Можна впевнено констатувати – проект з випуску державних цінних паперів для населення, номінованих в доларах, є успішним. Лише за 16 днів – з 10 по 25 жовтня – громадяни придбали 176,7 тисяч сертифікатів казначейських зобов’язань (КЗ) у валюті на суму 88,5 мільйона доларів. Отже, казначейських зобов’язань продано на суму, яка складає 88,5% від обсягу емісії цінних паперів першого випуску.
3 серпня Президент України Віктор Янукович підписав Закон «Про внесення змін до статті 11 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок щодо казначейських зобов’язань», який дозволяє Мінфіну випускати казначейські зобов’язання у валюті.
10 жовтня 2012 року «Ощадбанк» розпочав продаж державних цінних паперів – казначейських зобов’язань України серії «А» на пред’явника в документарній формі номінальною вартістю 500 доларів США і терміном обігу 2 роки.
Нові державні цінні папери випущені з процентною ставкою 9,2% річних. Виплата доходу здійснюється кожні 6 місяців в установах «Ощадбанку», починаючи з другого дня після закінчення купонного періоду (для зручності громадян дати вказані на відповідних купонах). Розмір доходу по кожному купону є фіксованим і складає 23 долари США. Продажна вартість залежить від дати придбання цінного паперу. Тобто, чим ближче час купонної виплати, тим вище ціна продажу казначейських зобов’язань.
Купівля державних казначейських зобов’язань на 100% безпечна для громадян, тому що дані цінні папери повністю гарантовані державою. Проте, інвестиції в державні казначейські зобов’язання є не тільки безпечними, але й високоприбутковими.
Держава гарантує своєчасне повернення грошей, інвестованих в державні казначейські зобов’язання. Також держава гарантує сплату належних відсотків у повному обсязі та в обумовлені параметрами емісії казначейських зобов’язань купонні періоди.
Банкіри та фінансисти не сумніваються в успіху проекту. Казначейські облігації в іноземній валюті можуть стати дуже цікавим інструментом. Якщо буде підтримуватися ліквідний ринок даних цінних паперів, істотна доля коштів громадян, що лежали “під матрацами” трансформуватиметься в цей інструмент. Що стосується зацікавленості з боку населення, то вона, безумовно, буде, тим більш, що це – цінні папери на пред’явника.
Збільшення пропозиції сучасних фінансових інструментів підвищує активність учасників ринку. Валютні казначейських зобов’язання можуть стати основним інструментом для зменшення валютних ризиків.
Якщо підводити проміжні підсумки, слід зазначити, що за період з 10 по 25 жовтня найбільшу активність на придбання казначейських зобов’язань у доларах проявили мешканці столиці та Київської області (45,6 тис. сертифікатів на суму 22,9 млн. дол.), Черкаської (11,7 тис. сертифікатів на суму 5,9 млн. дол.) та Львівської областей (7,3 тис. сертифікатів на суму 3,6 млн. дол.), Криму (7,2 тис. сертифікатів на суму 3,6 млн. дол.).
Проте, зрозуміло, що лідером з реалізації нових державних цінних паперів є Головне операційне управління «Ощадбанку» (78,9 тис. сертифікатів на суму 39,5 млн. дол.).
Нагадаємо, казначейські зобов’язання випускаються двома серіями: «А» та «Б». Обсяг випуску кожної серії складає 100 млн. доларів США за номіналом. Казначейські зобов’язання наступної серії розміщуються після продажу попередньої. Погашення, тобто повернення власникові номінальної вартості казначейського зобов’язання (500 доларів США), здійснюється в установах Ощадбанку починаючи з другого дня після закінчення терміну звернення разом з виплатою доходу по неоплачених купонах. Дата погашення казначейських зобов’язань серії «А» – 8 жовтня 2014 року.