я зареєстрував зміни у Регламенті, запропонувавши просто викреслити слова про акредитацію, щоби кожен, хто має бажання, міг приходити і бути присутнім на сесії. Ці зміни подав на розгляд комісії, остання винесла їх на чергову сесію, що відбулася наприкінці травня цього року. Як не дивно, але депутати проголосували за ці зміни. Тому відпали питання про акредитацію – кожна людина може приходити та стежити за роботою наших депутатів".

«Революційним вважаю те, що після того як я став виконувати обовязки міського голови Яворова – роботу депутатів на сесіях і комісіях фіксує камера! Тепер кожен яворівчанин у будь-який зручний час може переглянути в соцмережах роботу Яворівської міської ради і зробити висновки про своїх обранців. Хоча цю відкритість сьогодні, перед виборами, намагаються використати проти мене» – посміхаючись, зауважив П.Бакунець.

Такий крок відкритості, а у Яворові одразу після Майдану громада активно взялася витягувати на поверхню корупційні питання з наданням земельних ділянок у попередні роки і відвідувати сесії, не лякає Павла Бакунця навіть з огляду на можливі провокації під час майбутніх сесійних засідань. 

"Я одразу застеріг людей: ідучи на сесію, не вважайте, що наша демократія має бути анархією. Бо вже були випадки, коли люди починають викрикувати, приходять люди в балаклавах – для мене дивно, коли людина прийшла у сесійну залу та боїться показати своє обличчя. Тому закликаю людей поводити себе в межах культурно-моральних цінностей", – розповів секретар Яворівської міської ради. 

Ще одним аргументом на користь такого кроку в.о. міського голови Яворова навів досвід сусідньої Польщі, де у повітах майже всі питання контролюють виборці. 

«Мені неодноразово доводилося бувати у Польщі та брати участь у сесіях тамтешніх органів самоврядування. Кожен мешканець може вільно відвідувати їхні засідання: послухати, що його цікавить, подивитися на роботу депутатів. Словом, прийти і піти, коли забажає», – розповів Павло Бакунець. 

Проте приклад міста Яворів, на жаль, є поодиноким в Україні. Тому було би доцільно під час проведення адміністративно-територіальної реформи, яку планують втілити восени цього року, на законодавчому рівні закласти норму про вільний доступ громадян до діяльності місцевих рад. У протилежному випадку в Україні позитивні зміни ще довго буксуватимуть під супровід політичних балачок.

Коментар

Керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти в Івано-Франківській області Тарас Случик:

Упродовж останніх трьох років кардинально змінилося профільне законодавство для місцевих рад щодо стандартів відкритості і прозорості. Тому є потреба привести регламенти рад у відповідність до законодавства. Тобто зробити на практиці доступ громадян на пленарні засідання та засідання постійних депутатських комісій і оприлюднювати на сайті Львівської обласної ради протоколи цих засідань.

Враховуючи, що в Україні відбувається процес децентралізації та повзучої реформи місцевого самоврядування, радам передають усе більше повноважень. Тому обов'язково потрібно забезпечити зручні та доступні механізми контролю з боку громадян органів місцевого самоврядування. Інакше є ризик, що корупція просто перейде з національного рівня на місцевий.

Exit mobile version