На черговому сеансі телефонного зв’язку “гаряча лінія”, під час якого на запитання платників податків відповідала завідувач сектора взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю ДПІ у Сокальському районі Львівської області ДПС Надія МУДРАК, йшлося про порядок застосування податкового законодавства платниками податків – юридичними особами, фізичними особами – підприємцями, порядку декларування доходів громадян та порядку подання податкової звітності в електронному вигляді. Ось про що запитували платники податків.
– У якому випадку ф.№4-ОПП підлягає заміні?
– Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів у разі внесення змін у дані, що вказуються у довідці за ф. №4-ОПП (найменування (прізвище, ім’я, по батькові), місцезнаходження (місце проживання) платника податків, керівника, органу ДПС, в якому платник податків перебуває на обліку тощо), довідка за ф. №4-ОПП підлягає заміні в органі ДПС. Для отримання нової довідки платник податків подає до органу державної податкової служби за основним місцем обліку звернення із зазначенням причин заміни та доданою до нього старою довідкою. Орган державної податкової служби протягом двох робочих днів після такого звернення видає (надсилає) платнику податків нову довідку.
У такому самому порядку видається дублікат довідки замість зіпсованої чи втраченої або копія довідки. У разі втрати довідки нова довідка видається за заявою платника податків, у якій надані пояснення і викладені обставини втрати довідки, або до якої додані документи, що підтверджують факт втрати довідки.
– Чи можна включити до складу витрат підприємства при визначенні об’єкта оподаткування витрати на виплату фізичній особі, яка перебуває у трудових відносинах, компенсації за використання для потреб виробництва власного легкового автомобіля?
– Витрати на виплату фізичній особі, що перебуває з платником податку у трудових відносинах, компенсації за використання для потреб виробництва особистого легкового автомобіля не відносяться до фонду оплати праці і не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування.
Витрати за використання легкового автомобіля фізичної особи можуть бути враховані при визначенні об’єкта оподаткування, якщо платником податку укладено договір оренди легкового автомобіля з фізичною особою і суми виплат є орендними платежами.
– За якою формою надаються довідки про доходи працівникам, які отримують їх у роботодавця для заповнення декларації на податкову знижку?
– Фізичні особи, які мають право та можуть скористатися податковою знижкою, крім декларації про майновий стан і доходи, повинні надати також довідку про отримані у звітному році доходи.
Тому особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані надати платнику податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку.
Оскільки на сьогоднішній день затвердженої форми довідки про доходи, яку повинні надавати податкові агенти на вимогу платника податків, не передбачено, тому така довідка надається у довільній формі. В ній, крім загальної інформації про фізичну особу (прізвище, ім’я, по-батькові, реєстраційний номер облікової картки, період роботи), обов’язково зазначається така інформація: сума нарахованого оподатковуваного доходу (помісячно та загальною сумою); розмір та сума податкової соціальної пільги; сума нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску; сума нарахованого та утриманого податку на доходи фізичних осіб.
– Телефонує житель Сокаля. У минулому році я продав підприємству власне авто, при цьому воно утримало і перерахувало до бюджету податок з доходів. Чи потрібно мені подавати річну декларацію про доходи?
– Якщо немає інших підстав для подання декларації про майновий стан і доходи, річну декларацію Вам подавати не потрібно.
Поясню чому. Відповідно до положень Податкового кодексу України обов’язок платника податку щодо подання річної податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу.
Оскільки Цивільним кодексом України не встановлено обов’язку щодо нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу автотранспортних засобів, а підприємство, яке придбало автомобіль у фізичної особи, як це і передбачено Податковим кодексом України, утримало податок на доходи фізичних осіб з суми доходу від такого продажу, то обов’язок щодо подання Вами декларації в даному випадку вважається виконаним.
– Протягом якого терміну дійсні посилені сертифікати відкритих ключів, виданих державною податковою службою для подання податкової звітності в електронному вигляді?
– Строк дії посиленого сертифікату відкритих ключів становить один рік з моменту його формування.
– Телефонує головний бухгалтер підприємства. Покупцем повернуто товар, відвантажений нашим підприємством у січні 2010-ого. Чи можемо ми провести коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту?
– Враховуючи те, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених Податковим кодексом України, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування, то у разі, якщо зміна суми компенсації вартості товарів/послуг чи повернення товарів, відбувається після сплину 1095 днів з періоду, в якому були визначені податкові зобов’язання з ПДВ.
Платник – продавець таких товарів/послуг не може відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ, визначені 1095 і більше днів тому.