Про економіку

Офіційна зарплата – захист майбутнього

Нині надзвичайно актуальним є питання легалізації заробітної плати. Адже легальна зарплата сьогодні – це завтрашні пенсії, пільги та субсидії, різного роду державні допомоги.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закону), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані відповідно до чинного законодавства та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Стаття 24 цього ж Закону визначає, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Мінімальний страховий внесок визначається шляхом множення мінімальної заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (ст. 1 Закону №464).

Тому людям треба знати, що особа, яка працює на підпрємстві, або у приватного підприємця без офіційного оформлення (не укладено трудовий договір чи договір цивільноправового характеру), за яку не сплачуються страхові внески не рахується застрахованою і відповідно не має права на одержання пенсії та інших соціальних виплат.

Відповідно до Розпорядження Сокальської районної адміністрації від 29.04.2016 р. №183 утворено районну робочу групу з метою легалізації виплати заробітної плати, виявлення прихованої зайнятості, підвищення соціальної захищеності найманих працівників. Робоча група є постійно діючим дорадчим органом, утвореним при районній державній адміністрації.

Основними напрямками діяльності Робочої групи є проведення інформаційної роботи серед населення в частині роз’яснення положень трудового законодавства, проведення роз’яснювальної роботи серед роботодавців щодо дотримання вимог чинного податкового та трудового законодавства в частині використання найманої робочої сили та запобігання фактам неофіційних трудових відносин.

Для забезпечення результативної діяльності Робоча група має право одержувати статистичну інформацію та інші дані від підприємств, організацій, установ, фізичних осібпідприємців та самозайнятих осіб, аналізувати наявну інформацію, якою володіють органи Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби, заслуховувати роботодавців щодо дотримання вимог чинного законодавства, надавати пропозиції до органів виконавчої влади щодо легалізації заробітної
плати та зайнятості населення.

На виконання рішень Робочої групи контролюючі органи зобов‘язані здійснювати перевірки підприємств, організацій, установ, фізичних осібпідприємців та самозайнятих осіб в частині дотримання податкового та трудового законодавства.

Світлана СІДЕЛЬНИК,начальник Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews