Про економіку

Нові правила перерахунку та нарахування пенсій.

З 1 січня 2013 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії", згідно з яким внесено зміни до таких законів: "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Законодавчо врегульовано такі питання:

1. Надання можливості отримувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців, та не раніше, ніж за період з 1.07.2013 р. (для одержувачів пенсій за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Нагадуємо, що за раніше чинною редакцією цього Закону, діти, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника та які досягли 18-річного віку, втрачали право на отримання такої пенсії за місяці перерви у навчанні між закінченням одного навчального закладу і вступом в інший. Тобто, дитині, яка закінчила школу у червні, а розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня, пенсія за липень і серпень не виплачувалась. Діти не отримували пенсію у період перерви в навчанні навіть в одному й тому ж закладі (між отриманням кваліфікації бакалавра і вступом до магістратури).

2. Удосконалення механізму визначення коефіцієнта заробітної плати за неповний місяць страхового стажу. Відповідно до зазначених змін при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць ділиться на страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Зазначена норма застосовується за зверненнями осіб, яким пенсія призначається починаючи з 1.07.2013 року та яким проводиться перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати відповідно до частини 4 статті
42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після цієї дати.

3. Надання можливості пенсіонеру під час визначення заробітної плати для обчислення пенсій, призначених та перерахованих з урахуванням стажу та заробітної плати після 1.07.2013 року, виключити періоди одержання допомоги по безробіттю.

4. Змінено механізм щорічного перерахунку раніше призначених пенсій з 1 березня поточного року, а саме, збільшувати не пенсію, як передбачено сьогодні, а заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому гарантується підвищення заробітної плати на коефіцієнт не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Порядок проведення такого перерахунку, як і раніше, буде визначатися у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Якщо за чинним законодавством право на перерахунок пенсій визначалося залежно від того, на скільки у попередньому році зріс розмір пенсії особи, то в зв'язку зі змінами, внесеними новим законом, це не матиме значення. Перерахунку фактично підлягатимуть всі пенсії, раніше призначені за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому заробітна плата, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, буде підвищуватися на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Кожному пенсіонерові гарантується підвищення заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, на коефіцієнт не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Ця норма буде врахована при настанні права на перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто при проведенні перерахунку пенсії з 1 березня вже наступного року.

5. Надання можливості особам, які одержують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та особам, які одержують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", перерахувати частину їх пенсії до установи, де вони перебувають на повному державному утриманні. Це спрямовано виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії" також урегульовано питання щодо зарахування до страхового стажу часу перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.

Починаючи з січня 2004 року, при призначенні пенсій за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон 1058) час перебування жінок у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами до страхового стажу не зараховувався (оскільки вони не вважалися застрахованими особами і, відповідно, за них не сплачувалися внески до Пенсійного фонду).

З липня 2013 року особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами й отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, будуть застрахованими особами, відтак ця відпустка зараховуватиметься до страхового стажу при призначенні пенсії.

За додатковими роз'ясненнями прохання телефонувати на 7-30-73, 7-30-74, 7-30-75.

Богдана БАЛАШОВА,
начальник відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.