Станом на 25 липня ц. р. на Сокальщині заборгованість з виплати заробітної плати мали сім підприємств на загальну суму 4239, 1 тис. грн. Порівняно з початком року, коли ця сума складала 5898 тис. грн., заборгованість зменшилась. Найбільші борги по зарплаті мають ВАТ "Елегал" (196,7 тис. грн.), ТзОВ "Агрофірма "Угринів" (108,7 тис. грн.), ВАТ "Червоноградська автобаза" (3775,9 тис. грн.), ТзОВ "Сокальський "ДоброБуд" (52,1 тис. грн.) та ін.
У нас також розташовано п"ять шахт ДП "Львіввугілля" та ДВАТ "Шахта "Надія". Заборгованість по виплаті заробітної плати зараз відсутня, однак ситуація у вугільній галузі є нестабільною, в зв"язку із специфікою підземної роботи, найбільш негативно впливаючою на загальний стан по виплаті зарплати в регіоні. У 2009 році одним з найбільш проблемних підприємств по заборгованій заробітній платі було ВАТ "Львівська вугільна компанія". На початок 2010-го сума боргу із виплати заробітної плати складала 1873, 2 тис. грн. Станом на 1 березня ц. р. заборгованість з попередніх років погашена повністю, однак залежність цього товариства від рівня оплати за надані послуги по збагаченню вугілля від ДП "Львіввугілля" та ДП "Волиньвугілля" вносить свої корективи у стабільну роботу підприємства у 2010 році.
З цього розпочав свій виступ на нараді з питань виплати за-робітної плати, яка відбулася минулого тижня в прокуратурі, прокурор району Віктор Мисяк. В ній взяли участь керівники райдержадміністрації, ДПІ та Пенсійного фонду у Сокальському районі, управління праці та соціального захисту на-селення, райвідділу міліції, Територіальної державної інспекції праці.
Віктор Мисяк також повідомив, що контролюючі органи регулярно перевіряють як виплачують заробітну плату на підприємствах району, однак не завжди надсилають матеріали перевірок в прокуратуру (це, зокрема, стосується райвідділу міліції), щоб вжити більш дієві заходи до порушників та й інформація не завжди є об"єктивною. Начальник ПФУ у Сокальському районі Володимир Радик, зокрема, сказав, що керівники деяких підприємств, наприклад, ВАТ "Елегал", відтягують сплату внесків та ще й вважають, що діють в правовому полі. Необхідно також легалізувати доходи всіх працюючих. Начальник ДПІ у Сокальському районі Роман Сас підкреслив, що необхідно не тільки не допустити зростання боргів по виплаті заробітної плати, сплати внесків та податків, а й скоротити їх на 30 відсотків. Працівники управління праці та соціального захисту населення РДА проводять щотижневий моніторинг по заборгованості із заробітної плати, його результати не завжди співпадають з офіційною статистикою. Про це говорив начальник цього управління Володимир Огінський. Він висловив ще й таку думку: організаціям ЖКГ, які опинилися в скрутному становищі, повинні допомагати місцеві ради, а не населення, якому регулярно збільшують тарифи на комунальні послуги.
Питання виплати заборгованості по заробітній платі, а також її рівня, неофіційних трудових відносин – надзвичайно важливі, їх необхідно вирішувати, вживаючи всі можливі заходи. Це підкреслив у своєму виступі на нараді голова райдержадміністрації Микола Мисак. Вони – на контролі в Президента України. ВАТ "Львіввугілля" – підприємство збиткове, а на ньому "зав"язано" багато суб"єктів в районі. Проблеми є і у ВАТ "Червоноградська автобаза". Їх необхідно розв"язати спільними зусиллями. Адже в кінцевому результаті від цього залежить бюджет району, вирішення соціальних питань.
Учасники наради розробили заходи спільних дій.
Валентина БЛУДОВА.
Фото автора.