Під час "гарячої лінії" на запитання платників відповідав начальник відділу доходів і зборів з фізичних осіб Сокальської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області Василь МІЛЕВИЧ. Пропонуємо вашій увазі найактуальніші.
– На початок цього року я був фізичною особою-підприємцем, перебував на спрощеній системі оподаткування, потім державним реєстратором було прийнято рішення про припинення моєї підприємницької діяльності. Прошу сказати, чи зможу обрати спрощену систему оподаткування у разі нової реєстрації суб'єктом господарювання у поточному році?
– У випадку, якщо фізична особа-підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то вважається платником інших податків і зборів. При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році. Разом з тим, така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам Податкового кодексу України.
– Мене цікавить, чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб сума коштів, яка виплачується підприємцю – платнику єдиного податку з Фонду соціального страхування у разі тимчасової втрати працездатності за період перебування його на лікарняному у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності?
– Враховуючи те, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, то сума отриманої допомоги не є доходом від впровадження господарської діяльності фізичної особи – підприємця, отже оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.
У відповідності до положень Податкового кодексу України, якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
– Чи може підприємець використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?
– Фізична особа – підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
Записала Надія МУДРАК, головний державний інспектор з питань комунікацій.