Головна / Про економіку / Сокальський ринок все маліє

Сокальський ринок все маліє

На сокальський ринок прийшла у четвер кажуть, наприкінці тижня торгівля тут йде жвавіше. Але мої сподівання, на жаль, не справдились: два столи були порожні. Як завжди, найбільше селян привезли продавати молочну продукцію. Все молоко у пластикових пляшках, сметана  у слоїках чи каструлях, сир  в поліетиленових мішечках. Продавали також яблука, груші, сушку, картоплю, моркву, часник, червоний буряк та іншу городину. Лише одна жінка привезла на продаж гуску. Зате непоганим був вибір живої риби: у баліях плавали великі коропи, карасі, товстолобики…, поруч продавали мед  тільки купуй.

 
Щоправда, ціни "кусаються": молочна продукція, за якою в основному приходять на ринок пенсіонери, також подорожчала: кілограм сиру коштує 2428 грн., літр сметани  3040 (!), півторалітрова пляшка молока  10 грн. Порівняйте ціни на Куринівському ринку в Києві: збирана сметана  3032 грн., сепараторна  35, яйця  2 грн. за штуку. 
 
Такі ціни не для наших гаманців, сказала одна з пенсіонерок.  Найбільше, що можу собі дозволити  купити трилітровий слоїк молока, щоб зібрати трошки сметани і відігріти жменьку сиру. Яблука, і ті для нас недосяжні: дрібненькі по 5 грн., кращі  810; морква  4 грн., червоний буряк  3, а ще як шматочок м’яса кинути, то борщ недешевий нині виходить.
 
А що, маємо даремно тут мерзнути? Подивіться, все дорожчає і місце на ринку також, сказала одна з жінок, що торгувала молоком. Мені тільки дорога в Сокаль коштує 8 грн.
 
Справді, позимніло і вистояти на ринку тепер нелегко. Але не всі стоять довго. Дехто, наприклад п. Марія з Ількович, має постійних покупців. Вони знають, що молоко в неї смачне і швидко розкуповують його.
 
Поки ми розмовляли з жінкою, до нас підійшла контролер ринку Марія Гупало. Запитую, скільки коштує ринковий збір.
 
Раніше за місце брала по дві гривні, а з жовтня  три. Невже це так багато, адже менше, ніж п’ятьшість пляшок молока ніхто не везе, а ціни, самі знаєте які, поділилася роздумами вона.  Якщо, скажімо, корову треба годуватидоглядати, то яблуню  хіба обкопати, а яблука скоро будуть коштувати як екзотичні фрукти. Влітку на ринку було людно і грошей більше збирала, а тепер в день десь по 90100 гривень. Це небагато, адже і на зарплату працівникам потрібно, і на податки. Але далеко не всі продають свій товар на ринку. От і сьогодні декілька стоять поруч на вулиці, серед них і постійний продавець меду.
 
Підходимо до нього. Прошу представитись, запитую, чому він не йде торгувати на ринок. Не йду на ринок, бо там місцевий дідусь-пасічник розхвалює свій мед, а про той, що я продаю, каже, що він поганий, і я там нічого не продам, каже чоловік.  А платити за місце я згідний, документи вам покажу…
 
Але дізнавшись, що я з газети, відразу відступає  документів не показує і з місця не сходить, хоч контролер вже вкотре просить його перейти на ринок.
 
Прикро було чути з уст цієї людини образи на адресу всім добре відомого пасічника. Когось добре бачить, а себе  ні. До речі, медом з Кіровоградщини торгують не тільки тут: часто можна побачити "бус" то біля кафе "Весна", то біля "Барвінку" чи в іншому місці на Героїв УПА. На цій же вулиці щодня неконтрольовано торгують і молочними продуктами, овочами. Мабуть, правоохоронцям до ринку ближче, ніж до цього мікрорайону багатоповерхівок.
 
Місцевий же пасічник, добре відомий сокальчанам Геннадій Родічев справедливо каже, що соняшниковий мед найнижчого ґатунку, тому його і продають дешевше. Він також нагадав і про іншу проблему: відкрили дорогу біля ринку, яка раніше була закрита, створили небезпеку для пішоходів, особливо пенсіонерів, їх тут багато особливо влітку, із візками, на яких везуть свої покупки. Та й автомобілям важко розминутись. Я запитала, що думає з цього приводу Сокальський міський голова Богдан Зарічний. І почула:
 
– Я був проти відкриття цієї дороги, але так вирішили депутати. 
 
Цікаво було б почути і думку керівництва ДАІ.
 
На ринку, як і кожного дня, відбирала продукцію на аналізи завідувач ветеринарної лабораторії Галина Дубиняк. Порозмовляла і з нею. 
 
– Молочну продукцію в Сокаль в основному привозять з Ількович, Скоморох, Перетік, Стенятина… Чимало є постійних, таких, як п. Марія, продавців.
 
Поцікавилась в п. Галини якістю продукції, зокрема, чи в молоці виявляли кишкові палички, а також про пластикові пляшки, в яких продають молоко.
 
–  Весь світ переходить на скляну тару, а в нас поки що людей не переконаєте, відповіла вона.  Зрозуміло, що в пластикових пляшках набагато легше возити молоко, але виникає питання, де їх беруть і чи миють. За дев’ять місяців цього року відбирали 45 проб молока, які дослідили в районній лабораторії ветмедицини на наявність кишкових паличок. Їх там не виявили. Робимо аналізи молочної продукції на кислотність, забруднення, мастит у корів. Останнім часом грубих порушень не було.
 
Звичайно, селяни неохоче платять за аналізи, хоча вони не є дорогі: за молоко  2 грн. 93 коп., сметану  4 грн. 13 коп., рослинну продукцію  2 грн. 53 коп.
 
Поруч з п. Марією торгував олією, медом, томатною пастою підприємець з Червонограда п. Андрій. Літр олії в нього коштував 17 грн., слоїк томатної пасти – 25. Коли запитала, чому така дорога паста, він відповів, що це екологічно чистий продукт з Херсонського заводу. Цю продукцію не поспішають купувати, бо наші господині самі вміють готувати закрутки на зиму. 
 
…В суботу я знову побувала на ринку, торгівля йшла дещо жвавіше. Однак, за столами знову були вільні місця, а вздовж вулиці стояли люди  продавали і молоко, і яблука, і овочі, і мед, і квіти… Зате правоохоронця не побачила жодного. Як і на вулиці Героїв УПА, де жінки жваво пропонували молоко, сметану, сир просто із землі.
 
Валентина БЛУДОВА.
 
Голос Сокальщини на GoogleNews

Про Андрій Гаврилюк

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

nine + 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!