Облаштувати сонячну електростанцію за 2 місяці: досвід ОСББ «ЖК Грінвуд-2», яке скористалося міською і державною програмами співфінансування
У двох 5-поверхових будинках ОСББ «ЖК Грінвуд-2» (вул. Львівська, 92, 92А смт. Брюховичі) вже почала працювати сонячна електростанція, облаштована на даху. Щоб її змонтувати ОСББ скористалося державною програмою «ГрінДім» і міською «Теплий дім». До вже змонтованих сонячних панелей під’єднали дахову котельню, два ІТП, домофони, ворота та освітлення місць загального користування. Як наголошує голова правління ОСББ Олена Пастернак, мешканці вже отримують перші безкоштовні кіловати електроенергії.
«Весною, коли були блекаути, ми почали шукати різні програми, які б допомагали будинкам ОСББ, які мають свої дахові котельні, облаштувати резервне живлення. Відзначу, що ми зразу зосереджувалися на тому, щоб встановити не генератори, а сонячні панелі – щоб не забруднювати навколишнє середовище, адже наш будинок знаходиться, фактично, в лісі.
Відтак, влітку, коли я дізналася про програму «ГрінДім» від фонду Енергоефективності, та міську програму «Теплий дім», вирішила ними скористатися», – розповідає Олена Пастернак, голова правління ОСББ «ЖК Грінвуд-2».
Далі п. Олена провела збори з мешканцями і детально розповіла про ці дві програми. Мешканці підтримали рішення скористатися ними, щоб облаштувати сонячну електростанцію для двох будинків.
«Проєкт облаштування сонячної електростанції нам коштував 2,5 млн грн. А весь процес – з моменту подання документів на тримання кредиту до запуску в роботу вже змонтованої сонячної електростанції триває два-два з половиною місяці.
Після отримання всіх компенсацій – від держави і міста, мешканцям наших будинків ще доведеться сплатити приблизно 4,5 тис. грн. Це з одної квартири площею приблизно 40 м2.
Враховуючи те, що далі ми будемо платити менше за електроенергію, проєкт облаштування сонячної електростанції нам окупиться за 2 роки. А тепер, якщо взимку будуть блекаути, будемо мати безперебійне електроживлення, а на наступні роки безкоштовні кіловати електроенергії», – додає Олена Пастернак.
До роботи сонячної електростанції заживили домофони, освітлення місць загального користування, роботу воріт, ІТП двох будинків і дахову котельню, яка подає тепло у ці два будинки.
Як пояснює Сергій Мінжос, керівник компанії «Прогрес електрик», яка займалася монтажем сонячної електростанції, перед тим як розпочинати роботи, на даху будинків встановлювати енергометри та вимірювали реальне споживання електроенергії будинками протягом певного періоду. Тоді тестово ставили кілька сонячних панелей і досліджували їхню роботу під різними кутами і різним розташуванням. Проаналізувавши все це, вибрали максимально зручне розміщення панелей, щоб мати максимальну генерацію електроенергії.
«Перед монтуванням сонячної електростанції важливо зробити правильний прорахунок споживання електроенергії будинком. Необхідно врахувати пускові струми, втрати електроенергії, затінення будинку, щоб досягти максимального результату.
Загалом 270-280 днів на рік сонячні панелі будуть працювати, фактично, на максимумі. Тобто виробленої ними електроенергії буде вистачати на всі системи, які ми до них під’єднали. У зимовий період генерація буде меншою, проте вона все одно буде 10-20% завжди, навіть коли на панелях буде лежати сніг», – пояснює Сергій Мінжос.
Так за облаштування сонячної електростанції у будинках на вул. Львівська, 92, 92А ОСББ «ЖК Грінвуд-2» отримає з міського бюджету компенсують у розмірі 747 тис. грн, відповідно до умов програми «Теплий дім».
Як розповідає Сергій Солтис, керівник відділу супроводу ОСББ департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР, міською програмою «Теплий дім» на облаштування сонячної електростанції вже скористалося 4 ОСББ і ще 12 планують провести такі роботи у найближчі місяці.
«Першу компенсацію на облаштування сонячної генерації електроенергії ми виплатили минулого року. Та більш цікавим цей кейс для мешканці став цьогоріч, коли запустилася в роботу державна програма «ГрінДім», яка дозволяє отримати до 70% компенсації за такі роботи. Відтак, в комплексі з міською «Теплий дім», яка дає до 30% компенсації, мешканці отримують дуже вигідні умови для реалізації такого проєкту, адже їм особисто доведеться сплатити невелику суму.
Відтак, коли ви скористаєтесь комплексом цих програм і облаштуєте у своєму будинку сонячну електростанцію, до неї можна заживити всю критичну інфраструктуру будівлі – це ліфти, ІТП, насосні станції, відеоспостереження тощо, і фактично забезпечити автономність будинку і незалежність від електромережі міста. А це дуже актуально в зимовий період, коли можливі блекаути», – наголошує Сергій Солтис.
Нагадаємо, міська програма «Теплий дім» діє з 2015 року. В рамках цієї програми ОСББ, ЖБК міста можуть отримати відшкодування частини кредиту з бюджету Львівської міської територіальної громади у розмірі до 30% від максимального розміру основної суми (тіла) кредиту, але не більше 1 млн грн за одним кредитним договором.
Детальніше про міські програми з енергоефективності тут.
Загалом з 2015 р до жовтня 2024 р ОСББ та ЖБК Львова отримали 304 кредити на загальну суму 276,9 млн грн на заходи з енергозбереження, реконструкції і модернізації у 228 будинках. Відшкодування з міського бюджету склало 46,7 млн грн, зокрема 2,8 млн грн (6 кредитів) – у 2024 році.