Про податки

Про спрощену систему оподаткування

ПРО СПРОЩЕНУ СИСТЕМУ ОПОДАТКУВАННЯ

З 1 січня 2012 року набирає чинності Закон  України ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України", яким внесено суттєві зміни до спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва. З цього часу спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів господарювання встановлюватиметься виключно в умовах Податкового кодексу України.

Юридична особа чи фізична особа  підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, та реєструється платником єдиного податку у порядку, визначеному нею.

Законом передбачено, що суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: перша група  фізичні особи  підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та (або) провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню, та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень; друга група  фізичні особи  підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та (або) населенню, виробництво та (або) продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.

До другої групи  не потрапляють фізичні особи  підприємці, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна . Такі фізичні особи  підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи; третя група  фізичні особи  підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 3000000 гривень; четверта група  юридичні особи  суб’єкти господарювання будьякої організаційноправової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблiкова кількість працівників не перевищує •50 осіб; обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Фіксовані  ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищною та міськими  радами  залежно від виду господарської діяльності, у розрахунку на календарний місяць у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року: для першої групи   в межах від 1 до 10% розміру мінімальної заробітної плати; для другої групи  в межах від 2 до 20% розміру мінімальної заробітної плати.

Ставка єдиного податку для третьої та четвертої груп платників єдиного податку становить 3% доходу у разі сплати ПДВ та 5% доходу у разі включення  ПДВ до складу єдиного податку.

До доходу, який не зазначений у свідоцтві, і не дає права на застосування спрощеної системи, за перевищення обсягу доходу та за здійснення розрахунків не в грошовій формі (готівковій та (або) безготівковій) до платників податків першої, другої та третьої груп застосовується ставка єдиного податку в розмірі 15% .

Для платників податків четвертої групи до доходу, який не дає права на застосування спрощеної системи, за перевищення обсягу доходу та за здійснення розрахунків не в грошовій формі (готівковій та (або) безготівковій) застосовується ставка податку у подвійному розмірі ставок  •(6% або 10%).

У випадку здійснення платниками першої та другої груп кількох видів діяльності  та на територіях більш як однієї сільської, селищної та міської рад застосовується максимальна ставка єдиного податку, яка встановлена для таких видів господарської діяльності та для відповідної групи таких платників податку.

Платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та (або) безготівковій).

Не застосовують реєстратор розрахункових операцій платники єдиного податку першоїтретьої груп.

Прийнятим документом скасовано обмеженя відносити на витрати платника податку на прибуток витрати на придбання товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб  платників єдиного податку, 50відсоткову надбавку, що застосовується до фіксованих ставок єдиного податку за кожного найманого працівника (у діючому законодавстві  за кожну найману особу додатково сплачується 50% ставки податку).

Проте законодавчим актом введено норму про заборону перебувати на єдиному податку тим платникам, які здійснюють продаж підакцизних товарів, крім роздрібного продажу паливномастильних матеріалів в ємностях до 20 л. та продажу фізичними особами роздрібної торгівлі пива та столових вин.  

Заяву на застосування спрощеної системи оподаткування, як виняток у 2012 році можна подати не пізніше 25 січня 2012 року.

Андрій ТУРКОЛЯК,
начальник ДПІ у Сокальському районі.  
           

Голос Сокальщини на GoogleNews