Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Червонограда

На Сокальщині планується будівництво вітрової електростанції, яка на 30-40% зможе покрити потреби громади в електроенергії

вітрогенератори на Сокальщині. Світлина - ілюстративна

вітрогенератори на Сокальщині. Світлина - ілюстративна

У липні на Сокальщині відбулися громадські слухання, де обговорювали будівництво вітрової електростанції на території нашої громади.

Проєкт привернув чималу увагу, адже йдеться про сучасний підхід до енергозабезпечення, який не лише вирішить низку проблем, а й стане кроком до енергетичної незалежності Сокальської громади.

Компанія “Захід Вітер”, яка займатиметься будівництвом, представила деталі проєкту. У короткому інтерв’ю для Голосу Сокальщини керівник компанії Андрій Табінський поділився важливою інформацією про перспективи та переваги цього проєкту.

Енергетична криза як стимул для розвитку альтернативної енергетики

«Сьогодні країна переживає енергетичну кризу через російську агресію і ми мусимо диверсифікувати енергогенерацію, для забезпечення сталого енергопостачання, тому такі проєкти, як наш, є актуальними і їх потрібно підтримувати. Проєктом передбачається встановлення 8 вітрових турбін загальною потужністю 57,6 МВт. Після завершення будівництва енергія наших вітряків зможе на 30-40% покрити потреби громади в електроенергії», — зазначив Андрій Табінський.

Інвестиції у майбутнє громади

Будівництво вітрової електростанції стане вагомим інвестиційним проєктом для Сокальщини. Очікується, що обсяг інвестицій перевищить 50 мільйонів євро,- повідомив керівник компанії.

Будівництво вітрової електростанції має не лише енергетичну користь, але і додаткові переваги для громади. До прикладу, вітрові електростанції можуть стати туристичним магнітом для регіону. Сучасні технології завжди привертають увагу, і станція може сприяти розвитку еко-туризму. Водночас, компанія “Захід Вітер” зареєстрована на території громади, що означає стабільні податкові надходження до місцевого бюджету, які можуть бути використані на розвиток інфраструктури, освіти та інших важливих сфер життя»

Залучення громади та місцевого бізнесу та проблеми доріг

Будівництво станції не лише принесе енергетичну вигоду, але й створить нові робочі місця. Під час будівництва планується залучати місцевих підрядників, фахівців та підприємців. Мешканці громади отримають можливість взяти участь у роботах, що сприятиме розвитку місцевого бізнесу. Після завершення проєкту для обслуговування станції знадобиться кілька людей, зокрема охоронці та інженери високої кваліфікації.

Однією з ключових проблем, які можуть виникнути під час будівництва, є стан доріг:

«Комплектуючі вітротурбін мають перевозитися по рівному дорожньому покритті, тому перед початком будівництва дороги в нашому районі мають бути відремонтовані. Це важливий крок для покращення місцевої інфраструктури», — наголосив пан Андрій.

Енергетична безпека громади – спільна відповідальність

Вітрова енергетика – це не лише сучасний технологічний тренд, але й спосіб зміцнити енергетичну незалежність нашої громади. Вітрова станція – це крок уперед, який допоможе забезпечити громаду екологічною та надійною енергією на десятиліття вперед.

На завершення, пан Андрій закликав мешканців громади активно долучатися до обговорення проєкту і підтримувати його. «Енергетична безпека – це питання, яке стосується кожного з нас. Ми маємо усвідомлювати, що ці проєкти важливі не лише для нашої громади, а й для всієї країни».

 

Як триває погодження проєкту будівництва вітрової електростанції на Сокальщині

16 вересня 2024 року на засіданні депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування, розвитку територій, інфраструктури, архітектури та будівництва було представлено проєкт містобудівної документації «Детальний план території з метою зміни цільового призначення земельних ділянок для будівництва та обслуговування вітрової електростанції на території Сокальської громади». Також депутати розглянули звіт про стратегічну екологічну оцінку (СЕО). Це черговий крок у процесі погодження важливого для нашої громади проєкту.

Голос Сокальщини поспілкувалися з начальником відділу архітектури та містобудування Сокальської міської ради Мирославом Єзерським, щоб дізнатися більше про деталі проєкту.

Основні характеристики вітрової електростанції

За словами пана Мирослава, вітроелектростанція складатиметься з 8 вітряків, кожен з яких займатиме площу від 0,2 до 0,4 гектара, а їхня висота сягатиме до 200 метрів. Діаметр лопастей – до 100 метрів. Висота та діаметр залежатиме від місця розташування кожного вітряка. В проєкті закладаємо максимальні розміри, які в процесі виконання проєкту можуть бути меншими.

Проєкт охоплює територію площею 2,8 тисячі гектарів, але безпосередньо для будівництва та обслуговування станції знадобиться лише 356 гектарів. У цю площу входять під’їзні дороги, землі під прокладання кабелів та інші технічні елементи, необхідні для функціонування станції.

План проєкту, який розміщений на сайті Сокальської міської ради :

проєктний план розташування вітряків на території Сокальської громади. Джерело: портал Сокальської міської ради

На запитання про під’їзні дороги Мирослав Єзерський відповів, що наразі розглядаються кілька варіантів під’їзду до кожного вітряка. Одна дорога пролягає з Сокаля до Стоянова, інша – на Ільковичі за Сокалем.

Особлива увага приділяється ширині доріг, які повинні бути рівними та відповідати вимогам для перевезення великогабаритного обладнання. Для цього інвестор готовий взяти на себе частину витрат на ремонт доріг.

 

Проблеми з орендою землі

“Найбільшою перешкодою на цьому етапі залишається необхідність домовленостей з власниками земельних ділянок для прокладання тимчасових технічних доріг, – зазначив пан Мирослав. – Але ці питання поступово вирішуються. Інвестор готовий укладати сервітутні договори з власниками ділянок, щоб після завершення будівництва землі були повернені їхнім власникам у належному стані”.

 

Шумові характеристики вітряків та вплив на мешканців

Одним із найчастіших запитань від мешканців є рівень шуму, який можуть створювати вітряки. Пан Мирослав пояснив, що шум на висоті 130 метрів від лопастей може сягати 120 децибел, але з віддаленням від джерела він значно зменшується. Відстань до найближчих житлових будинків становитиме щонайменше 850 метрів, що відповідає всім вимогам безпеки щодо рівня шуму

 

Які старостинські окурги будуть задіяні у проєкті

Проєкт будівництва вітрової електростанції охоплює чотири старостинські округи та місто Сокаль. У кожному з цих округів відбувалися громадські слухання.

Зокрема, одна вітроенергетична установка буде розташована на території Стенятинського та Свитазівського округів, два вітряки – у Тартаківському, і чотири – у Боб’ятинському.

Громадські слухання пройшли без зауважень, а протокол цих засідань доступний на сайті міської ради. Таким чином, погодження проєкту поступово рухається вперед, і вже найближчим часом громада може стати свідком перших етапів будівництва.

 

Що далі?

На сьогоднішній день найбільшими викликами залишаються питання оренди земель для тимчасових доріг та забезпечення рівних дорожніх умов для перевезення габаритних частин вітряків. Довжина вантажних автомобілів, які використовуватимуться для цього, сягатиме 60 метрів, і тому рівність доріг має вирішальне значення для успішної реалізації проєкту.

 

Варто нагадати, що на початку вересня 2024 року на території Львівської області запрацювала вітрова електростанція потужністю майже 60 МВт, яку збудували українська компанія “Екооптіма” та чеська MND. Проєкт Орівської ВЕС вартував 61,5 мільйона євро. Будівництво вітроелектростанції розпочали ще у 2021.

Exit mobile version